SSD'ye oyun yüklenir mi?

Hurricane

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar SSD hakkında aklıma takılan birkaç şey var. Bu Linkte arkadaş 4. ve 5. madde de SSD'leri depolama alanı olarak kullanmamız gerektiğini söylüyor. SSD'ye sadece Windows'u kurup diğer dosyalarımızı HDD'ye aktarmanın daha yararlı olduğunu biliyorum fakat sadece bir slot var laptopta ve harici HDD'den oyun oynamakta mantıklı gelmiyor. Optik Sürürcüyü HDD yuvasına dönüştürmekte istemiyorum. Bir de sadece Windows ve sistem uygulamaları kuruluyorsa 1 TB'lik SSD'ler neden üretiliyor?

Son düzenleyen: Moderatör:
Yanlış SSD'ye oyun yüklenir ancak sürekli oynayacağımız oyunları tercih etmek SSD'nin sağlığı açısından daha yararlı.

Yani sürekli silme ve yükleme işi yapmamak lazım. SDD'yi ağızına kadar oyun doldurmamak da gerekir. 120 GB SSD'ye 1-2 oyun 240 GB'a 5-6 oyun yüklenmeli. Bu oyunlar da silinmeyecek tabii. SSD'nin en fazla %75'i dolmalıdır. Gerisi sakıncalı.

Yanlış. SSD'yi doldurabilirsiniz. HDD gibi mekanik olmadığı için boş yüzeye erişene kadar zaman geçmez. Kullanım açısından 3-5 GB boş bırakmak daha doğru elbette. Ama %75 büyük bir oran. Aman çok yazma silme işlemi yaptırmayayim diye kasmanıza da gerek yok. Disk birleştirme yapmayın yeter.

@Mr.Acar genel manada doğru şeyler söylemiş ancak düzeltmem ve eklemem gereken şeyler var.

Artık SSD'ler okuma-yazma döngüsü olarak çok uzun ömürlüler.

Örneğin benim Samsung 750 EVO SSD'm yaklaşık 18 aydır bende. 70 TB ömür biçmiş Samsung buna. Ben daha 9 TB kullanmışım. Ve kullanırken de hiç dikkat etmedim. Düz hesapla ben bu SSD'yi 10 yıldan fazla kullanabilirim. Ki, yeni SSD'ler çok daha uzun ömürlü.

Yani dikkat etmemekten kastım, elbette sürekli bir şeyleri silip yükleme yapmadım. Ama kalkıp da aşırı dikkatli olmanız gerekmez. Yani zaten bir oyunu kaç ayda bir siliyorsunuz ki? Ayrıca 70 TB'tan sonra çalışmayacak diye bir şey yok. Çalışabilir, hatta çalışacaktır da.

Ayrıca o arkadaş madem SSD'ler depolama amaçlı kullanılmalı diyor, ne için Windows'u SSD'ye yüklüyoruz? Yahu bilgisayar açıkken bu şekilde sürekli çalışmış oluyor SSD, o zaman Windows'u HDD'ye yüklemek gerekli değil mi?

Gördüğünüz üzere önergenin mantığı dahi yanlış. Sorunsuzca kullanabilirsiniz SSD'nizi.

Ekleme: Optik sürücüyü neden HDD yuvasına dönüştürmek istemiyorsunuz? Çok uygun fiyata halledebilirsiniz bunu. Ben yaptım, çok memnunum.

The Witcher 3 ve BF1 HDD kurulu benim ama bu oyunların açılış süreleri HDD üzerinden gayet iyi. GTA 5 gibi uzun yükleme süresi olan oyunları SSD'ye yüklemek daha mantıklı bence.

Cevaplarınız için saolun arkadaşlar. Evet SSD'lerin ömrü uzamış. Umarım SSD'leri özgürce yaz-sil yapabileceğimiz kadar geliştirebilirler. Bu aralar seri oyunları oynadığım için bitirdiğimi siliyorum. Yani kalıcı ya da online oynadığım bir oyun şu anda yok. Zaten şu an HDD var laptopta. Büyük ihtimalle sadece Windows'u ve bir kaç programı kurmama yetecek kadar bir ssd alacağım. 128-256 GB yeterli olur sanırım.
Mesaj otomatik birleştirildi:

@Mr.Acar genel manada doğru şeyler söylemiş ancak düzeltmem ve eklemem gereken şeyler var.

Artık SSD'ler okuma-yazma döngüsü olarak çok uzun ömürlüler.

Örneğin benim Samsung 750 EVO SSD'm yaklaşık 18 aydır bende. 70 TB ömür biçmiş Samsung buna. Ben daha 9 TB kullanmışım. Ve kullanırken de hiç dikkat etmedim. Düz hesapla ben bu SSD'yi 10 yıldan fazla kullanabilirim. Ki, yeni SSD'ler çok daha uzun ömürlü.

Yani dikkat etmemekten kastım, elbette sürekli bir şeyleri silip yükleme yapmadım. Ama kalkıp da aşırı dikkatli olmanız gerekmez. Yani zaten bir oyunu kaç ayda bir siliyorsunuz ki? Ayrıca 70 TB'tan sonra çalışmayacak diye bir şey yok. Çalışabilir, hatta çalışacaktır da.

Ayrıca o arkadaş madem SSD'ler depolama amaçlı kullanılmalı diyor, ne için Windows'u SSD'ye yüklüyoruz? Yahu bilgisayar açıkken bu şekilde sürekli çalışmış oluyor SSD, o zaman Windows'u HDD'ye yüklemek gerekli değil mi?

Gördüğünüz üzere önergenin mantığı dahi yanlış. Sorunsuzca kullanabilirsiniz SSD'nizi.

Ekleme: Optik sürücüyü neden HDD yuvasına dönüştürmek istemiyorsunuz? Çok uygun fiyata halledebilirsiniz bunu. Ben yaptım, çok memnunum.
Dostum bana biraz garip geliyor. Sanki bilgisayarın orjinalliğini bozuyormuşum gibime geliyor ama mecbur öyle yapacağız. Zaten geri takabiliyoruz optik sürücüyü.

Cevaplarınız için saolun arkadaşlar. Evet SSD'lerin ömrü uzamış. Umarım SSD'leri özgürce yaz-sil yapabileceğimiz kadar geliştirebilirler. Bu aralar seri oyunları oynadığım için bitirdiğimi siliyorum. Yani kalıcı ya da online oynadığım bir oyun şu anda yok. Zaten şu an HDD var laptopta. Büyük ihtimalle sadece Windows'u ve bir kaç programı kurmama yetecek kadar bir ssd alacağım. 128-256 GB yeterli olur sanırım.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Dostum bana biraz garip geliyor. Sanki bilgisayarın orjinalliğini bozuyormuşum gibime geliyor ama mecbur öyle yapacağız. Zaten geri takabiliyoruz optik sürücüyü.

Merak etmeyin bir vidayla geri takılabiliyor optik sürücü.

Ayrıca HDD caddy'i Türkiye'den almanıza hiç gerek yok. Çin'den maksimum 15 liraya alabilirsiniz. Ben öyle yaptım. Zaten aynı mal aynı kalite bir şey değişmiyor. Laptopunuzun marka modelini söyleyin, yardımcı olayım. 128 GB önermiyorum, en az 240 GB alın.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı