SSD'ye yazılan veri fazla mı?

Eki Görüntüle 854668
explorer.exe oyunla alakalı mı bilmiyorum ama biraz fazla geldi. Oyunları kapatıp tekrar açıp deniyorum.
Şuraya bir kez tıklayıp sıralamasını sağlamanız gerek ki en üstte çıksın değerler:
1611747828207.png

Ayrıca Steam falan var orada, çok yazmış; oyun indirdiğiniz için. Dediğim gibi programı kapatıp işlerinizi bitirin, ardından programı açıp bilgisayarı sadece internette gezinmek için vs. kullanın. Bunlar kalabalık yapmasın orada.

Peki geri düzelecek mi hocam ?
Tabii ki. Özetleyim isterseniz; TLC hücreleri SLC gibi kullanarak daha hızlı yazmayı amaçlıyor bu özellik. Tabii SLC 1 bit, TLC 3 bit tutabildiğinden (ki bu da 2^3 = 8 farklı ifade demek), bu hücreleri SLC gibi kullanınca veriler çok yer kaplıyor, dolayısıyla kolay doluyor.

Yoğun yazma işlemleri bittikten sonra disk bu verileri tekrardan hücreleri TLC gibi kullanarak düzenliyor. İşte henüz bu önbellek doluyken veri yazmaya çalışırsanız bu yüksek hızları alamıyorsunuz. Bir problem yok yani, dolayısıyla düzelmez diye endişelenmeye gerek yok, zira düzelecek bir şey yok.

1611748592096.png

@Alpha Centauri Sistem yaklaşık 10 dakikadır boşta. Açık programları kapatmadım. Sadece Steam'ı kapattım ve Technopat Sosyal'de dolandım. 4 Google sekmesi açık. 3'ü Technopat Sosyal, 1'i YouTube.

Bu explorer.exe nedir böyle ? SSD'yi sömürüyor gibi.

Bu explorer.exe nedir böyle ? SSD'yi sömürüyor gibi.
Masaüstü işlemi, arkadaşın da dediği gibi Dosya Gezgini.

Böyle bir disk kullanımı anormal. Problem nedir, nasıl çözeriz; açıkçası bilmiyorum. Belki o işlem için Process Monitor raporu alırsanız bir göz atılabilir. Hangi dosyalarla işlem yaptığından belki bir sonuç çıkarılabilir.

Bunun dışında isterseniz bir şunu uygulayın, belki işe yarar.

Masaüstü işlemi, arkadaşın da dediği gibi Dosya Gezgini.

Böyle bir disk kullanımı anormal. Problem nedir, nasıl çözeriz; açıkçası bilmiyorum. Belki o işlem için Process Monitor raporu alırsanız bir göz atılabilir. Hangi dosyalarla işlem yaptığından belki bir sonuç çıkarılabilir.

Bunun dışında isterseniz bir şunu uygulayın, belki işe yarar.
1611750757178.png

Yaptığım zaman bir de Process Monitor raporu atabilirim. SSD'den gayet memnunum aslında. 5 yıl veya 240TBW garantisi veriyor. Hangisi dolarsa bitiyor. 240TBW'ye en azından 200 GB yazsa da yine 3 yılda anca geliyor. SSD'ye zaten 3 yılda başına bir şey gelecekse çoktan gelir. Önbellek dolmuş bir onu öğrendim. Hızlarda sorun yok sanırsam. IOPS değerlerini normal mi bilmiyorum tabii. Ama dediğiniz şeyi de deneyeceğim. En azından 100 GB yazmaya inse 6 yıl sürer yazma garantisinin dolması.

Benim değerlerde de İOPS söylenen değerin altında. Yeni nesil işlemcilerde daha iyi çalışıyor diye duymuştum. İ5 6400 kullanıyorum.

Ekran görüntüsü 2021-01-27 153859.png

Benim değerlerde de İOPS söylenen değerin altında. Yeni nesil işlemcilerde daha iyi çalışıyor diye duymuştum. İ5 6400 kullanıyorum.

Eki Görüntüle 854774
Anlıyorum hocam. Ben de 560 okuma yazmada 308lerdeydi sanırsam. Dert etmeye gerek yok. En iyisi kafaya takmamak. SSD sağlam denilebilir, sadece arkada fazla dosya var gibi.

Geri
Yukarı