SSD'ye yazılan veri fazla mı?

Rw1NNN

Hectopat
Makaleler
1
Herkese selamlar dostlar. Samsung 860 EVO SSD'ye kurulum yaptım. Sisteme PUBG iniyor. Birkaç tane, toplamı 500 MB'ı geçmeyecek oyun var. Steam, Spotify, Discord, GeForce Experience (Ekran kartı driveri), Afterburner gibi programlar kurdum. Sisteme ilk Windows 10 kurulumunda sorun olmuş, ikinciye kuruldu. Sorum şu; sistem 10 saat çalışmasına rağmen 180 GB'ı geçen bir veri yazma miktarı gördüm. Sizce normal mi?

1611681569247.png

1611681596912.png

Saat 20:26 şuan 190 GB'ı geçti. SSD 37 derece.

Son düzenleme:
Şu konuya bir bakın.

Şu konuya bir bakın.
Hocam baktım da ne yapacağımı anlayamadım. Şu an 194 GB.

@Alpha Centauri hocam siz nasıl çözdünüz. Sorunu siz yaşamışsınız sanırsam. Bende de böyle bir olay var.

@Alpha Centauri hocam siz nasıl çözdünüz? Sorunu siz yaşamışsınız sanırsam. Bende de böyle bir olay var.
Evet, ben de yaşamıştım.

Windows kurmuşsunuz; program, oyun vs. derken bir miktar yazılmış olması normal; üstelik bir de fazla benchmark yaptıysanız o da bir miktar etkili olmuş olabilir. Yine de bu değerler fazla.

O konuda belirttiğim gibi Process Monitor ile disk aktivitelerini izlemiştim, bir programın çok fazla dosya işlemi yaptığını fark etmiş ve kaldırmıştım. Ardından yazma bir miktar azalmıştı.

O konudan sonra da birtakım şeyler öğrendim.

Ben bir süre kullandıktan sonra bir arkadaşımda çok daha ciddisini fark ettik, neredeyse aylık 3TB civarı yazma olduğunu gördük. Process Monitor ile izlememize rağmen işlemler çok kalabalık olduğu için bir şey çıkaramadık. Ardından kendisi bir temiz kurulum yaptı ve sorunu büyük ölçüde azaldı. Neyin sebep olduğunu bilemesek de yazmayı azaltmıştı.

Bu arada belirteyim, kendisinin SSD'si Samsung da değil, farklı bir marka. Yani ikimiz de aynı SSD'yi kullandığımız için SSD'yle ilgili bir sorun gelebilir aklınıza, ben öyle olduğunu düşünmüyorum. Dediğim gibi, onun SSD'si farklı bir marka, dolayısıyla farklı bir model.

Sonradan ben biraz daha araştırdım, Process Explorer ile toplam yazılan veri miktarını her uygulama için ayrı ayrı tutabildiğimizi fark ettim. Programın adı Process Explorer, ilk bahsettiğim Process Monitor'dü, karışmasın. Bu diğerine göre çok daha kullanışlı bir yöntem, bunu öneririm.

Örneğin o programı kullandıktan sonra Firefox'un çok veri yazdığını fark ettim. İnternette bulduğum bir ayarı kapattıktan sonra daha az yazacağı belirtilse de hatırı sayılır miktarda veri yazıyordu, bundan dolayı Chrome'a geçtim.

Process Explorer indirin, ardından sütun başlıklarından herhangi birine sağ tıklayarak "Select Columns..." deyin. Gelen pencerede Process I/O içinde "Write Bytes" olanı işaretleyip "Tamam" deyin. Ardından o sütun başlığına tıklarsanız en çok veri yazandan en az veri yazana doğru sıralayacaktır, üstlerde nelerin veri yazdığını görebilirsiniz. Dikkat çekici, fazla bulduğunuz bir işlem var mı, bir bakın.

Evet, ben de yaşamıştım.

Windows kurmuşsunuz; program, oyun vs. derken bir miktar yazılmış olması normal; üstelik bir de fazla benchmark yaptıysanız o da bir miktar etkili olmuş olabilir. Yine de bu değerler fazla.

O konuda belirttiğim gibi Process Monitor ile disk aktivitelerini izlemiştim, bir programın çok fazla dosya işlemi yaptığını fark etmiş ve kaldırmıştım. Ardından yazma bir miktar azalmıştı.

O konudan sonra da birtakım şeyler öğrendim.

Ben bir süre kullandıktan sonra bir arkadaşımda çok daha ciddisini fark ettik, neredeyse aylık 3TB civarı yazma olduğunu gördük. Process Monitor ile izlememize rağmen işlemler çok kalabalık olduğu için bir şey çıkaramadık. Ardından kendisi bir temiz kurulum yaptı ve sorunu büyük ölçüde azaldı. Neyin sebep olduğunu bilemesek de yazmayı azaltmıştı.

Bu arada belirteyim, kendisinin SSD'si Samsung da değil, farklı bir marka. Yani ikimiz de aynı SSD'yi kullandığımız için SSD'yle ilgili bir sorun gelebilir aklınıza, ben öyle olduğunu düşünmüyorum. Dediğim gibi, onun SSD'si farklı bir marka, dolayısıyla farklı bir model.

Sonradan ben biraz daha araştırdım, Process Explorer ile toplam yazılan veri miktarını her uygulama için ayrı ayrı tutabildiğimizi fark ettim. Programın adı Process Explorer, ilk bahsettiğim Process Monitor'dü, karışmasın. Bu diğerine göre çok daha kullanışlı bir yöntem, bunu öneririm.

Örneğin o programı kullandıktan sonra Firefox'un çok veri yazdığını fark ettim. İnternette bulduğum bir ayarı kapattıktan sonra daha az yazacağı belirtilse de hatırı sayılır miktarda veri yazıyordu, bundan dolayı Chrome'a geçtim.

Process Explorer indirin, ardından sütun başlıklarından herhangi birine sağ tıklayarak "Select Columns..." deyin. Gelen pencerede Process I/O içinde "Write Bytes" olanı işaretleyip "Tamam" deyin. Ardından o sütun başlığına tıklarsanız en çok veri yazandan en az veri yazana doğru sıralayacaktır, üstlerde nelerin veri yazdığını görebilirsiniz. Dikkat çekici, fazla bulduğunuz bir işlem var mı, bir bakın.
İki tane benchmark yaptım Magician üzerinden. Dediklerinizi uygulayacağım. Yöntemler için çok teşekkür ederim uzun uzun yazmışsınız. Yarın size bu konu hakkında dönüş yapacağım. Oyun kurduktan sonra 1 maç girdim 200 GB'den 201 GB olmuş. Yani baya azalmış ama hala fazla. Dediğim gibi deneyeceğim, teşekkür ederim. Sisteme temiz kurulum yaptım onda sorun yok. Sıfırdan herşey. Driverleri bile kendim kurdum.

Bu bilgi için teşekkür ederim.

@Alpha Centauri hocam ben yabancı bir program tespit edemedim.

1611744480851.png

Bazılarını denedim ama, erişim engellendi dedi. 200 GB ile başladım bugün. Bir süre sonra 243'e kadar çıktı. Benchmark yapınca 258'e çıktı. Şuan 261.

1611744846629.png

Hocam SSD'nin yazma hızı düşmüş :(.

Son düzenleme:
Bir bilgiye rastladım internette. Youtube video seyretmek de sıkıntı kaynağı olabilirmiş. Ne kadar doğru , bir şey diyemem.

Geri
Yukarı