SSD'yi satmadan önce sıfırlamak

Xeon

Kilopat
Makaleler
1
Merhaba, elimde bulunan bir SSD var satmayı düşünüyorum ancak satmadan önce içindeki verilerimin geri dönüştürülemez bir şekilde silinmesini istiyorum. Biraz araştırma yaptığımda Samsung Magician yazılımının "Secure Erase" özelliği ile bunun mümkün olduğunu okudum. Bendeki SSD de Samsung marka, az önce işlemi yaptım fakat yine de emin olamadım. Bu işlemden sonra SSD'deki veriler bir şekilde geri getirilebilir mi?

Diskteki mevcut veriyi ucurmak icin, tamamen uzerine yazmaniz gerek. Bunun icin cesitli uygulamalar mevcut.

Samsung tarafından geri getirilebilir. Onun dışında eğer program kriptoluyorsa eski dosyaları ki öyle olacağını düşünüyorum başkası geri getiremez.

Şu an EaseUS yazılımı ile verileri geri dönüştürmeye çalışıyorum gözükecek mi bakalım, %77 oldu hala bir dosya bulamadı.

Bu işlemden sonra SSD'deki veriler bir şekilde geri getirilebilir mi?
Hayır geri getirilemez. Secure Erase tüm NAND veya Flash depolama tabanlı cihazlarda verileri geri dönüştürülemeyecek şekilde sıfırlanmasına (tüm hücrelerin boşaltılmasına) yol açar. Bu sebeple Secure Erase yiyen hiçbir diskten veri kurtarılamaz.
Samsung tarafından geri getirilebilir. Onun dışında eğer program kriptoluyorsa eski dosyaları ki öyle olacağını düşünüyorum başkası geri getiremez.
Hayır, geri getirilemez. Kriptolama diye bir durumda söz konusu değil. Secure Erase zaten saatler süren bir işlem değil. Tüm yongalara anlık voltaj uygulaması ile içerilerinde tutulan elektronlar (veriler) serbest bırakılıyor. Daha sonra tüm yongalar fabrikadan çıkmış gibi bomboş hale geliyorlar.
Diskteki mevcut veriyi ucurmak icin, tamamen uzerine yazmaniz gerek. Bunun icin cesitli uygulamalar mevcut.
Bu dediğin yalnızca HDD diskler için geçerli. SSD ve Flash tabanlı depolamalarda değil.

Tarama bitti, gösterdiği klasörde hiçbir dosya yok. Her şey silinmiş anlaşılan 🙂

1614426263794.png

Geri
Yukarı