Bilgisayarı satmadan önce HDD'yi tamamen sıfırlamak

Arkadaşlar yaklaşık 30 dakika önce "low level format" işlemini başlattım. Diski tamamen boşaltmama rağmen LLF programı, disk kullanıldığı için formatlanamıyor gibi bir hata verdi. . Birkaç şey denedim düzeltemedim. Ben de USB bellekten formatlama yöntemine geçtim. Sanırım saat 02.10'du başlattığımda. Şu anda işlem %42'de. Hız 120 MB/s. Eğer aynı hızla devam ederse büyük ihtimalle en fazla 1 saat içinde işlem bitecek.

Format atmadan önce bir kurtarma programı denedim. Tarama butonuna basar basmaz bir sürü dosya buldu. Low level format işlemi bittikten sonra tekrar deneyeceğim kurtarma programıyla. Bakalım o zaman da kurtarılacak dosyalar bulacak mı?

İşlem bittiğinde buraya tekrar yazacağım sonucu.
-
-
Düzenleme : İşlem 1 saat 20 dakikanın ardından sona erdi. Şimdilik her şey normal gibi duruyor. Bir tane dosya kurtarma programı çalıştırdım şimdi yatıyorum. Sabah kalktığımda kurtarabildiği, bulabildiği silinmiş dosya kalmış mı diye bakacağım.
-
-
Düzenleme : Dediğim gibi işlem gece kısa sayılabilecek bir sürede tamamlandı. Low Level Format'tan önce, EasuUS Data Recovery Wizard programı, tarama butonuna tıklar tıklamaz 1TB veri buluyordu. Daha devam ettirsem bir sürü şey bulurdu. Şimdi programı tekrar çalıştırdım ve yarım saat geçmesine rağmen 5MB dosya bulabildi. Onlar da formattan sonra diske yazılan şeyler zaten eski veri kalmadı gibi. Yine de taramayı bitirmesini bekleyeceğim.

Benim amacım bu tür basit programlar ile eski verilere erişilememesiydi ve amacıma ulaştım gibi. Daha profesyonel yöntemlerle belki yine kurtarılabiliyordur ama o kadarına uğraşamayacağım.

Yardım eden arkadaşlara çok teşekkürler. @bitwise @luci666 @Robot Nick @cabriolet1981
Senden Allah razı olsun kardeşim.
Senden Allah razı olsun kardeşim.
@terileptil hocam LLF yaptım usb ile, win ssd ye kurulu ama ben sadece hdd ye yaptım. Şimdi pc kapatıp açtığımda bu sayfaya düsüyor ne yapmam lazım?

Dosya Ekleri

• 580128DB-43D3-4FC1-9362-90DBBC876523.jpeg
    580128DB-43D3-4FC1-9362-90DBBC876523.jpeg
    180,2 KB · Görüntüleme: 41
Son düzenleme:

Geri
Yukarı