SSHD nedir?

ibrahim45300

Kilopat
Daha fazla  
Benin laptopta bu depolama aygıtı var, nedir tam anlamadım. SSD mi HDD-SSD karışımı bir şey mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle SSHD'nin açılımı ile başlayalım. SSHD, Solid-state hybrid drive'ın kısatlması. Bu da "Katıl Hal Melez Disk" oluyor. Solid-stated Disk, SSD'nin uzun hali. Hybrid Drive ise içerisinde hem sabit disk hem de SSD bileşeni olan disklere deniliyor, melez yani. SSHD, sadece Seagate tarafından kullanılan bir terim.
  • Nedir bu SSHD ?
SSHD, içerisinde 8 GB tampon bellek olan sıradan bir sabit diskten başka bir şey değil aslında. Normal şartlarda HDD'lerin içerisinde 16~64 MB bir önbellek olur. Bu bellek geçici veri depolamaya yarar. SSHD'lerde yer alan 8 GB veya bazen 24 GB kapasiteli bölüm ise kalıcı verinin depolandığı bir alandır.
  • SSHD'nin SSD bölümüne Windows kurabilir miyim ?
Hayır. SSHD'nin içerisinde yer alan SSD bölümü, diskin Firmware'i tarafından kontrol edilir. Buraya ne kullanıcının, ne Windows'un, ne de BIOS'un erişimi vardır. Bu bölüm tamamen sabit diskin içerisinde yer alan yazılımın (Firmware) kontrolündedir ve format atarken dahi buraya erişemezsiniz.
  • Ne işe yarar bu bölüm ?
Sabit Diskin Firmware'i tarafından buraya en sık kullandığınız dosyalar yazılır. Bu sayede sisteminiz bir nebze de olsa hızlanır.
  • SSHD'nin hız farkı nedir ?
Sanırım ülkemizde tampon bellek amaçlı kullanılan SSD'leri test eden nadir insanlardan biriyim. SSD'lerin pahalı olduğu zamanlarda Intel'in Z68 yonga seti ile birlikte SSD Caching uyguşaması çıktı ortaya. Intel Smart response adlı bu teknoloji aşırı karmaşık olduğundan ve performans getirisi devasa olmadığından hiçbir zaman yaygın kullanıma ulaşmadı. Zaten 120 GB SSD'lerin fiyatları da düşmeye başlayınca Smart Response tozlu raflardaki yerini aldı.

2011 yılında CHIP'te çalışırken bu teknolojiyi test etme şansı buldum. Bu teknoloji, SSHD mantığı ile aynı olduğu için bu örneği veriyorum. Buradaki en büyük fark, SSHD'deki 8 GB tampon bellek yerine 64 GB'lık bir SSD kullanmış olmamız. Montaj, BIOS ayarları, Windows kurlumu vs hepsini yaptıktan sonra PC Mark ile bir test gerçekleştirdim. Sonuç olarak %35 performans artışı çıktı ortaya.
  • SSHD Tavsiye eder miyimz ?
Bu soruya cevabım kesin ve net biçimde hayır. Yukarıda bahsettiğim test gerçek bir SSD ile yapıldı ve 64 GB kapasite epey fark yaratıyor. Fakat SSHD'lerin içinde kullanılan SSD yongalarının (NAND yongalar) bu kadar hızlı olduğunu sanmıyorum. SSHD'ler hiçbir zaman SSD'nin 0.1ms'lik şimşek hızındaki erişim hızını sunmuyor. Çünkü diskteki asıl veri her zaman 10ms ile erişilebilen metal plakalarda yer alıyor.

*TL;DR: SSHD'lerin içindeki 8 GB veya 24 GB -her ne kadar ise- alana erişiminiz yok ve bu bölüm tamamen SSHD'nin kontrolünde. SSHD'ler SSD performansının yanına bile yaklaşamıyor.

*Too Long; Didn't Read - Çok uzun, okumadım.

Evet, işletim sisteminin bir bölümünü hızlı olan bölüme kuruyor ve daha hızlı kullanım sağlıyor. SSD bölümü çok az boyutlu olduğu için, siz yine çoğu dosyanızı yavaş bölüme atıyorsunuz.
Güncelleme: Windows'un boot edilecek olan kısmını hızlı olan bölümden sağlıyor ve hızlı önyükleme gerçekleşiyor.

SSD-HDD karışımı. Genel olarak HDD ama içerisinde yaklaşık 8GB SSD mevcut oluyor. Bildiğim kadarıyla bilgisayar hızlı açılsın diye koyuyorlar.

Benin laptopta bu depolama aygıtı var, nedir tam anlamadım. SSD mi HDD-SSD karışımı bir şey mi?
Tam okarak bu Online Alışveriş Sitesi, Türkiye’nin Trend Yolu | Trendyol
SSD-HDD karışımı. Genel olarak HDD ama içerisinde yaklaşık 8GB SSD mevcut oluyor. Bildiğim kadarıyla bilgisayar hızlı açılsın diye koyuyorlar.
Küçük bir kısmı SSD gibi hızlı geri kalanı ise HDD olan depolama birimleri.
cihaz buhttps://m.trendyol.com/haikon/hikvision-c100-240gb-550mb-s-ssd-disk-hs-ssd-c100-240g-p-3247842?boutiqueId=355600&gclid=Cj0KCQiA5dPuBRCrARIsAJL7oegWL13TRp7XZJpxO42X9JcJLqaKOO9gB6zrbCviV5wM9zt3CqyHRRQaAjcwEALw_wcB hdd lerde 100 yh.200 oh. Oluyo bunda 450 500 okuma yazma hızları

Son düzenleme:
Tam okarak bu Online Alışveriş Sitesi, Türkiye’nin Trend Yolu | Trendyol

cihaz buhttps://m.trendyol.com/haikon/hikvision-c100-240gb-550mb-s-ssd-disk-hs-ssd-c100-240g-p-3247842?boutiqueId=355600&gclid=Cj0KCQiA5dPuBRCrARIsAJL7oegWL13TRp7XZJpxO42X9JcJLqaKOO9gB6zrbCviV5wM9zt3CqyHRRQaAjcwEALw_wcB hdd lerde 100 yh.200 oh. Oluyo bunda 450 500 okuma yazma hızları
Bu direkt SSD. SSD ile HDD fiziksel olarak birbirinden farklı. SSD çip üzerine yazarken HDD disk üzerine yazıyor. SSHD'de ise iki yöntemde oluyor ama görüntü olarak HDD'e benziyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı