SSHD'nin Çalışma Mantığı

dasmehdix

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
örenci
Şimdi SSHD mesela 1 TB HDD + 8 GB SSD'den oluşan bir ürün. Bildiğim kadarıyla Windows'u SSD'ye kurmamız gerekiyor. Windowsun kapladığı alan 19-24 GB. Windows'u SSD'ye kuramıyoruz. Yani bu SSHD'deki SSD sadece içine oyun vs kurmak için mi? Windows hızlanmasına bi katkısı olmıcak yani anladığım kadarıyla, doğru mu?

Öncelikle SSHD'nin açılımı ile başlayalım. SSHD, Solid-state hybrid drive'ın kısatlması. Bu da "Katıl Hal Melez Disk" oluyor. Solid-stated Disk, SSD'nin uzun hali. Hybrid Drive ise içerisinde hem sabit disk hem de SSD bileşeni olan disklere deniliyor, melez yani. SSHD, sadece Seagate tarafından kullanılan bir terim.
  • Nedir bu SSHD ?
SSHD, içerisinde 8 GB tampon bellek olan sıradan bir sabit diskten başka bir şey değil aslında. Normal şartlarda HDD'lerin içerisinde 16~64 MB bir önbellek olur. Bu bellek geçici veri depolamaya yarar. SSHD'lerde yer alan 8 GB veya bazen 24 GB kapasiteli bölüm ise kalıcı verinin depolandığı bir alandır.
  • SSHD'nin SSD bölümüne Windows kurabilir miyim ?
Hayır. SSHD'nin içerisinde yer alan SSD bölümü, diskin Firmware'i tarafından kontrol edilir. Buraya ne kullanıcının, ne Windows'un, ne de BIOS'un erişimi vardır. Bu bölüm tamamen sabit diskin içerisinde yer alan yazılımın (Firmware) kontrolündedir ve format atarken dahi buraya erişemezsiniz.
  • Ne işe yarar bu bölüm ?
Sabit Diskin Firmware'i tarafından buraya en sık kullandığınız dosyalar yazılır. Bu sayede sisteminiz bir nebze de olsa hızlanır.
  • SSHD'nin hız farkı nedir ?
Sanırım ülkemizde tampon bellek amaçlı kullanılan SSD'leri test eden nadir insanlardan biriyim. SSD'lerin pahalı olduğu zamanlarda Intel'in Z68 yonga seti ile birlikte SSD Caching uyguşaması çıktı ortaya. Intel Smart response adlı bu teknoloji aşırı karmaşık olduğundan ve performans getirisi devasa olmadığından hiçbir zaman yaygın kullanıma ulaşmadı. Zaten 120 GB SSD'lerin fiyatları da düşmeye başlayınca Smart Response tozlu raflardaki yerini aldı.

2011 yılında CHIP'te çalışırken bu teknolojiyi test etme şansı buldum. Bu teknoloji, SSHD mantığı ile aynı olduğu için bu örneği veriyorum. Buradaki en büyük fark, SSHD'deki 8 GB tampon bellek yerine 64 GB'lık bir SSD kullanmış olmamız. Montaj, BIOS ayarları, Windows kurlumu vs hepsini yaptıktan sonra PC Mark ile bir test gerçekleştirdim. Sonuç olarak %35 performans artışı çıktı ortaya.
  • SSHD Tavsiye eder miyimz ?
Bu soruya cevabım kesin ve net biçimde hayır. Yukarıda bahsettiğim test gerçek bir SSD ile yapıldı ve 64 GB kapasite epey fark yaratıyor. Fakat SSHD'lerin içinde kullanılan SSD yongalarının (NAND yongalar) bu kadar hızlı olduğunu sanmıyorum. SSHD'ler hiçbir zaman SSD'nin 0.1ms'lik şimşek hızındaki erişim hızını sunmuyor. Çünkü diskteki asıl veri her zaman 10ms ile erişilebilen metal plakalarda yer alıyor.

*TL;DR: SSHD'lerin içindeki 8 GB veya 24 GB -her ne kadar ise- alana erişiminiz yok ve bu bölüm tamamen SSHD'nin kontrolünde. SSHD'ler SSD performansının yanına bile yaklaşamıyor.

*Too Long; Didn't Read - Çok uzun, okumadım.

Son düzenleme:
Öncelikle SSHD'nin açılımı ile başlayalım. SSHD, Solid-state hybrid drive'ın kısatlması. Bu da "Katıl Hal Melez Disk" oluyor. Solid-stated Disk, SSD'nin uzun hali. Hybrid Drive ise içerisinde hem sabit disk hem de SSD bileşeni olan disklere deniliyor, melez yani. SSHD, sadece Seagate tarafından kullanılan bir terim.
  • Nedir bu SSHD ?
SSHD, içerisinde 8 GB tampon bellek olan sıradan bir sabit diskten başka bir şey değil aslında. Normal şartlarda HDD'lerin içerisinde 16~64 MB bir önbellek olur. Bu bellek geçici veri depolamaya yarar. SSHD'lerde yer alan 8 GB veya bazen 24 GB kapasiteli bölüm ise kalıcı verinin depolandığı bir alandır.
  • SSHD'nin SSD bölümüne Windows kurabilir miyim ?
Hayır. SSHD'nin içerisinde yer alan SSD bölümü, diskin Firmware'i tarafından kontrol edilir. Buraya ne kullanıcının, ne Windows'un, ne de BIOS'un erişimi vardır. Bu bölüm tamamen sabit diskin içerisinde yer alan yazılımını (Firmware) kontrolündedir ve format atarken dahi buraya erişemezsiniz.
  • Ne işe yarar bu bölüm ?
Sabit Diskin Firmware'i tarafından buraya en sık kullandığınız dosyalar yazılır. Bu sayede sisteminiz bir nebze de olsa hızlanır.
  • SSHD'nin hız farkı nedir ?
Sanırım ülkemizde tampon bellek amaçlı kullanılan SSD'leri test eden nadir insanlardan biriyim. SSD'lerin pahalı olduğu zamanlarda Intel'in Z68 yonga seti ile birlikte SSD Caching uyguşaması çıktı ortaya. Intel Smart response adlı bu teknoloji aşırı karmaşık olduğundan ve performans getirisi devasa olmadığından hiçbir zaman yaygın kullanıma ulaşmadı. Zaten 120 GB SSD'lerin fiyatları da düşmeye başlayınca Smart Response tozlu raflardaki yerini aldı.

2011 yılında CHIP'te çalışırken bu teknolojiyi test etme şansı buldum. Bu teknoloji, SSHD mantığı ile aynı olduğu için bu örneği veriyorum. Buradaki en büyük fark, SSHD'deki 8 GB tampon bellek yerine 64 GB'lık bir SSD kullanmış olmamız. Montaj, BIOS ayarları, Windows kurlumu vs hepsini yaptıktan sonra PC Mark ile bir test gerçekleştirdim. Sonuç olarak %35 performans artışı çıktı ortaya.
  • SSHD Tavsiye eder miyimz ?
Bu soruya cevabım kesin ve net biçimde hayır. Yukarıda bahsettiğim test gerçek bir SSD ile yapıldı ve 64 GB kapasite epey fark yaratıyor. Fakat SSHD'lerin içinde kullanılan SSD yongalarının (NAND yongalar) bu kadar hızlı olduğunu sanmıyorum. SSHD'ler hiçbir zaman SSD'nin 0.1ms'lik şimşek hızındaki erişim hızını sunmuyor. Çünkü diskteki asıl veri her zaman 10ms ile erişilebilen metal plakalarda yer alıyor.

*TL;DR: SSHD'lerin içindeki 8 GB veya 24 GB -her ne kadar ise- alana erişiminiz yok ve bu bölüm tamamen SSHD'nin kontrolünde. SSHD'ler SSD performansının yanına bile yaklaşamıyor.

*Too Long; Didn't Read - Çok uzun, okumadım.

Konunun üzerinden çok zaman geçmiş ama araştıran arkadaşlara rehber olması açısından bu yorumu bırakıyorum :)

Lenovo z500 kullanıcısıyım.
İşlemci i7 3612QM
RAM 8 GB
İçerisinde 5400 RPM Seagate 1 TB HDD + 8 GB SSD Hibrit disk var.

Sistemin açılıp masaüstünü yükleyip kullanıma hazır olması 18 saniye sürüyor... Format sonrası ilk açılışlar 40 saniye civarındaydı. Sonrasında arka arkaya 5 defa yeniden başlat yaptım 18 saniyeye düştü. 8 GB SSD'ye atılan dosyalar hızlanmayı sağlayacak dosyalar bu yüzden 8 GB hiç de yetersiz sayılmaz ne Windows'un tamamının atılması ne de sürekli çalışan uygulamaları aynen kopyalaması gerekmiyor. Tabi oyunlardaki geçişlerde yine faydası olmuyor sürekli okunan veri olmadıklarından. Ama sürekli çalışan uygulamaların sadece aktif verileri hızlanmayı sağlamak için SSD'ye kopyalanıyor...

Masaüstü PC'mdeki HDD ile karşılaştırdığımda SSHD'den aldığım verimden fazlasıyla memlunum. Kötü yani yazma hızınız yine HDD hızında olması.. Ama SSD kadar esnek ve hızlı olmasa da okuma hızı avantajıyla kayda değer fayda sağladığını rahatça söyleyebilirim. Ki başka hangi 5400 RPM HDD ile PC 18 saniyede açılabilir? SSHD'ye biraz haksızlık yapıldığını düşünüyorum :):mutlu:

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı