ST1000LM024 HDD sağlığı nasıl?

DDLAO

Hectopat
Makaleler
3
Yer
Şehinşah Konseri
Daha fazla  
Hocalarım merhaba. Ben dün Windows 10 kurulu bilgisayara Dual Boot ile Windows 7 kurmaya çalışıyordum. Ama ilk önce UEFI ile denediğimde Starting Windows'da kalıyordu, Legacy ile denediğimde siyah ekran veriyordu, POST ekranına ulaşamıyordu. O sırada bilgisayar açılmadığı için ben de 4-5 kez düğmeden (laptop kullanıyorum da, fişi çekmiş gibi bir şey oluyor) kapattım. Sonra Windows 7'den vaz geçip Windows 10'a geçmeye çalışırken disk kontrolü yapmak istedi. Yaptırdım, 4 saat onu izledim. Sonuç: Hiçbir şey yapmadı, tekrar otomatik onarıma attı. Ben de otomatik onarımdan güvenli moda girdim. Zeki kafam sağ olsun geri yükleme noktası da oluşturmamışım. Sonra YouTube'da anlattıklarını falan yaptım. Çıktığımda sonuç yine aynıydı. Ben de bilgisayarı kapatıp yeniden açtım. Disk kontrolünü atlattım (2 disk kontrol ettiriyor sanırım, 2 kez atlamam gerekiyor) ve Windows'a girdim. Bilgisayar bayağı ölmüştü, yavaşlığını o kadar oynamama verdim. Sonra 'sürücü hatalarının onarılması için yeniden başlatın' yazıyordu. Tıkladım. Tak diye disk onarımına attı... Bayağı küfür ettim falan bilgisayara, sonra yine düğmeden kapattım bilgisayarı. Yine aynı şekilde Windows'a girdim. USB hazırladım Windows 10 için, sonra format attım. Ama anlamadığım şekilde Lenovo_GVeZD gibi diskler vardı, yanında kurtarma falan yazıyordu. 2 tane kurtarma vardı, birkaç şey daha vardı. Onları ellemedim, 3 MB falandı zaten. Ana bölümü biçimlendirip formata devam ettim. Format bitiminde sanki Dual Boot yapmışım gibi 2 Windows 10 gösterdi. Yeni kurduğumu seçtim. Sonra bilgisayarı kapatıp açtığımda Dual Boot yoktu. Neyse dedim, biraz gezineyim Technopat'ta dedim. Tıkladım Edge'ye, 3 dakikada açıldı. Şu an yazı yazarken bile donarak geliyor yazı. Sonra HDD sağlığına bakayım dedim, HD Tune yükledim. Şöyle gösteriyor:

1615959823863.png

HDD'de bir sorun var mı? Bu otomatik onarımı nasıl düzeltebilirim? Bir de HDD bayağı yavaşlamış, yani yavaş olmasına alışığım da bayağı bir fark var. Umarım bir sorun çıkmaz, şu anda SSD alabileceğimi sanmıyorum.

O hata bundan kaynaklı değil. Genelde diskte mekanik sorunlar olduğu zaman artıyor. Diske yeterli güç gelmediği zaman da artabiliyor.

Hocam peki başta disk kontrolü yapıyor, 3-4 saat sürüyor ve tam onarıma atıyor. O da bununla ilgili mi yoksa kurulumda kapattığım için mi bilgisayarı?

Hddnizin markası ne kaç senelik

Hocam bilgisayar Lenovo Ideapad 500-15ISK. 4-5 sene oldu galiba. Modelini bilmiyorum, değişik bir şey yazıyor görev yöneticisinde.

1615964906905.png

Böyle yazıyor.

Bu hata mekanik bir arıza olduğunu gösteriyor.https://hddscan.com/ bir de bu uygulama ile test edin.

Tamamdır hocam. Error Scan tamamlansın, onu deneyeceğim.

Health yerinde zaten Warning yazıyor. Biraz daha dayanır ama zorla kapattığınız için haliyle yavaşlar.

Yani benim ellediğimde ilgili bir sorun değil. Peki 'sürücü hatalarının onarılması için yeniden başlatın' hatası benim hatam mı? Yoksa eskiliğinden falan mı oluyor?

Edit: Hocam şimdi okuyunca ironi falan yapıyormuşum gibi hissettim de soru olarak soruyorum yani. Yine aynı şey oldu. :D

Geri
Yukarı