Staj için Kotlin mi Flutter mı?

halilben01

Centipat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
GTX 1650ti
AMD Ryzen 7 4800H with Radeon Graphics
16,0 GB
2.90 GHz
Bu yaz stajım var ve mobil alanda bir şeyler yapmak istediğimden Flutter ile ilerliyordum ama nedense yetersiz geliyor bana. Sizce Kotlin ile devam mı etmeliyim? Nedeniyle birlikte cevaplarsanız çok sevinirim.

Kotlin yakın zamanda MultiPlatform olacak hatta oldu bile sanırım. Flutter ise daha basic görülüyor. Genel gözlemlediğim kadarıyla maliyet düşürmeye çalışan şirketler veya startup kısmı Flutter kullanıyor. Kotlin ise Java'nın yerine geçmesi için geliştirildi ve bu zamanla gerçekleşiyor. I

Her ikisi de öğrenmeyi denemen gerekiyor. Bir native bir cross seni çok öne geçirecektir. Eğer ilk hangisinden başlıyayım gibi bir soru soruyorsan, bence Kotlin öğren. Native mantığını kavradıktan sonra Flutter geçmek ve geliştirme yapmak çok daha kolay olacaktır.

Bir Kotlin developer olarak (ya da adayı diyebiliriz :) ) cevabım kesinlikle Kotlin olur. Zaten Linkedin'de ufak bir araştırma yaparsan Kotlin ile ilgili iş ilanlarının çok daha fazla olduğunu görürsün. Diğer bir yandan ben de Flutter öğreniyorum ama bunun nedeni kendi uygulamamı çıkarmak istemem. Çünkü Flutter cross-platform alanında en iyi framework denilebilir. Kotlin multiplatform bence henüz tam olarak hazır değil ve ayrıca IOS için UI kısmını ayrıca geliştirmen gerekiyor. Sonuç: Kotlin ile devam. İleride Flutter'a geçiş yapabilirsin.

Hepinize tek tek çok teşekkür ederim arkadaşlar. Kotlin'den devam

Kotlin çünkü Android'de sıkıntı çıkarmayacağı garanti, orada burada birisi plugin yazmış mı bana diye aramaktan iyidir. Jetpack Compose zaten Flutter'ı aratmayacaktır.

Geri
Yukarı