Stajda sabah 8 akşam 6 çalışmak

bedoyran

Picopat
Daha fazla  
Lise son ogrencisiyim ve staja gidiyorum. Staja gittiğim yerde ise paydossuz sabah 8 akşam 6.30 iş verenin ve yardimcisinin getir goturunu yapiyorum. Ağır bir iş ve 6.30'da ciksak da eve donene kadar saat 7.30 8 oluyor. 3 gun gidip asgari ucretin 3 de 1'ini aliyorum ama bazi sanayilerde bizim okuldakilerin soylediklerine gore paydoslu şekilde sabah 8 akşam 4 duruyorlarmis, cogunlukla 4.30'da evde oluyoruz diyorlar ve benimle ayni parayi aliyorlar. Bu nasıl oluyor nasıl olabiliyor?

Son düzenleyen: Moderatör:
12. sınıf öğrencileri için genelde asgari ücretin yarısı verilir. Ayrıca bu dediğiniz normal bir durum. Sanayide ne olarak çalışıyorsunuz bilmiyorum fakat sanayinin neredeyse her türlüsü ağır iş.

Lise son ogrencisiyim ve staja gidiyorum. Staja gittiğim yerde ise paydossuz sabah 8 akşam 6.30 iş verenin ve yardimcisinin getir goturunu yapiyorum. Ağır bir iş ve 6.30'da ciksak da eve donene kadar saat 7.30 8 oluyor. 3 gun gidip asgari ucretin 3 de 1'ini aliyorum ama bazi sanayilerde bizim okuldakilerin soylediklerine gore paydoslu şekilde sabah 8 akşam 4 duruyorlarmis, cogunlukla 4.30'da evde oluyoruz diyorlar ve benimle ayni parayi aliyorlar. Bu nasıl oluyor nasıl olabiliyor?
İşletmeden işletmeye değişiyor. Kuralsızlık söz konusu ortada. Hatta lise stajı ile ilgili sabit bir yönetmelik veya mevzuat bile yok diyordu bizim hocalarımız. O yüzden maalesef işletmenin insafına kalmış durumdasın biraz. Öğretmenlerinle görüşürsen belki öğretmenlerin giriş çıkış saatlerin konusunda işletmenle görüşüp biraz daha esneklik sağlayabilirler. Onun haricinde katlanmak zorundasın.

Tüm lise stajyerleri zaten asgari ücretin üçte biri kadar maaş alır. Bazı yerler daha fazla maaş veriyor tabii, yol/yemek ücreti gibi şeyleri karşılayan işletmeler de oluyor. Staj yerini sen ayarlamadıysan şans işi biraz, sen ayarladıysan da önceden görüşecektin bunları.

Özel sektörde öğretmenlik yapıp 12.000 TL maaş alan da var devlette öğretmenlik yapıp 30.000 alan da var. Hayat adil değil dostum alışsan iyi edersin çünkü ileride daha da büyük haksızlıklar yaşayacaksın.

Hocam bende fırında çalışıyorum yorucu fakat benim mesai saatlerim sabah 11 akşam 9 gece vardiyası öğlen 3 gece 1 yapacak bir şey yok sizin yerinizde olsam kıymetini bilirim fakat maaş az gerçekten değmeyebilir.

Hocam bende fırında çalışıyorum yorucu fakat benim mesai saatlerim sabah 11 akşam 9 gece vardiyası öğlen 3 gece 1 yapacak bir şey yok sizin yerinizde olsam kıymetini bilirim fakat maaş az gerçekten değmeyebilir.
Değmeyebilir diye bir şey yok.
12. sınıf meslek liselilere staj zorunlu, mecbur yapacak. Kolay kolay staj yeri de değiştirmiyorlar. Ya işletme sahibiyle yumruk yumruğa kavgaya girişeceksin, anca öyle feshedilir sözleşmen ve işletmen değiştirilir.

12. sınıf öğrencileri için genelde asgari ücretin yarısı verilir. Ayrıca bu dediğiniz normal bir durum. Sanayide ne olarak çalışıyorsunuz bilmiyorum fakat sanayinin neredeyse her türlüsü ağır iş.
Asgeri ücretin %30'u verilir. Tabii bu alt sınır. Stajyer asgerisi olarak düşünülebilir. Ama kim neden yüksek ücret versin ki?

Onun dışında çalışma saatlerinde sıkıntı yok. Muhasebe öğrencileri bazen 12 saat duruyorlardı iş yerinde.

Geri
Yukarı