Star Wars: Jedi Survivor için ilk güncelleme geldi

Hocam 1080p için ölü sayılabilir artık. Bu saydığınız oyunların çoğu yeni nesil değil. Ayrıca RE4 Remake'e kötü demedim. Sadece optimizasyonu yüzünden bir oyun başyapıt olamaz demek istedim. Benim için yine de başyapıt değil daha iyi örnekleri var bence ama yine de güzel oyun. RE kitlesi gerçekten çok korkunç. Adamlara RE4 hakkında kötü bir yan söylediğimde hemen triggerlanıyorlar. Ayrıca artık GPU piyasası çok hızlı gelişiyor. RTX 40 serisinde FPS'i 3 katına çıkaran teknolojiler var. Giriş seviyesi sayılabilecek bir kart olan 2060'ın bile çok altında 3050M. Muhtemelen laptopunuzun eskimesinden korkuyorsunuz ama üzgünüm gerçekler bunlar. Ben de 2 sene falan orta ayarlarda oyun oynamak isterdim ama firmalar bunu istemiyor. Bilerek optimizasyon özürlü oyun çıkarıyorlar. Aslında bu da GPU satma stratejisi.
Oyunun yeni nesil olması için 2023 çıkışlı mı olması gerekiyor? 🙂
Masaüstünde kullandığım 1650S çağ dışı o zaman? 😂
Ben bu laptopu alırken zaten az çok bilerek aldım, iki proje açsın arada da oyuna girerim diye. Zaten yazın değiştireceğim. Kartı 1080p dışında başka hangi çözünürlükte kullanacaksın ki zaten? Zamanında 30** serisi çıktığında 2080'lerin de nasıl satıldığını gördük. Biliyorum nasıl ilerlediğini GPU sektörünün. RE kitlesinin de neden böyle olduğunu RE 4 oynadıktan sonra anlayabilirsin. RE 4'ün kötü bir yanı yok ki.
RE 7'yi ilk aldığımda korkudan oynayamamıştım, RE 4'ü 2 günde bitirdim. 🙂

Oyunun yeni nesil olması için 2023 çıkışlı mı olması gerekiyor? 🙂
Masaüstünde kullandığım 1650S çağ dışı o zaman? 😂
Ben bu laptopu alırken zaten az çok bilerek aldım, iki proje açsın arada da oyuna girerim diye. Zaten yazın değiştireceğim. Kartı 1080p dışında başka hangi çözünürlükte kullanacaksın ki zaten? Zamanında 30** serisi çıktığında 2080'lerin de nasıl satıldığını gördük. Biliyorum nasıl ilerlediğini GPU sektörünün. RE kitlesinin de neden böyle olduğunu RE 4 oynadıktan sonra anlayabilirsin. RE 4'ün kötü bir yanı yok ki.
RE 7'yi ilk aldığımda korkudan oynayamamıştım, RE 4'ü 2 günde bitirdim. 🙂

Yeni nesil olması için sadece yeni nesil konsollara çıkıp PC'ye de çıkması gerekiyor. Jedi Survivor da buna örnek. Ayrıca RE4 hikayesi fazla klişe ve kötü bence. Onun dışında oyunun süresinin biraz fazla olduğunu düşünüyorum fakat başka bir lafım yok oyuna. Mis gibi oyun. Sadece bu iki yanını sevmiyorum. Benim için 90/100'lük oyun. Sadece bu iki argümanı RE4 kitlesine sununca adamlar hemen triggerlanıyor ve zevksiz ilan ediliyorum. Bu arada eski nesil oyunlarda hala daha iyi 3050M. Yine de çok uzun dayanmaz söyleyeyim. Ben de değiştireceğim laptopu. İkinci monitör olarak kullanırım artık laptopu. Sizinle kavga etmek istemiyorum. İyi birine benziyorsunuz. Sadece ben 3050M'in yeni nesil oyunlarda 1080p 60 FPS için yetersiz kaldığını söylüyorum. 900p gibi çözünürlüklerde hala uzun süre gideri olur yeni nesil oyunlarda. Aslında oyunlar optimizasyon özürlüsü olmasa 1080p 60 FPS'de çok rahat 2 sene daha götürür ama ekran kartı firmaları firmalarla anlaşıyor mudur bilemem ama oyunları sadece PC'ye bozuk çıkarıyorlar. (Konsollara bozuk çıkmamasına ya da hemen düzelmesine dikkat çekeyim.) Bu da kesinlikle bir GPU satış stratejisi. Kısaca bize ekran kartı sattırmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Biz PC oyuncuları kader mağdurlarıyız işte.

Bırakın 3050M gibi bir cihazı 3060 PC versiyonu bile Ultra grafik açamaz hâle geldi. En uç örnek olan Last of Us'ta 1080P 60FPS Ultra için 3060TI lazım.

Bu arada Resident Evil 4, 5 ve 6 tempo konusunda bozuk ve abartılı uzunluğu olan oyunlar. RE4 yine bir şekilde kendini oynatan kaliteli bir yapım fakat son bölgede o bile sıkıyor. RE5 ve 6 ise yanında her şeye komik espri yapabilen bir arkadaş ile co- op oynasan bile sıkan ve 15 saatin 13- 14 saatini çatışarak geçirdiğin rezil ve tempo anlamında bozuk oyunlar.

Bırakın 3050M gibi bir cihazı 3060 PC versiyonu bile PC'de Ultra açamaz hâle geldi. En uç örnek olan Last of Us'ta 1080p 60FPS Ultra için 3060 Ti lazım.

Bu arada Resident Evil 4, 5 ve 6 tempo konusunda bozuk ve abartılı uzunluğu olan oyunlar. RE4 yine bir şekilde kendini oynatan kaliteli bir yapım fakat son bölgede o bile sıkıyor. RE5 ve 6 ise yanında her şeye komik espri yapabilen bir arkadaş ile co- op oynasan bile sıkan ve 15 saatin 13- 14 saatini çatışarak geçirdiğin rezil ve tempo anlamında bozuk oyunlar.

Hocam 3050M için yeni nesil oyunlarda 1080p 60 FPS için yetersiz dememin sebebi bu işte. Bırakın VRAM'i daha düşük GTX 1660 Ti (masaüstü) gücünde 3050M'i 3060 bile 30 FPS anca alıyor. Bu arada patch kaç GB?

Hocam 3050M için yeni nesil oyunlarda 1080p 60 FPS için yetersiz dememin sebebi bu işte. Bırakın VRAM'i daha düşük GTX 1660 Ti (masaüstü) gücünde 3050M'i 3060 bile 30 FPS anca alıyor. Bu arada patch kaç GB?
Star Wars yamasından bahsediyorsanız oyuna sahip olmadığım için bilmiyorum. Kaynak olarak paylaştığım resmi Twitter postunda da GB açıklaması görmedim.

Star Wars yamasından bahsediyorsanız oyuna sahip olmadığım için bilmiyorum. Kaynak olarak paylaştığım resmi Twitter postunda da GB açıklaması görmedim.

1.38 GB indirme yapıyormuş hocam. Yalnız bazı kişilerde oyunu baştan indirmiş. Ben de oyunu indireceğim. i5 11400H, RTX 3050M ve 1x16 GB RAM'e sahip laptopum var. İnince konu açıp performanstan bahsederim.

1.38 GB indirme yapıyormuş hocam. Yalnız bazı kişilerde oyunu baştan indirmiş. Ben de oyunu indireceğim. i5 11400H, RTX 3050M ve 1x16 GB RAM'e sahip laptopum var. İnince konu açıp performanstan bahsederim.
Vallaha hocam önce oyunu açabilecek misiniz onu görmek lazım.

Ayrıca RE4 hikayesi fazla klişe ve kötü bence.
Tercih meselesi, benim hoşuma gitti. 🙂
Onun dışında oyunun süresinin biraz fazla olduğunu düşünüyorum
Tomb Raider serisini 10 saatte bitirmiştim. RE 4'ü etrafta dolanarak, acele etmeden 19 saatte bitirdim, beni hiç sıkmadı. Sonuna kadar iyiydi, devam etmesini bile bekledim. 🙂
Yine de çok uzun dayanmaz söyleyeyim.
O zaten tartışmaya kapalı konu, bütçeden kısmayacak olsaydım net olarak 3060 alırdım.
Sizinle kavga etmek istemiyorum. İyi birine benziyorsunuz.
Kimsenin amacı bu değil zaten, öyle bir izlenim bıraktıysam özür dilerim. 🙂
ekran kartı firmaları firmalarla anlaşıyor mudur bilemem
Oyun yapımcılarının da işine geliyordur diye düşünüyorum, 3050'si olan adam zaten oyuna kolay kolay o paraları vermez. Şahsen parayı böyle bulmamış olsaydım ben de vermezdim. 🙂
Konsollara bozuk çıkmamasına ya da hemen düzelmesine dikkat çekeyim.
Hepi topu 3 tane konsol var zaten, onlar için de optimizasyon yapamayacaklarsa bir zahmet oyun yapmasınlar daha iyi.
Kısaca bize ekran kartı sattırmak için ellerinden geleni yapıyorlar.
Nvidia'nın niyeti kart sattırmak değil **80-**90 serisi kart aldırmak zaten, 4070 gibi bir karta 12 GB VRAM koymak nedir ki? TLOU başlı başına 12 GB istiyor, bundan sonra çıkacak oyunlardan da umutlu değilim.
Biz PC oyuncuları kader mağdurlarıyız işte.
Vallahi PC oyuncuları değil de Türkiye'deki PC oyuncuları desek daha doğru olur bence. Bana pek problem değil ama baktıkça moralim bozuluyor. Bu tarafa geçiyorum içim aydınlanıyor resmen. 😀

Vallaha hocam önce oyunu açabilecek misiniz onu görmek lazım.

Orası öyle hocam. Oyun darboğaz yapmazsa en düşük ayarlarda 50 FPS civarı alırım aslında. En düşük ayarlar da gayet hoş görünüyor bence. Bu haftaya inmez muhtemelen internetim berbat. Öbür haftaya iner mi bilmiyorum. Konu açarım zamanı gelince.

Tercih meselesi, benim hoşuma gitti. 🙂

Tomb Raider serisini 10 saatte bitirmiştim. RE 4'ü etrafta dolanarak, acele etmeden 19 saatte bitirdim, beni hiç sıkmadı. Sonuna kadar iyiydi, devam etmesini bile bekledim. 🙂

O zaten tartışmaya kapalı konu, bütçeden kısmayacak olsaydım net olarak 3060 alırdım.

Kimsenin amacı bu değil zaten, öyle bir izlenim bıraktıysam özür dilerim. 🙂

Oyun yapımcılarının da işine geliyordur diye düşünüyorum, 3050'si olan adam zaten oyuna kolay kolay o paraları vermez. Şahsen parayı böyle bulmamış olsaydım ben de vermezdim. 🙂

Hepi topu 3 tane konsol var zaten, onlar için de optimizasyon yapamayacaklarsa bir zahmet oyun yapmasınlar daha iyi.

NVIDIA'nın niyeti kart sattırmak değil **80-**90 serisi kart aldırmak zaten, 4070 gibi bir karta 12 GB VRAM koymak nedir ki? TLOU başlı başına 12 GB istiyor, bundan sonra çıkacak oyunlardan da umutlu değilim.

Vallahi PC oyuncuları değil de Türkiye'deki PC oyuncuları desek daha doğru olur bence. Bana pek problem değil ama baktıkça moralim bozuluyor. Bu tarafa geçiyorum içim aydınlanıyor resmen. 😀

Sondan bir önceki cevabınız GPU sattırma stratejisinin bir parçası hocam. NVIDIA zaten yıllardır yapıyor bunu. RTX 3050M gibi GTX 1660 Ti (masaüstü) gücünde bir karta 6 GB VRAM değil de 4 GB VRAM koymaları bunun örneği. Daha az VRAM = GPU'nun daha çabuk yetersiz kalması = İnsanların GPU'su yetersiz kaldığı için yeni ekran kartı alması

Yeni konular

Geri
Yukarı