Star Wars yorumlarım

Makaleler
1
Yer
Gelen tepkiler üzerine cumhuriyeti
Daha fazla  
Meslek
genç yazılımcı
Evet başlıkta da gördüğünüz üzere bugün bu arkadaşları hem eleştirip hem nasıl insanlar olduklarına bakacağız.
Öncelikle Star Wars nedir: Star Wars bir zamanalar George Lucas amcanın yaratığı fantastik bir evrendir başta her şey güzel bir fantezi dünyası olarak başlasa da günümüzde sadece aç, gözü dönmüş ve vahşi firmaların elinde sadece para sağma, keriz silkeleme, enayi avı tarzı yapım ve içerikler ile doludur. Öyle ki 40 yılın başı eh işte yapımlar ve aslında başka film ve oyunların Star Wars skinli versiyonlarını çıkarsanız bile milyonlar hatta milyarları götürebilir hatta ve hatta sürekli kovalanıp ilk kez sevilince ne yapacağını bilemeyen köpek gibi duygu karmaşası içinde iyi hissetmeye çalışan insanlar görürsünüz.

Tabii aslında bunların mükemmel ya da başyapıt değil sadece sağdan soldan devşirilmiş birer kopya olduğunu söylediğiniz de size bağırır çağırır zevksiz ve hiçbir şeyden anlamayan bir kişi olduğunuzu söyler. Neyse efendim konumuz zaten bu insanların aslında iyi birer eş ya da arkadaş seçimi olduğunu sizi asla bırakmayacağı falan değil çünkü bir şeyi sevince ona körü körüne bağlanan bu insanların ileride benim kocam yapmaz, beni asla kandırmaz, onu her hali ile seviyorum dediğine eminim. Bur da esas konu bu ve bu gibi insanların hatta sanırım tüm gerekçesiz aşırı sevenlerin ortaya çıkardığı bir sorun var oda siz bir şeyin kusurlarını görmedikçe bu kusurların ivmelenerek artması ve hemen örneklerle başlayalım:

1 numara the Mandalorian evet efendim uzun zamandır adam akıllı bir şey yapamadık bari 20 -30dklık ( yabancı diziler için bile çok kısa) hayranları biraz susturalım ama sakın para harcamayın ha hazır asetler ve eski filmlerden kalma eşyalar ile bütün klişe ve tutmuş yapımları alakasız olarak birbirine yapıştıralım ( ciddi ciddi bantla falan tutturmuşlar bu kadar sırıtmaz yani bir şey ) denildiğine eminim.

2 numara bu bir oyun hem de sadece mikro ödeme ve EA'nın para söğüşlemek için yapıp bazı kesimlerin e oha artık diyerek hisse düşüren oyunu diyecek fazla bir şeyim yok hikaye kısmı zayıf ve kısa geçen beleş verildi sanırım yenisi de geliyor( duyduğuma göre artık ışın kılıcı için ek ödeme yapmak gerekiyor yoksa beyaz floresan kullanıyormuşuz :) ).

3 numara Star Wars Jedi: Fallen order evet efendim geldik mekanikleri tam bitmemiş boss fightları muazzam sıkıcı ve eksik oyunumuz. Oyun o denli kendini tekrar edip öyle sıradan bir indiana jones hikayesi anlatıyor ki nerede ne olacak tahmin edememek için hayal gücünüzü kullanıp ışın kılıcının aslında 9 Volt'luk pille çalıştığı çıkarımını yapar iseniz olacakları tahmin edemezsiniz yanlış anlamayın Uncharted ve Resident Evil da çok büyük klişeleri işler fakat kardeşim insan bir karakterlere bölüm tasarımına özenir azcık özgünlük katar özellikle her iki IP'nin de aynı adamdan çıktığını kanıtlamaya mı çalıştınız yahu indiana jones un kendisi bu kadar sıradan değil ayrıca yapımdaki opet in bedava verdiği robottan karakterin düştüğü ikilemlere kadar her şey o kadar toplama ki bir ara çok güçlü bir yüzüğü imha edip son 1 saniye kala evreni yok edecek bir bombayı imha edeceğiz sandım.

Yani velhasıl kelam eğer böyle bir insan iseniz lütfen bu yapımlara daha eleştirel bakın ki yapımcılar insanları tatmin etmek için biraz daha zaman ve para harcasınlar yoksa hepsi birbirinin aynı şeyleri tüketmeye devam edeceğiz.

Disney'e satıldığından böyle oldu. Fakat George Lucas'ı sevmeyen adamların ilk 3 filmine laf atan adamların Disney'e sallaması da ironik. Gitti işte George Lucas.

Geri
Yukarı