Stardew Valley nedir?

Son zamanlarda gerek internette gerek Technopat'ta cok konusu acildigini gordum, nedir bu Stardew Valley?
Çiftçilik simülatörü.

Kabaca Minecraft'ın 2D ve hikayeli türü denilebilir. Bir çiftlikte başlayıp maden yapıyor ve yan karakterlerin verdiği görevleri yaparak ilerliyoruz. Açıklaması biraz basit fakat oyunun içinde çok fazla gizem var türünü seven için başyapıt denilebilir.

Her Steam kütüphanesinde olması gerektiğini düşündüğüm oyunlardan biri. Baktığımda benim 14 saatim var yalnızca ama her an girip oynayası gelebiliyor insanın. Tam bıraktım dersin bir arkadaş grubun olur davet ederler yine girersin. Tam bıraktım dersin manitan olur onla gireyim dersin. Mutlaka bir sebep bırakıyor kendini oynatmak için. Öyle bir oyundur kendileri. Oyunun içeriğini yukarıda ki arkadaşlar açıklamışlar diye açıklamadım.

Sıkıcı iş hayatından bıkan ana karakterimizin istifa edip dedesinden miras kalan tarlasına gitmesi, çiftçilik, balıkçılık, toplayıcılık, madencilik, savaşma gibi şeylerle uğraşması. Kasaba halkıyla iyi anlaşıp onların hikayesini öğrenebilir, dost olabilir, evlenebilir hatta çocuk yapabilirsiniz. En kısa bu şekilde özetlenir herhalde.

Mevsimlerin kendine özel etkinliği olması, NPC'ler vs. çok iyi düşünülerek hazırlanmış. Bir de oyun aslında eski bir oyundan alıntı, Çağlar Avcıl'ın güzel bir videosu var hakkında:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Stardew Valley dışarıdan 2D pixel farm oyunu gibi gözüksede gerek içindeki NPC'lerin hikayesi gerek keşfedilecek yerleri ile gerçekten büyük ve güzel bir oyundur.

Yeni konular

Geri
Yukarı