Starfield, Çıktığı Gün 1 Milyondan Fazla Eş Zamanlı Oyuncuya Ulaştı

Ali Güngör

Genel Yayın Yönetmeni
Yönetici
Yer
İstanbul Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Technopat
Profil Kapağı
1523300036
Starfield 1 Milyon Eş Zamanlı Oyuncu

Starfield, Premium ve Constellation sürümlerini ön siparişini veren oyunculara sunduğu beş günlük erken erişimin sonrasında 6 Eylül tarihinde tüm oyuncularla sonunda resmen buluştu. Microsoft Xbox Başkanı Phil Spencer ise. X üzerinden yaptığı paylaşımda “Starfield bugün tüm platformlarda 1 milyon eş zamanlı oyuncuyu aştı” dedi. Starfield exceeded 1 million concurrent players across all platforms today. Thanks […]

Devamı: Starfield, Çıktığı Gün 1 Milyondan Fazla Eş Zamanlı Oyuncuya Ulaştı
Kaynak Technopat

Devamı için yukarıdaki bağlantıya tıklayın...

Oyun gayet sarıyor bu arada, şimdilik 4 günde yaklaşık 10 saatlik bir deneyimim var. Fakat belli başlı eksikler var, Third person oynarken ki vuruş hissiyatı çok kötü. Ayrıca görev için başka bir gezegene gitmemiz gerekiyorsa ve uzaksa mecbur ışınlanıyoruz. Bir gezegene inmek için de haritayı açıp gezegene in diyoruz öyle iniş yapıyoruz, kendimiz indirebilirdik.

İade eden birkaç arkadaşım var bu belirttiğim şeylerden dolayı, birçok kişinin de bu yüzden oyuna ısınamadıklarını okudum. Kısacası, çokca mod desteği varmış, ileride bu sorunları halledecek modların çıkacağını düşünüyorum.

Son düzenleme:
Oyunda çok fazla yükleme ekranı var. Şimdi bakıyorum, 2016'da çıkmış Uncharted 4'te oyuna bir kere başladığınızda 1 kere bile yükleme ekranı olmadan oyunun sonuna kadar oynayabiliyorsunuz. Starfield'a bakıyorum, 2023'te çıkmış oyun nereye girersek girelim 1 tane yükleme ekranı veya siyah ekran veriyor, bir yerden sonra baymaya başlıyor. Teknoloji gelişeceğine daha da geriye gidiyor. Neden SSD istedikleri belli zaten, HDD ile oynayanlar şimdiden bu çileyi çekmeden oyunu silebilirler.

Bethesda oyunu sevenlerin gene seveceği güzel bir oyun olmuş ama hala aşamadıkları bazı noktalar var gibi. Ayrıca uzay seyahati daha iyi olabilirdi.

Oyun hikaye çeşitliliğini çok iyi başarmış fakat optimizasyon ve yükleme ekranları oyunu kötüleştiriyor.

Oyunda çok fazla yükleme ekranı var. Şimdi bakıyorum, 2016'da çıkmış Uncharted 4'te oyuna bir kere başladığınızda 1 kere bile yükleme ekranı olmadan oyunun sonuna kadar oynayabiliyorsunuz. Starfield'a bakıyorum, 2023'te çıkmış oyun nereye girersek girelim 1 tane yükleme ekranı veya siyah ekran veriyor, bir yerden sonra baymaya başlıyor. Teknoloji gelişeceğine daha da geriye gidiyor. Neden SSD istedikleri belli zaten, HDD ile oynayanlar şimdiden bu çileyi çekmeden oyunu silebilirler.
Enis Kirazoğlu videosunda demişti, yanlış hatırlamıyorsam eski oyun motorlarını kullanmışlardı. Skyrim'in motoru olması lazım.

Enis Kirazoğlu videosunda demişti, yanlış hatırlamıyorsam eski oyun motorlarını kullanmışlardı. Skyrim'in motoru olması lazım.

Creation Engine temelli Creation Engine 2'yi kullanmışlar galiba. İlk motor da 2011 çıkışlı, muhtemelen üzerine güncelleme ile "2"ye geçtiler. Bana pek yeni motor hissiyatı vermedi, animasyonlar falan çok bayat duruyor. O kadar da ballandıra ballandıra anlatmışlar motoru ama belki de tam potansiyelini kullanamadılar, belki de gelecek güncellemelerle adam edecekler bekleyip göreceğiz. Elder Scrolls 6 da aynı motoru kullanacakmış, bakalım o nasıl olacak.

Oyunun en bayıltıcı kısmı yükleme ekranı. Star Citizen'da 1 kere oyun açılırken yükleme ekranı var başka yok. Bunu yapmak zor olmamalı o uzayda gezegenden gezegene seyahat etmek uzay oyunlarında bir ayrı güzel. Elite Dangerous'da bu işte başarılı. Sen uzay oyunu yapıyorsan çokça serbestlik koymalısın. Sonuçta bir GTA değil bir harita üzerinde sür dolaş yapmıyorsun. Sen evrene açılmışsın bırak da yükleme ekranı yerine quantum koy o zevki o gidişatı gezegene yaklaşınca gelen heyecanı bizlere hissettir. Gezegenlerin atmosferlerinde uçalım gezegeni dolaşalım inelim yürüyelim. Zaten araçtan bahsetmiyorum bile o bile yok. Çünkü gezegenin bir kısmına kadar gidiyorsun sonrası görünmez duvar zaten karakter fazla ilerlemiyor. Kısacası böyle bir oyun çıkacağına kısıtlamalı uzay yerine zombi temalı vs bir iş çıkarsalar iyiydi.

Geri
Yukarı