Starfield Türkçe Yama [Beta Yayında] - Anonymous Çeviri

Şimdi arkadaşlar. Her sosyal tartışmada olduğu gibi burada da her iki tarafta birbirlerini aşağılama yolu ile kazanmaya çalışma durumu oluşmuş en sonunda.

Ben, fakir olmayan, İngilizce bilen, Bethesda oyunlarını az çok oynamış, mod dünyasında bulunmuş ve parasal/kanuni durumlara da hakim olan biriyim. O yüzden, tamamen tarafsız olarak durumu yorumlamak istiyorum.

1- Mod yapmak yasal mı? Satmak yasal mı?

Mod yapmanın yasallığı tamamen firmaya kalmıştır. Bugün sıkıntı yaratmayan bir firma yarın modcuları dava edebilir. Rockstar buna bir örnektir ve oyunlarına mod olmasını istemez, yakaladıklarına sağlam yaptırım yaparlar. Bethesda ise oyunlarının modlanması üzerine çalışır, +18 dahil hiçbir modla ilgili sorunları yoktur hatta isteyen modlarını Bethesda'nın kendi mod dükkanında satabilir. Project Red'de Cyberpunk için modları sorun etmemiş, desteklemiş hatta Keanu'nun +18 sahnelerde kullanılmasında aktörün kendisinin sıkıntı etmemesi nedeniyle, sıkıntı çıkarmamıştır.

Satmak başka bir meseledir. Modlardan para elde edilmesi için de her oyun firmasının değişik bakış açıları olabilir. Bazı modcular bunu patreon gibi destek siteleri kullanarak yaparken, direk mod satan kişiler neredeyse yok gibidir. Durum destek üzerinden olsa bile, firmanın insiyatifine kalmıştır. Bu tür durumlarda mod yapımcısının önce firmaya sorması ve izin alması en doğru yoldur.

Çeviri bir moddur ve herhangi bir şekilde para ile son kullanıcıya ulaşması firmalar tarafından kağıt üzerinde yasaktır ama dediğim gibi konuşarak anlaşılabileceği gibi, konuşulmaması durumunda direk müdahale edilebilir.

2- Emek verildiyse para istenmeli midir? Nasıl bir model uygulanabilir?

Her kişi emeği için para isteyebilir. Verilen emek için para istenmesini yanlış bulanlar, bedava isteyenler aynı şeyi bir Burger King'den de istemelidirler. Çoğu şeye para vermeyi hiç sorun etmeyip bazı özel durumlarda buna karşı çıkan insanlara hayatımda çok rastladım. Bu isteyenlere "Starbucks ne zaman bana bedava kahve vermeye başlarsa ben de size ürünümü bedavaya vereceğim" diyorum.

Bu durumda da bir çeviri var ve bu bir emek. Bunun karşılığını istemek suç olamaz. Buradaki arkadaşlar hırsızlık filandan bahsetmiş, doğruyu herkes yapmalı demiş ama bu tür söylemler bana Türkiye'de klavye arkasında gerçekten komik geliyor. Yani otel için yakılan bir orman yangınına ya da halka açık sahillerin oteller tarafından kapatılmasına, mütahitlere verilenlere hiç sesini çıkarmamış bir kişinin bu kadar şiddetle hak ve doğruluk araması, arkasından cümlesini elhamdurullahla bitirmesi, kimseyi kandırmayalım, artık hepimizin bildiği, anladığı karakteristikler, kişilikler ve tarafları ve maksatları iyi, kötü belli.

Ama emeğin için para istenirken uygulanan strateji tartışılabilir. Pahalı ya da ucuz denilebilir. Başka yolların daha kullanıcı dostu olduğu söylenebilir.

Üyelik ile para isteme sistemi maalesef en paragöz sistemlerden biridir. Ürün yelpazesi yeteri kadar genişse kullanıcı dostu olabilen ama sınırlı ise kullanıcıya gereksiz zulm eden bir sistemdir. En basiti, herhangi bir şey için bir site kullanmak istiyorsunuz, en basitinden resminizi büyüteceksiniz, sizden 2 tane yaptıktan sonra bedava denemeli, kredi kartı isteyen bir üyelik sistemi kesinlikle karşınıza gelecektir. Bunun en büyük sebebi, başta uygun gibi gözükse de sonradan sizden ihtiyacınızdan fazla para almaktır. Çoğu zamanda bunu sizin unutmanızı bekleyerek yaparlar ki, dünya da istatisliklere göre üyeliği açık unutma çoğu kişinin yaptığı bir şeydir.

Konumuza dönersek, bence bu tür bir çeviri sitesinin üyelik kullanması çok doğru değil. Bir oyun için üyelik almak ve güncelleme geldiğinde bunun için tekrar almaya zorlamak etik değil. Bazı arkadaşların dediği gibi, oyun başına para alınması ve hesabın içinde bu çeviriye istenildiğinde ulaşılması çok daha uygun olacaktır.

Ama. Yine ama. Sonuç olarak bu emeği veren kişilerin tercihidir. Eğer bunu uygun bulmuyorsanız, almayarak sorununuzu çözebilirsin. Buna rağzı olan grubu illa batırmaya çalışmak net bir bencilliktir.
Şimdi sen 5 senedir kopyala yapıştır la FIFA satan EA'ya bir şey demeyeceksin, sonra gelip burada duyar kasacaksın, yapma.

Sonuç olarak: Emek önemlidir, para istenebilir. Yasal olması, şirketin kendi bileceği iştir, sorulması ve onay alınması gerekir. Üyelik sistemi bu tür bir iş için gereksizdir, noktasal satış ya da bağış sistemi kullanılması daha uygun olacaktır.

Sırf bu sebeple şikayet edip, herkesi bitirmeyi planlama, bununla gurur duyma ve bu ülkede doğruluğu savunuyorum diye bir bu konuda duyar kasma çok doğru bir karakter hali değildir. Bencil bir harekettir. Yapmayın etmeyin demem ama bunu insanlık için yapıyorum, ben iyi bir insanım bu yüzden demek, kendini kandırmaktır, çünkü başkasını kandıramazsın.

@arandur elinize sağlık. Durum tam olarak bu. Ama buradaki kızdığım şey tamamen fiyat politikası. Emeğe para istenebilir ama istenilen para zorla dayatılmamalıdır. Yok üyelik alırsan bilmem kaç tane oyunun dosyasına erişeceksin yok bilmem ne gibi zırvalıklarla savunma yapıyorlar. İhtiyacı olan gider istediği modu 5-10 liraya alır. Üyelik kaç lira bilmiyorum ama bu sistem saçmalık. Oyun yeni çıkacak ve Bethesda olduğunu göz önüne alırsak sürekli güncelleme gelecek. Her güncelleme için yama uyumlu hale getirilecek, eski yamalar çalışmayacak. Bunun için de paragöz olan arkadaşlarımız bizden her ay üyelik isteyecek... Gerçekten Türk oyuncuları düşünen kişi bunu yapmaz.

@arandur elinize sağlık. Durum tam olarak bu. Ama buradaki kızdığım şey tamamen fiyat politikası. Emeğe para istenebilir ama istenilen para zorla dayatılmamalıdır. Yok üyelik alırsan bilmem kaç tane oyunun dosyasına erişeceksin yok bilmem ne gibi zırvalıklarla savunma yapıyorlar. İhtiyacı olan gider istediği modu 5-10 liraya alır. Üyelik kaç lira bilmiyorum ama bu sistem saçmalık. Oyun yeni çıkacak ve Bethesda olduğunu göz önüne alırsak sürekli güncelleme gelecek. Her güncelleme için yama uyumlu hale getirilecek, eski yamalar çalışmayacak. Bunun için de paragöz olan arkadaşlarımız bizden her ay üyelik isteyecek... Gerçekten Türk oyuncuları düşünen kişi bunu yapmaz.

Türkiye'de gerçekten türkü düşünen herhangi bir kurum olduğunu sanmıyorum. Bu arkadaşlarda Burayı bir para kaynağı olarak görmüşler ve bir grup bunu daha profesyonel bir seviyeye taşımış ona göre de bir fiyatlandırma yapmışlar.

Bu bir iştir, beni seni düşünmesi gerekmez. Kapitalizm budur. Adam evsiz diye evini ucuza vermezsin gibi.

Dediğim gibi sizi haklı buluyorum. Üyeliği sevmiyorum ama 5 10 TL gibi yarım dolardan düşük fiyatlar kesintilerle yok olurlar. Yani 10 TL'ye koysa eline kalacağı para 4 TL filan olacaktır. 5 desen belki 2. Maalesef bu da onların suçu değil.

Bu noktada dükkanı kapatabilirler ve kimse faydalanamaz. Siz de büyük ihtimalle hiçbir şey elde edemezsiniz.

Durumu her açıdan bilmek ve tartmak gerek.

Türkiye'de gerçekten türkü düşünen herhangi bir kurum olduğunu sanmıyorum. Bu arkadaşlarda Burayı bir para kaynağı olarak görmüşler ve bir grup bunu daha profesyonel bir seviyeye taşımış ona göre de bir fiyatlandırma yapmışlar.

Bu bir iştir, beni seni düşünmesi gerekmez. Kapitalizm budur. Adam evsiz diye evini ucuza vermezsin gibi.
Bunu söylememin sebebi sözde kendi mottoları bu olmasaydı. Yoksa beni düşünmesi gerekmiyor tabii ki. Ama kendilerini bu konuda pazarlıyorlar. Şimdi nasıl bilmiyorum ama eskiden öyleydi.
Dediğim gibi sizi haklı buluyorum. Üyeliği sevmiyorum ama 5 10 TL gibi yarım dolardan düşük fiyatlar kesintilerle yok olurlar. Yani 10 TL'ye koysa eline kalacağı para 4 TL filan olacaktır. 5 desen belki 2. Maalesef bu da onların suçu değil.
O biraz lafın gelişiydi açıkçası. 85.5 TL üyelik ücreti var. Yaklaşık 100 tane oyun var. Belki daha da fazladır. Üyelik ücreti olmadan tek oyun için 15 liranın makul olacağını düşünüyorum açıkçası. Kızdığım bir diğer şey ise insanların bu durumu kabullenmesi, daha da kötüsü eleştirenlere saldırması. Bu şekilde tekel olmaya devam ettikçe istediklerini yapacaklar. Çok şükür yamaya ihtiyaç duymuyorum.

@Lejax Dostum dediğim gibi, yani bu çevre dostuyuz diye şarj aletini ayrı satan telefon firması gibi. Yersen. Pazarlama da her şey mübahtır. Sen yani insanlar, bakıp düşünerek karar vermeli. Yemek ya da yememek kişiye kalmış.

Bu öyle 20 firmanın ya da grubun yapacağı bir iş değil, birisi yaparsa tekel oluyor zaten. Ben onların yerinde olsam cevap bile vermem ama münakaşaya giriyorlar. Çok yanlış ve saçma bir hareket. Sen para kazanmak için bu işi yapıyorsun ve hayrına gibi lanse ediyorsun sonra bunu yemeyenlerle ağız dalaşı yapıyorsun, bu işte profesyonel değil. Yani siz EA'nın hiç FIFA kopyala yapıştır değildir diye her yazana cevap verdiğini gördünüz mü? Hayır.

Dedim gibi iki tarafında hataları var. İki tarafında savundukları şeylerde sıkıntı var.

Ben halen bunları düşününce, kötü olduklarını düşünmüyorum dolayısıyla batırmak için çabalamak tam bir sıkıntılı yaşlı dede hareketi, gavur İngilizce de Karen diyor ya.

Yani eğer çok iddialı biri varsa, kendisi de bu işi kendince doğru yoldan yapabilir.

@Lejax Dostum dediğim gibi, yani bu çevre dostuyuz diye şarj aletini ayrı satan telefon firması gibi. Yersen. Pazarlama da her şey mübahtır. Sen yani insanlar, bakıp düşünerek karar vermeli. Yemek ya da yememek kişiye kalmış.

Bu öyle 20 firmanın ya da grubun yapacağı bir iş değil, birisi yaparsa tekel oluyor zaten. Ben onların yerinde olsam cevap bile vermem ama münakaşaya giriyorlar. Çok yanlış ve saçma bir hareket. Sen para kazanmak için bu işi yapıyorsun ve hayrına gibi lanse ediyorsun sonra bunu yemeyenlerle ağız dalaşı yapıyorsun, bu işte profesyonel değil. Yani siz EA'nın hiç FIFA kopyala yapıştır değildir diye her yazana cevap verdiğini gördünüz mü? Hayır.

Dedim gibi iki tarafında hataları var. İki tarafında savundukları şeylerde sıkıntı var.

Ben halen bunları düşününce, kötü olduklarını düşünmüyorum dolayısıyla batırmak için çabalamak tam bir sıkıntılı yaşlı dede hareketi, gavur İngilizce de Karen diyor ya.

Yani eğer çok iddialı biri varsa, kendisi de bu işi kendince doğru yoldan yapabilir.
Haklısınız ama benim doğrucu davutluğum tutuyor :D Yıllardır esnafız biz de. İyi kötü ürün pazarladığımız zamanlar olmuyor değil. Bana kalırsa güven her şeyden önce gelir ama hayat işte... Bizim toplumumuzda karşıt fikri dinleme, eleştiriyi alma maalesef yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı