Starlink hakkında düşünceleriniz nelerdir?

EKAloji

Hectopat
Makaleler
5
Yer
Türkiye Cumhuriyeti
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Teknoloji alanında hem en kanser hem de en bilgili, deneyimli, kaliteli kitle Technopat Sosyal kitlesi olduğu için buradaki insanların fikirlerini merak ediyorum, Starlink hakkında düşünceleriniz nedir?

yaşayan idollerimden biri olan elon musk abimin* çılgın projesi. Bu proje tabii ki hem maddi anlamda neuralink projesine katkı sağlayacak ve büyük ihtimalle neuralink de bu internet ağına bağlı olacak.
Şu an uzayda bulunan uyduların (~9k) 3-5 katı kadar uydu uzaya fırlatılacak ama bu uydular uzayı çöplüğe çevirmeyecek, ömrü dolunca kendi kendini imha edecek. Maddi anlamda sürekli yenilenen, doğaya zarar veren, Starlink'e göre 12-15 kat daha maliyetli olan fiber optik altyapıya göre daha uyguna yerleştirildiği için internet fiyatları çok daha uygun olacak, büyük ihtimalle -olması gerektiği gibi- bölgesel fiyatlandırma yapılacak. Hızdan bahsetmiyorum bile zaten daha hızlı olacağı kesin (daha uyduların çok az bir kısmı gönderildi ama genede hız fena değil.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

-

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

). Devlet tekelinde değil yani kısıtlama yok!
Yani doğa dostu, daha uygun fiyatlı, daha hızlı, daha özgür.

Düşüncem:
Ülkemizde ciddi sıkıntılar doğuracaktır, büyük ihtimalle antene falan gerek kalmayacak; yani tek bir uygulama ile (Starlink - Apps on Google Play) her yerde sınırsız, hızlı, uygun fiyatlı internet erişimi olacağı için vergi alınamayacak, Telekom şirketleri büyük kayıplar yaşayacak (hatta internet üzerinden çağrı iyice yaygınlaşınca Telekom şirketleri tamamen vasıfsız kalacağı için batacak), engellemeler olmayacağı için yasalara da aykırı.
Ülkemizde kullanımının yasaklanacağını ama günümüzdeki illegal ıp TV'ler gibi herkes tarafından kullanılacağını düşünüyorum çünkü tespit edilemez.
Ama işin şu yönü de var: Ülkemize ait Türksat gene elon muska ait olan space X ile gönderilecek :).

Çok karışık, heyecan verici ve devrimsel bir konu, devletler devri kapanıp şirketler devri açılmaya başlamıştı ve bu devir git gide yaklaşıyor. 2+ yıldır takip ettiğim bir proje, umarım beklentileri (fiyat, hız vb.) karşılar.

Çanak antenin uzun vadede yasaklanmasına sebep olabilir. Gerekirse bu uyduları vuracak füzeler bile geliştirilebilir.

Çanak antene gerek kalacağını sanmıyorum, her akıllı cihaz bir internet alıcısı ve vericisi zaten o yüzden hızdan feragat edilerek kullanılabilir.
Uyduları vurmak o kadar kolay değil :) Kuzey Kore yapsa tamam dünya ile ilişkisi yok ama bu uydular bir şirketin bünyesinde, uzay devletlerin değil herkesin o yüzden hem ülkemizin imajına ciddi zarar verir, uluslar arası mahkemede ciddi sorun çıkarır, yatırımcıyı kaçırır ve en kötü senaryo ile büyük ambargo yeriz; tabii halkın tepkisi de bir hayli fazla olur. Uydumuz bu adamın şirketi ile uzaya çıkıyor, daha ötesi var mı?

Ayrıca uydular ile internet projesi sadece elon musk tarafından değil birçok şirket tarafından yürütülmekte, denenmemte. Bu şirketlerden biri de Jeff Bezos a ait, dünyadaki en zengin olan.

Ne kadar iyi bir şey olsa da Amerika için ek askeri güç sağlayacaktır elbette. Bizim SIHA'larımız belli bir bölgede belli bir gecikme ile uçuyor ama bu sistem oturur ve askeri olarak kullanım yapılırsa Amerikan SIHA'lar çok uzaktan düşük gecikme kaliteli görüntü vs. ile daha rahat da uçabilecek.

Ne kadar iyi bir şey olsa da Amerika için ek askeri güç sağlayacaktır elbette. Bizim SIHA'larımız belli bir bölgede belli bir gecikme ile uçuyor ama bu sistem oturur ve askeri olarak kullanım yapılırsa Amerikan SIHA'lar çok uzaktan düşük gecikme kaliteli görüntü vs. ile daha rahat da uçabilecek.
Bunu yapan Amerika da doğmuş biri olsa bende böyle bir düşünceye kapılırdım ama Elon Musk bir Afrikalı ve Amerikayı sevdiğini sanmıyorum :).

Kendi isteği ile devletlere zarar vereceğini düşünmüyorum, adamın amacı Mars üzerinde kendi devletini kurmak (bence). Tabi derseniz ki her şey Amerika da (sunucu, ofis, roket fırlatma alanı vb.) Elon Musk baskı altında kalacak, ezilecek birisi hiç değil.

Antenin yasaklanacağını falan düşünmüyorum. Devletler bu uydu internetine karşı hiçbir şey yapamaz. Sadece ülke olarak belirli siteleri engellemeyi ve verileri alma izni isteyebilir. Bu izni vermezse kullanılmasını yasaklayabilir. Ama yasaklayabileceğini de sanmıyorum.

Ben bahçeye küçük bir anten - starlink anteninden bahsediyorum - koyup her türlü bağlanırım. Üstelik ülkeye özel fiyatlandırma yapılmaz ise çok pahalı olacak ülkemizde. Kablolu internet her durumda daha mantıklı olacak. Onun dışında muhtemelen oyunlarda yükselip alçalan ping olacak. Oyuncuları sinir edebilir. Türkiye'de çoğu internet kullanıcısı da online oyun oynuyor sonuçta.

Bunu yapan Amerika da doğmuş biri olsa bende böyle bir düşünceye kapılırdım ama Elon Musk bir Afrikalı ve Amerikayı sevdiğini sanmıyorum :).

Kendi isteği ile devletlere zarar vereceğini düşünmüyorum, adamın amacı Mars üzerinde kendi devletini kurmak (bence). Tabi derseniz ki her şey Amerika da (sunucu, ofis, roket fırlatma alanı vb.) Elon Musk baskı altında kalacak, ezilecek birisi hiç değil.
Bende böyle düşünmek istemezdim ama mesela daha Ekim ayında yapılmış şöyle bir haber var. Elon Musk ve ABD ordusu anlaştı! SpaceX roketi ABD ordusuna hizmet edecek

Antenin yasaklanacağını falan düşünmüyorum. Devletler bu uydu internetine karşı hiçbir şey yapamaz. Sadece ülke olarak belirli siteleri engellemeyi ve verileri alma izni isteyebilir. Bu izni vermezse kullanılmasını yasaklayabilir. Ama yasaklayabileceğini de sanmıyorum.

Ben bahçeye küçük bir anten - starlink anteninden bahsediyorum - koyup her türlü bağlanırım. Üstelik ülkeye özel fiyatlandırma yapılmaz ise çok pahalı olacak ülkemizde. Kablolu internet her durumda daha mantıklı olacak. Onun dışında muhtemelen oyunlarda yükselip alçalan ping olacak. Oyuncuları sinir edebilir. Türkiye'de çoğu internet kullanıcısı da online oyun oynuyor sonuçta.
Yerel fiyatlandırma kesinlikle olacak, o konuda sorun yok.
Uydular hedefine ulaşırsa ping stabil olacak, normalden daha yüksek olacak -bence- ama yaygınlaşınca (Türkiyer gelmeden halledilir bu :)) sunucu optimizasyonu ve ayarlamaları da Starlink e göre yapılacaktır.
Bende böyle düşünmek istemezdim ama mesela daha Ekim ayında yapılmış şöyle bir haber var. Elon Musk ve ABD ordusu anlaştı! SpaceX roketi ABD ordusuna hizmet edecek
Bizim uydumuz da Space X ile uzaya çıkacak?
Onun sebebi para kazanmak. Para olmadan nasıl kuracak Mars kolonisini. :D
Yaptığı mantıklı bence.
Elon Musk bu projeden 125+ milyar $ kazanacak şeklinde ön görüler var, adamın serveti de var; ortakları da olacak.
Gayet yeterli bence :).

Geri
Yukarı