Rehber Starship ile Linux terminalini güzelleştirmek

Starship, config dosyasını düzenleyerek terminalimizin görünümünü özelleştirebileceğimiz güzel bir araç.

Şu ana kadar Xfce terminal, Kitty, Foot, Alacritty terminallerinde test ettim ve hepsinde güzelce çalıştı. Ayrıca hem bash kabuğunda hem de fish kabuğunda sorunsuzca çalıştı.

Lafı uzatmadan kurulum ve basitçe kullanıma geçeyim.

Kurulum

Starship'i kurmak aslında çok basit ve bütün dağıtımlarda kurulum şekli aynı.

curl -sS https://starship.rs/install.sh | sh komutunu kullanarak Starship'i kurabiliriz.

Ardından kullandığımız terminal kabuğunun config dosyasına Starship'i otomatik olarak çalıştırması için komut girmeliyiz.

Bash: ~/.bashrc dosyasına eval "$(starship init bash)" satırını ekleyin.
Fish: ~/.config/fish/config.fish dosyasına starship init fish | source satırını ekleyin.
Zsh: ~/.zshrc dosyasına eval "$(starship init zsh)" satırını ekleyin.

Yapılandırma
Starship'i yapılandırmak için Starship: Cross-Shell Prompt sayfasına bakabilirsiniz ancak ben burada basit bir şekilde hazır bir yapılandırmayı kullanmayı göstereceğim.

Bağlantıda önceden yapılandırılmış configler var ve hepsini tek komutla eklemeyi gösteriyor. Bu rehberde kendim kullanıyor olduğum Pastel Powerline'ı göstereceğim.

Görünümü şu şekilde:
Screenshot_2023-06-15-23-49-37_47.png

Pastel Powerline'ı kurmak için: starship preset pastel-powerline -o ~/.config/starship.toml komutunu girmeniz yeterli. Terminali yeniden başlattığınızda Starship otomatik olarak başlamalıdır.

Bunu nasıl yapıyorlar diye merak ediyordum ama araştırmaya üşeniyordum. Teşekkür ederim hocam.
Ben de merak ediyordum ve geçen hafta nasıl yapıldığını öğrenmiştim. Şimdi ufak bir boş vakit bulunca da forumda rehber hazırlayayım dedim.🙂
Kaydettim laptop gelince Arch kurup denerim :)
Terminalle çok fazla ilgilenen kişiler için cidden göze çok güzel geliyor. 🤤
Faydalı rehber, teşekkür ederim.
Rica ederim hocam.🙂

Starship, config dosyasını düzenleyerek terminalimizin görünümünü özelleştirebileceğimiz güzel bir araç.

Şu ana kadar Xfce terminal, Kitty, Foot, Alacritty terminallerinde test ettim ve hepsinde güzelce çalıştı. Ayrıca hem bash kabuğunda hem de fish kabuğunda sorunsuzca çalıştı.

Lafı uzatmadan kurulum ve basitçe kullanıma geçeyim.

Kurulum

Starship'i kurmak aslında çok basit ve bütün dağıtımlarda kurulum şekli aynı.

curl -sS https://starship.rs/install.sh | sh komutunu kullanarak Starship'i kurabiliriz.

Ardından kullandığımız terminal kabuğunun config dosyasına Starship'i otomatik olarak çalıştırması için komut girmeliyiz.

Bash: ~/.bashrc dosyasına eval "$(starship init bash)" satırını ekleyin.
Fish: ~/.config/fish/config.fish dosyasına starship init fish | source satırını ekleyin.
Zsh: ~/.zshrc dosyasına eval "$(starship init zsh)" satırını ekleyin.

Yapılandırma
Starship'i yapılandırmak için Starship: Cross-Shell Prompt sayfasına bakabilirsiniz ancak ben burada basit bir şekilde hazır bir yapılandırmayı kullanmayı göstereceğim.

Bağlantıda önceden yapılandırılmış configler var ve hepsini tek komutla eklemeyi gösteriyor. Bu rehberde kendim kullanıyor olduğum Pastel Powerline'ı göstereceğim.

Görünümü şu şekilde:
Eki Görüntüle 1822782
Pastel Powerline'ı kurmak için: starship preset pastel-powerline -o ~/.config/starship.toml komutunu girmeniz yeterli. Terminali yeniden başlattığınızda Starship otomatik olarak başlamalıdır.
Kaydettim. Openbox kişileştirirken deneyeceğim :)

Gidişat nasıl hocam. Geçenlerde bayağı çabalamıştınız. Çabalarınızın meyvesini alabildiniz mi merak ettim.
Hocam o zamanlarda sehirdisina cikmam gerekti, geri geldigimde de full CS:GO oynadim. Dun rekabetcide sinirlenip arkadasa noscope+headshot cekip 1 gunluk ban yedigimden bugun devam edebilecegim OpenBox'a 😀

Geri
Yukarı