Statik elekrikten nasıl korunur?

BrutalBoss

Centipat
AMD işlemcim için Dark Freezer X128 markalı işlemci soğutucusunu almak istiyorum ilk defa işlemci soğutucu montajı yapacağım izlediğim videolarda daha rahat alan açmak için RAM ve ekran kartını çıkartıyorlar büyük ihtimalle bende öyle yapacağım ama öğrendiğim kadarıyla statik elektrik denilen bir mevzu varmış bu yüzden anakartımız yanabilirmiş acaba nasıl statik elektrikten korunuz özellikle bu olay RAM'leri ellerken oluyormuş.

yani eldiven takarsan sorun çözülür yada bu işlemi yapmadan önce herhangi bir oduna dokun elindeki elektriği alsın. Yanlış biliyorda olabilirim toprağa dokunmanda gerekiyor olabilir.

AMD işlemcim için Dark Freezer X128 markalı işlemci soğutucusunu almak istiyorum ilk defa işlemci soğutucu montajı yapacağım izlediğim videolarda daha rahat alan açmak için RAM ve ekran kartını çıkartıyorlar büyük ihtimalle bende öyle yapacağım ama öğrendiğim kadarıyla statik elektrik denilen bir mevzu varmış bu yüzden anakartımız yanabilirmiş acaba nasıl statik elektrikten korunuz özellikle bu olay RAM'leri ellerken oluyormuş.

Elini duvara sürt eğer emin olmadıysan eldiven giy eğer hiç güvenmiyorsan anti statik bileklik bulabilirsin bir yerden veya alabilirsin.

Anti statik bileklikleri mevcut. Onlardan bir tane alırsan statik olayından kurtulursun. Onun dışında toprak ile temas etmen de yeterli olacaktır. Zaten zor bir işlem değil yine de tedbir amaçlı yapmanda fayda var. Bu işleme geçmeden önce de PSU'dan elektriği kestikten sonra birkaç defa güç tuşundan biriken statik elektriği bitirmeye çalış. Bu sayede ekstra güvenlik olacaktır.

Geri
Yukarı