Statik IP kapalı port sorununu çözer mi?

xCCessaRRx

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhabalar,
AirTies AIR5650 modemde yaklaşık 1 haftadır kafa patlatmama rağmen port açmayı başaramadım. Port Checker'lardan kontrol sağladığımda ne yaparsam yapayım kapalı görünüyor portlarım. Daha sonradan da araştırırken bunun IP havuzlarından kaynaklanıyor olabildiğini gördüm. Size danışmak istedim; gerçekten bu yüzden midir ve ikinci sorum ise statik IP alarak port sorunumu çözebilir miyim?

Merhabalar,
AirTies AIR5650 modemde yaklaşık 1 haftadır kafa patlatmama rağmen port açmayı başaramadım. Port Checker'lardan kontrol sağladığımda ne yaparsam yapayım kapalı görünüyor portlarım. Daha sonradan da araştırırken bunun IP havuzlarından kaynaklanıyor olabildiğini gördüm. Size danışmak istedim; gerçekten bu yüzden midir ve ikinci sorum ise statik IP alarak port sorunumu çözebilir miyim?
Doğrudur , dinamik ip adreslerinde cgn teknolojisinden dolayı port açılamıyor , sabit ip alıp aşağıda yazacağım adımları izlerseniz portunuz açılacaktır.Ayrıca online port checker siteleri çok fazla güvenilir olmuyor bunu belirtmiş olayım bazı zaman ve porta göre değişiklik gösterebiliyor , yanlış gösterebiliyor önerim linux gibi işletim sistemlerinden porttest atmak ya da online olarak kendiniz test etmek.

Port Açmak için adımlar;
1) İnternetinizin İP adresini sabit ip olarak hizmet almanız.(İnternet servis sağlayıcısından ücretli , aylık olarak ücretlendirmesi)
2) Bilgisayarınızın local ağdaki ip adresini sabitleme (2 yöntemle yapılabilir "Windowstan sabitleme" , "Modemden Sabitleme" modemden sabitleme en garantisi olucaktır çünkü bilgisayarınız kapalı olduğunda windowsta sabitlediğiniz ip adresini modem boş olduğu için başka bir bilgisayara verebilir fakat modem tarafından kendi mac adresinize ip atarsanız o ipyi sadece o bilgisayara vericektir.)
3) NAT (Port yönlendirme) local ipnizi hangi porta açmak istiyorsanız onu ayarlayın.

Doğrudur, dinamik IP adreslerinde cgn teknolojisinden dolayı port açılamıyor, sabit IP alıp aşağıda yazacağım adımları izlerseniz portunuz açılacaktır. Ayrıca Online port checker siteleri çok fazla güvenilir olmuyor bunu belirtmiş olayım bazı zaman ve porta göre değişiklik gösterebiliyor, yanlış gösterebiliyor önerim Linux gibi işletim sistemlerinden porttest atmak ya da Online olarak kendiniz test etmek.

Port açmak için adımlar;
1) internetinizin IP adresini sabit IP olarak hizmet almanız.(internet servis sağlayıcısından ücretli, aylık olarak ücretlendirmesi)
2) bilgisayarınızın local ağdaki IP adresini sabitleme (2 yöntemle yapılabilir "Windows'tan sabitleme", "modemden sabitleme" modemden sabitleme en garantisi olacaktır çünkü bilgisayarınız kapalı olduğunda Windows'ta sabitlediğiniz IP adresini modem boş olduğu için başka bir bilgisayara verebilir fakat modem tarafından kendi Mac adresinize IP atarsanız o IP'yi sadece o bilgisayara verecektir.)
3) NAT (port yönlendirme) local ipnizi hangi porta açmak istiyorsanız onu ayarlayın.

Hocam çok teşekkür ederim. Bir de, TurkNet kullanıcısıyım da ben 15-20 liraya statik IP hizmeti veriyor, bu güvenilir mi sizce? Çünkü diğer operatörlerde daha pahalı diye biliyorum.
Port kapali gozukse de portun kullanilabildigini duymustum. Eger oyun sunucusu acacaksaniz statik IP almaniz yarariniza olur.
Teşekkür ederim araştıracağım hocam :)

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı