Rehber Steam Steam Cloud Save dosyalarına erişmek

Makaleler
2
Yer
Ankara
Bu rehber oldukça kısa ama işinize yarayacak. Steam Cloud biliyorsunuz ki oyunlarınızın kayıt dosyalarını siz oyundan çıktıktan sonra buluta yedekliyor ve böylece 10 yıl sonra başka bir PC'de aynı oyuna girdiğinizde(eğer dosyalar değişmedi ya da bozulmadıysa) 10 yıl önceki kayıtlarınızı görebiliyorsunuz. Ben bu rehberde hangi oyunlarınızın Cloud kayıt dosyaları var ve nasıl erişirsiniz onu göstereceğim.

Öncelikle Google'a girin ve Steam'in sayfasına girin. Hesabınıza giriş yapın ve sonra isminize tıklayıp "Hesap Detayları" sekmesine girin.
Desktop Screenshot 2023.01.30 - 15.19.10.23.png

Sayfanın en aşağısına inin ve Steam Cloud sekmesini göreceksiniz. "View Cloud saves"e tıklayın.
Desktop Screenshot 2023.01.30 - 15.19.41.82.png

Artık Cloud Save dosyalarınıza nasıl erişebileceğinizi öğrendiniz.
Steam Cloud - Google Chrome 1_30_2023 3_21_39 PM.png

Örnek olarak benim 2019'dan kalma Batman Arkham City kayıt dosyam hâla Cloud'da duruyor.
Steam Cloud - Google Chrome 1_30_2023 3_22_38 PM.png

İndire tıkladığımda ise direkt olarak indirdi.
Steam Cloud - Google Chrome 1_30_2023 3_22_56 PM.png

Not: Sizin illaha buraya gelip manuel olarak kayıt dosyasını indirip oyunun kayıt dizinine atmanıza gerek yok. Steam her oyuna girmeden önce kayıt dosyalarını Cloud ile eşliyor. Yani eski PC'nizde oynadığınız bir oyuna yeni PC'nizde girdiğinizde bunları yapmadan da eski kayıt dosyalarınıza erişebilirsiniz. Bu rehber daha çok hangi oyunlarınızın Cloud Save dosyası var onu öğrenmek için yararlı.

Not2: "View Cloud Saves" sekmesi Steam uygulamasında gözükmüyor o yüzden tarayıcı üzerinden bunu yapmanız lazım.

Not3: @Hollywoo hocamda olduğu gibi tarayıcıda da "View Cloud Saves" sekmesini göremeyenler için aşağıdaki linke tıklayarak erişebilirsiniz:

Son düzenleme:
Tarayıcıdan baktım gözükmüyor ama Google'dan attığınız sayfanın linkini bulup tıkladım o zaman girdi. Gözükmeyen arkadaşlar bu yöntemi kullanabilir.

Sizin yaşadığınız problemi yaşayanlar için rehbere ekleyeyim bu linki de.

Hocam çok sağolun. Gerçekten ihtiyacım olan bir zamanda bu rehber karşıma çıktı. 13 saatlik save kurtuldu.
Burada oyun yapımcısına da teşekkür etmek lazım. Bazı firmalar Steam Cloud kullanmıyorlar o yüzden direkt güme gidebiliyor kayıt dosyaları. Siz yine şanslıymışsınız ki oynadığınız oyun Steam Cloud kullanıyormuş.

Oraya başka save dosyası eklenebilir mı?
Diyelim Epic te oynadığım oyunun (başka bir Launcher da olabilir) save dosyasını steam e atip ordan devam edebilir miyim? Veya tam tersi?

Oraya başka save dosyası eklenebilir mı?
Diyelim Epic te oynadığım oyunun (başka bir Launcher da olabilir) save dosyasını steam e atip ordan devam edebilir miyim?
Steam Cloud'a doğrudan etki edemezsin. Eğer oyunun Steam versiyonun da Epic versiyonun da kayıt dosyaları birebir aynı yapıya sahipse oyunun Epic'te bulunan kayıt dosyalarını Steam'de bulunan kayıt dosyalarına aktarabilirsin. Eğer oyunda Steam Cloud varsa da oyuna Steam'den girdiğinde Steam o oyunun Epic'ten aktarılmış kayıt dosyalarını eşleyerek Cloud'a ekler.
Gördüğün gibi birazcık uğraştırıcı ve oyundan oyuna göre değişen bir yapısı var istediğin şeyin. Ha ben yine yapacağım sadece kayıt dosyasını nereden bulacağım dersen aşağıdaki rehbere yönledireyim seni:

Geri
Yukarı