Steam dışında oyun platformu kullanamıyorum

SinekTV

Hectopat
Epic Games'te 50'den fazla oyunum var. Xbox Game Pass'im var, o var bu var ama bu platformların hiçbirinde oyun oynamaktan keyif alamıyorum. Game Pass'te Forza Horizon 5 oynuyorum ve bunu Steam üzerinden 300 TL de olsa alma gereği duyuyorum. Epic Games'te GTA 5 oynuyorum ve Steam'den alıp orada oynama gereği duyuyorum. Steam'de başarımlar var, oynama saati var, envanter var, kart var ve profil var. İnsanlar sizin neyi ne kadar oynadığınızı ve hangi başarımlarınızı kazandığını görebilir. Bu diğerlerinde yok. Bundan kaynaklı mı bilmiyorum fakat Steam'de olsa keyif alarak 10 saatin üzerinde oynayacağım oyunları Game Pass'te bir kere açıp oynuyorum ve keyif alamayıp oyunu siliyorum. Oyunu Steam'den oynamıyorsam oynadığım süre boşa gidiyor gibi hissediyorum.

Uzun zamandır aklımda olan ilginç bir konuydu. Benimle aynı duyguları yaşayan var mı? 🥱

Bir oyun ile nasıl hava atılabilir bilemiyorum. Böyle bir şey için de para harcamaya değmez. Diğer platformlarda Steam gibi oyuncu profili bulunsa benim için sorun olmaz. Ama bunun sebebi insanlara hava atmaya çalışmak vb. değil, bunun için boşa para harcayacak birisi değilim. Benim gibi düşünen başkalarını da görünce konu açma gereği duydum. Sanırım bu şekilde düşünme nedenim profil açısından istatistik olarak bir ilerleme kat edememem.

Son düzenleme:
Ben aynı hissi Steam dışında aldığım oyunlarda değil de, hediye veya bedava aldığım oyunlarda yaşıyorum. Forza Horizon 4'ü Epic Games'den bedavaya alsaydım 345 saat oynayacağımı düşünmüyorum. Sanırım "Ben buna para verdim, oynamak zorundayım." gibi bir düşünceye giriyoruz. Tabii ne kadar doğrudur, tartışılabilir. Bedava ya da ucuza alınca kıymeti olmuyor.

Steam'de bulunan hizmet ve özelliklerin cogu diger platformlarda bulunmuyor. Bircok platform zaten sirf giciklik olsun diye kurulmus durumda. Yillardir ne uzadilar ne de kisaldilar. Sürekli yerinde sayiyorlar.

Mümkün oldukca oyunlari Steam üzerinden satin aliyorum. Hava atmak icin degil, aksine sundugu hizmettten ve sagladigi kolayliktan faydalanabilmek icin.

Steam elbette genel itibarıyla güzel ve pratik bir hizmet sunuyor. Ama yine de işin özüne odaklanmak lazım. 1998'den beri PC oyunlarının içerisindeyim. Bu platformların hiçbiri yokken ve oyunlara ulaşmak daha zorken de zevk alıyordum şimdi de.

Sanki çok önemli kart, başarım vs. olsa ne olmasa ne? Ne yaptığın, ne oynadığın da kimsenin umurunda değildir.
Sizin için önemli olmasa da başkası için önemli olabilir. 10 yılı aşkın süredir Steam kullandığımdan dolayı kendimi bu şekilde alıştırmış olabilirim. Steam'in sunduğu çeşitlilik ve kaliteyi başka kimse sunmuyor maalesef. Arkadaşın da dediği gibi, oyun sektöründen para kazanmak için açılmış, yalnızca mağaza bulunan platformlardan başka bir şey değiller benim için.

Geri
Yukarı