Steam "güncelleme için çevrimiçi olmalıdır" hatası

Prelüd

Hectopat
Esenlikler, iyi forumlar.

Bundan yaklaşık bir hafta önce Adata SU650 120GB 13TB veri yazmış ve Windows 10 Bozuk Görüntü Hatası konularını açtım. Bu iki konudan edindiğim bilgiler doğrultusunda kullandığım SSD'nin ve haliyle birtakım dosyalarımın bozulduğu sonucuna vardım. Discord, Spotify ve Steam gibi uygulamaları açamıyor, açtığımda da ağ hatası alıyordum. Discord ve Spotify'ı yeni SSD alana kadar tarayıcıdan kullanmayı planlıyordum Steam'e de şans eseri girebildiğimde ekteki hatayı alıyordum;
screenshot_104-png.1199691

Steam'in oyun oynamak dışında her özelliğini tarayıcıdan da kullanabileceğim için bunu da önemsemedim. Nasıl olsa kütüphanedeki oyunlara internet olmadan da erişebiliyordum ve oyunların içinde internetim gayet normal çalışıyordu. Yüklü oyunlardan birini 1 saat civarı oynadım ve bir hata almadım. Sonrasında Skyrim oynamak istedim ve oyuna güncelleme geldiğini fark ettim ama Skyrim ve diğer güncelleme bekleyen oyunlar, internetim gayet stabil olmasına rağmen güncellenmiyor, tekrar deneyince de kütüphane sayfası anında ağ bağlantısı hatası veriyordu. İnternetten aldığım tavsiyeler sonucu ayarlardan Steam Beta programını etkinleştirdim ve uygulama tamamen açılmaz hale geldi. Muhtemelen olağan bir client güncellemesi gelseydi de bir daha açılmayacaktı. Her seferinde "Steam güncelleme için çevrimiçi olmalıdır. Lütfen ağ bağlantınızı doğrulayın ve yeniden deneyin" hatası alıyorum.

Screenshot_2.png

Dün akşam yalnız bu işle uğraştım. Çeşitli CMD komutlarını denedim, DNS'imi 8.8.8.8 8.8.4.4 olarak değiştirdim, en son kafayı kırıp Steam'i ve beraberinde 500GB oyunu Revo Uninstaller Pro ile iz bırakmadan sildim ve önce C sürücüsüne sonra D sürücüsüne en baştan defalarca kurdum fakat hiçbir faydası olmadı. Forumda bazı arkadaşlar internet sağlayıcınızla iletişime geçin demişler. Onlar da 20 dakika uğraşıp "işlemler yaptı" ama hiçbir değişiklik gözlemleyemedim. Okulum 1 hafta tatile girmişken tek isteğim beynimi kapatıp biraz oyun oynamak ama bu bilgisayar ona da izin vermiyor. Yardımlarınızı bekliyorum.

Son düzenleme:
Öncelikle bana kalırsa İSS ile boşuna iletişime geçtiniz diye düşünüyorum çünkü problemin sadece bilgisayarınızda olduğunu sizde belirtiyorsunuz ve buna bir kaç şey denemenizi rica edeceğim:

Wi-Fi ile bağlanıyorsanız Wi-Fi aygıtını kaldırıp tekrar kurun bir de öyle deneyin. Muhtemelen bir işe yaramayacak ama denemedim demeyin.
İnternetten herhangi bir VPN indirerek deneyin.
Firewall ve virüs programlarını devre dışı bırakarak deneyin.
Windows'ta başlata proxy yazarak açıksa proxy ayarlarını kapatın.
Msconfig'e girerek başlangıçta hizmetler sekmesine gelerek Windows Hizmetleri dışında ne varsa kapatarak deneyin.
Görev Yöneticisinden başlangıç sekmesine gelerek bilmediğiniz/kullanmadığınız programları kapatın.
CMD komutları önermiyorum %90 ihtimal ile denediniz.
Kayıt varsa sistem geri yükleme yaparak deneyin.
Sistemde başka bir kullanıcı veya admin hesabı açarak tekrar deneyin.
Ağ ve Paylaşım merkezine girerek Bağdaştırıcı ayarlarını değiştirin seçeneğine girip şuan aktif olan dışında diğerlerini devre dışı bırakın.

Belki işinize yaramayacaklar ancak denemekten de zarar gelmeyeceğini düşünüyorum.
Ek olarak benzer bir konuda kullandığı program yüzünden olduğu belirtilmiş buradaki çözümlere de bakabilirsiniz: Tarayıcı İnternete Giriyor Ama Diğer Uygulamalar Girmiyor
Yabancı kaynaklar problemin genellikle proxy kaynaklı olduğu yönünde belirtiyor sisteminizde Proxy ile alakalı ne kadar ayar var ise hepsini varsayılan ayara ve kapalı düzeye getirin. Bununla alakalı program varsa onu da silin.

Son düzenleme:
Öncelikle bana kalırsa İSS ile boşuna iletişime geçtiniz diye düşünüyorum çünkü problemin sadece bilgisayarınızda olduğunu sizde belirtiyorsunuz ve buna bir kaç şey denemenizi rica edeceğim:

Wi-Fi ile bağlanıyorsanız Wi-Fi aygıtını kaldırıp tekrar kurun bir de öyle deneyin. Muhtemelen bir işe yaramayacak ama denemedim demeyin.
İnternetten herhangi bir VPN indirerek deneyin.
Firewall ve virüs programlarını devre dışı bırakarak deneyin.
Windows'ta başlata proxy yazarak açıksa proxy ayarlarını kapatın.
Msconfig'e girerek başlangıçta hizmetler sekmesine gelerek Windows Hizmetleri dışında ne varsa kapatarak deneyin.
Görev Yöneticisinden başlangıç sekmesine gelerek bilmediğiniz/kullanmadığınız programları kapatın.
CMD komutları önermiyorum %90 ihtimal ile denediniz.
Kayıt varsa sistem geri yükleme yaparak deneyin.
Sistemde başka bir kullanıcı veya admin hesabı açarak tekrar deneyin.

Belki işinize yaramayacaklar ancak denemekten de zarar gelmeyeceğini düşünüyorum.
Ek olarak benzer bir konuda kullandığı program yüzünden olduğu belirtilmiş buradaki çözümlere de bakabilirsiniz: Tarayıcı İnternete Giriyor Ama Diğer Uygulamalar Girmiyor
Yabancı kaynaklar problemin genellikle proxy kaynaklı olduğu yönünde belirtiyor sisteminizde Proxy ile alakalı ne kadar ayar var ise hepsini varsayılan ayara ve kapalı düzeye getirin. Bununla alakalı program varsa onu da silin.
Ethernet ile bağlandığım için ilk önerinizi gerçekleştiremedim.

Hiçbir virüs programı kullanmam, Windows güvenlik duvarını kapatarak da denedim, sonuç aynı.

Porxy ayarlarım ekteki gibi. Tamamen kapalı ve hiç üzerinden oynanmadı, oynayacak bir uygulama yüklenmedi.
1636842649333.png

Konuda bahsi geçen SSD sorunum yüzünden Windows harici tüm hizmetleri kapatmıştım, hâlâ aynı vaziyetteydi. Önce açtım, sonra kapattım ama bir değişiklik gözlemleyemedim.

Başlangıçta uygulamalara göz gezdirirken bu bağlantıdaki tuhaf programa denk geldim ama devre dışı bırakınca değişiklik olmadı. Zararlı bir yazılım olduğunu düşünüyorum, ayrıca ilgileneceğim.
1636842871361.png

Sistemde maalesef geriyükleme noktası bulunmuyor.

İlave önerilerinize gelecek olursak; Sadece bazı uygulamalarda ağ sorunu yaşıyorum. Örnek vermek gerekirse Spotify, Discord ve Steam'e bağlanamıyorum ama Epic Games Client'te hiçbir sorun yok. İnternetimde ara ara yavaşlamalar ve donmalar olsa da bu olayı ağ ve ağ ayarlarımdan çok dosyalarımın bozulmasına yoruyorum. O sebeple SSD olayının üzerinde durdum. Hiçbir BadSector bulunmayan sürücüme sıfırdan kurduğum Steam'in de birebir aynı hatayı vermesi kafamı biraz karıştırdı ama ağ ile ilgili bir sorunum olduğunu düşünmüyorum. Uygun VPN önerileriniz varsa VPN yükleyip tekrar testlerimi yapabilirim.

Yardımlarınız için çok teşekkürler. Tüm önerilerinizin sonucunda pek bir değişiklik gözlemleyemedim. Eğer farklı tespitleriniz ve önerileriniz varsa paylaşmanızı rica ediyorum.

1636843527881.png

Bendeki proxy ayarı otomatik olarak bu şekilde gelmiş sanırım onun açık olması gerekiyor öylede deneyin.
Ağ ve Paylaşım merkezine girerek Bağdaştırıcı ayarlarını değiştirin seçeneğine girip şuan aktif olan dışında diğerlerini devre dışı bırakın.
diye eklemiştim en sonda. Ancak SSD'den dolayı problem olduğunu düşünüyorsanız ve değiştirmek gibi bir fikriniz var ise emin olmak için bence önce bir format atın derim.

VPN olarakta Windscribe, Hotspot Shield, Tunnelbear, ProtonVPN ve ExpressVPN deneyebilirsiniz. Zaten denemek için indireceksiniz ücretsiz yararlanırsınız.

Eki Görüntüle 1214049
Bendeki proxy ayarı otomatik olarak bu şekilde gelmiş sanırım onun açık olması gerekiyor öylede deneyin.

diye eklemiştim en sonda. Ancak SSD'den dolayı problem olduğunu düşünüyorsanız ve değiştirmek gibi bir fikriniz var ise emin olmak için bence önce bir format atın derim.

VPN olarakta Windscribe, Hotspot Shield, Tunnelbear, ProtonVPN ve ExpressVPN deneyebilirsiniz. Zaten denemek için indireceksiniz ücretsiz yararlanırsınız.
Sinirli ve hızlı yazmam sonucu gözümden kaçan şeyler olmuş.

Proxy ayarlarım, sizin paylaştığınız görseldeki gibiydi. Yaklaşık 20 dakika önce belki bir işe yarar diye ayarları otomatik algılama seçeneğini kapattım. Paylaştığım görsel de o esnada aldığım görsel. Eklemeyi unutmuşum.

Ağ paylaşım merkezinden uygun adımları izledim. Aktif bağlantılarda sadece şu an bağlandığım Ethernet bulunuyor. Sanırsam eskiden WI-FI adaptörü kullandığım için o bağdaştırıcı da vardı ama çok üzün süre önce silmiştim. Merak sonucu "Ethernet 3" olarak geçen bağlantımı tanıladım ve durumuna baktım. Tanılamada bir sonuç elde edilemedi ama durum kısmında "IPv6 bağlantısı: ağ erişimi yok" yazıyor muhtemelen alakasızdır. Belki bir faydası olur diye eklemek istedim.
1636844266374.png

Son olarak Windscribe VPN'i indirdim fakat 20 dakika beklememe ve bir kere baştan başlatmama rağmen yükleme süreci hep %55'de takıldı. Eğer yüklemeyi başarırsam gelişmeleri aktarırım.

Tanılamada bir sonuç elde edilemedi ama durum kısmında "IPv6 bağlantısı: ağ erişimi yok" yazıyor muhtemelen alakasızdır. Belki bir faydası olur diye eklemek istedim.
IPv6 herkeste öyle onda sorun yok. VPN olarak ExpressVPN daha iyi diyebilirim ama bu sorununuzu çözse de geçici bir çözüm olacak işinize yaramaz. Açıkçası bildiklerimi aktarmaya çalıştım. Bundan sonrasında @Recep Baltaş burayı görür umarım ve yardımcı olmaya çalışır. Benim aklıma başka bir çözüm gelmiyor.
@Asım Demir @Yener K. belki yardımcı olabilirsiniz..
Steam güncelleme için çevrimiçi olmalıdır hatası
"Steam güncelleme için çevrimiçi olmalıdır" hatası
Benzer 2 konu dostum belki işine yarar. @Prelüd

Son düzenleme:
Yıllardır aynı problem bende de mevcut. Bu ve buna benzer hataları çok kez aldım. Ne yaptıysam çözüm bulamadım. Artık uğraşmayı kestim. wireguard ile 1.1.1.1 warp kullanıyorum. Ne zaman indirme yapacak olsam bunu açıyorum.

Geri
Yukarı