Çözüm Steam Hesabı Satmak ya da Almak Yasal mıdır?

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Korsan oyun neden yasak o zaman? Ne farkı var? İkisi de emek hırsızlığı, ikisinde de oyunun geliştiricilerine bir kuruş destekte bulunmadan oyunu bitiriyorlar, ikisi de illegal.
Ne demek bir kuruş destek vermemek ya? Adam hesabı satın alıyor. 70 verdi diyelim, paraya sıkıştı 35'den kendi hesabını satıyor. Birisi de (belki de kuzeni) 35 verip alıyor. Bak oyun almıyor. O hesabı alıyor, yani oyuna sahip olmuyor hesaba sahip oluyor? Ne illegali ne korsanı ya?

Ne demek bir kuruş destek vermemek ya? Adam hesabı satın alıyor. 70 verdi diyelim, paraya sıkıştı 35'den kendi hesabını satıyor. Birisi de (belki de kuzeni) 35 verip alıyor. Bak oyun almıyor. O hesabı alıyor, yani oyuna sahip olmuyor hesaba sahip oluyor? Ne illegali ne korsanı ya?
70 verdiği oyunu oynayıp bitiriyor. 35'e satıyor 35'den başkası oynuyor. 35'e oynayan adam oyunun yapımcılarına para kazandırmış olmuyor. Bir de bazıları 1 Steam hesabını 50 kişiye 5 TL'ye falan satıyor. 50 kişi birden hesabı çevrimdışı modda kullanıyor. Hepsi aynı anda oyunu oynayıp bitiriyor. Steam hesabının sahibi parayı kazanıyor. Oyunun yapımcıları kuruş kazanmıyor. Ayrıca Steam hesabını satmak illegaldir. Her türlü oyunun yapımcılarına para kazandırmıyorsun ve illegal iş yapıyorsun.

Ne demek bir kuruş destek vermemek ya?
Arkadaş orada "Hesap satışı sırasında oyun geliştiricisi bir şey kazanmıyor" demek istemiş.
Hesap satın alan kişi para ödese bile oyun geliştiricine bir ücret ödenmediğinden dem vurmuş ancak ikinci el kutulu oyunda da oyun geliştiricisi 1 kuruş para kazanmıyor.

Yıllardır ikinci el kitap diye bir şey var. Ben hiç bir yazarın sahaflara savaşa açtığını görmedim.

Hesap satın alan kişi para ödese bile oyun geliştiricine bir ücret ödenmediğinden dem vurmuş ancak ikinci el kutulu oyunda da oyun geliştiricisi 1 kuruş para kazanmıyor.

Yıllardır 2. el kitap diye bir şey var. Ben hiç bir yazarın sahaflara savaşa açtığını görmedim.
1 hesabı 5 TL'den 50 kişiye satıyorlar. Korsan oyun oynamak emek hırsızlığıdır diyorlar. Siz bu 2 olayın farklı olduğunu mu düşünüyorsunuz? Hangi kısmı farklı tam olarak?

Bu tip kullanım tabii ki yanlış. Hatta bununla ilgili bir madde EULA içerisinde büyük ihtimal geçiyordur.
İllegal mi? Sorusunun cevabı ise tartışılır. Ancak son kullanıcı sözleşmesine aykırı bir kullanım.

Hangi kısmı tartışılır? Adamlar yasak diyorlar. Ayrıca 1 hesabı 50 kişiye satmak yasak olmasına rağmen forumda yasak değil. Peki korsan kullanmak neden yasak?

Yasak ayrı bir şey illegal (yasa dışı) başka bir şey. Yasak olduğu ortada ancak "illegal olup olmadığı tartışılır".

Hesap satmak ile aynı hesabı 50 kişiye ortak kullanması için satmak arasında hiç de ufak olmayan bir nüans farkı var.

Size karşı bir tutum sergilemiyorum sadece belirtmek istedim.

Yasak ayrı bir şey illegal (yasa dışı) başka bir şey. Yasak olduğu ortada ancak "illegal olup olmadığı tartışılır".

Hesap satmak ile aynı hesabı 50 kişiye ortak kullanması için satmak arasında hiç de ufak olmayan bir nüans farkı var.

Size karşı bir tutum sergilemiyorum sadece belirtmek istedim.
Bir suçun işlenmesiyle elde edilen eşyayı veya diğer malvarlığı değerini, bu suçun işlenmesine iştirak etmeksizin, satan, devreden, satın alan veya kabul eden kişi, altı aydan üç yıla kadar hapis ve onbin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır.

Belki hesap çalıntı? Ayrıca ''emek hırsızlığı'' dedikleri şeyi yapmış olmuyorlar mı 50 kişi aynı hesapta oynayarak?

70 verdiği oyunu oynayıp bitiriyor. 35'e satıyor 35'den başkası oynuyor. 35'e oynayan adam oyunun yapımcılarına para kazandırmış olmuyor. Bir de bazıları 1 Steam hesabını 50 kişiye 5 TL'ye falan satıyor. 50 kişi birden hesabı çevrimdışı modda kullanıyor. Hepsi aynı anda oyunu oynayıp bitiriyor. Steam hesabının sahibi parayı kazanıyor. Oyunun yapımcıları kuruş kazanmıyor. Ayrıca Steam hesabını satmak illegaldir. Her türlü oyunun yapımcılarına para kazandırmıyorsun ve illegal iş yapıyorsun.
Ben 50 kişiye satılan oyunları mı övmüşüm? Bak ne diyorum, benim maddi sıkıntılarım olsa. Uyuyacağına kadar en azından elimden çıkarıyım diyorum ve satıyorum.

Ben zamanında 75 vermişim. O oyunu 1500 saatte oynayabilirim, 15 saatte. E ben ama 75 verdim ve sıkıldım sattığım adam da 15 saat oynadı? Neye göre saçma geliyor size anlamıyorum.
Hesap satışının korsandan farkı yok. Sadece virüs riskini ortadan kaldırıyor hepsi bu. Satıcının cebine bir şey girmiyor sonuçta.
1 Milyon kişi korsan oynasa satıcının cebine 5 kuruş girmez.

1 Milyon kişi hesap satın alsa satıcının cebine bir oyun parası girer. Ayırt edemediğiniz şeyler hakkında lütfen daha bilgilenin.

Yeni konular

Geri
Yukarı