Steam IP adres verir mi?

Mandosii

Picopat
Arkadaşlar yakın zamanda arkadaşım kredi kartını düşürdü ve Allah'tan hiçbir harcama yapılmadan hırsızlık yapılmadan kapatabildi lakin aklıma şu takıldı. Bildiğiniz üzere Steam SMS gibi şeyler gerekmeden direk çekim yapıyor. Arkadaşımın kartından Steam çekmiş olsaydı eğer. IP adres gibi şeyler bulunabilir miydi? Yani harcama yapılan ev. Lokasyon bulunabilir miydi polis tarafından? Az önce Steam alışveriş yaptım tabii ki kendi kartımdan ama bunu yaparken o aklıma geldiği için soruyorum. Çok kafaya takan biriyimdir :/ bundan nefret ediyorum.

Bu soruyu kafana çok taktıgına göre var bir şeyler :) neyse beni ilgilendirmez. Böyle bir durumda iadesini alır arkadasın ve o Steam hesabı banlanır ama arkadaşin olayın üzerine giderse ve X kişisi (kartı kullanan kisi) illegal önlemlerini almadıysa klavyeye basmtıgı tuş sayısını bulurlar. Arkadasının hırsına bağlı :)

Kartınızdan vizyon sahibi birinin kendisine ve arkadaşlarına Save 40% on Who's Your Daddy?! on Steam oyununun 10 tane kopyasını attığını düşünelim. Yaşadığı yeri öğrenmek için:
1) Bütün olayı polise anlatmaya çalışacaksınız.
2) Steam'a başvurup IP adresini isteyeceksiniz.
3) Büyük ihtimalle VPN gibi bir hizmet kullanıyordu. O hizmetten gerçek IP adresini isteyeceksiniz.
4) Elinizdeki gerçek IP adresinin sahibi olan İnternet Servis Sağlayıcısına başvurup adresini isteyeceksiniz.
Özetle teorik olarak yapabilirsiniz ama gereksiz uğraştırıcı olacaktır.

Daha mantıklı bir seçenek para çekildiğini gördüğünüz anda bankanıza başvurup dolandırıldığınızı açıklamanız olacaktır. 3D Secure gibi bir doğrulama kullanılmamış olduğu için büyük ihtimalle parayı iade edeceklerdir.

Hocam bilginiz dışında herhangi bir banka hesabına ürün ike alışveriş yapıldığın da bırakın IP adresinizi, ev adresinize bile gelir kolluk kuvvetleri. Aklınız da bulunsun.

Steam kartımızdan para çekersen 3D güvenlik kullanmıyor kısmını pek anlayamadım ve bu konu da çok bilgim yok. Fakat Steam de ödeme yöntemine bağlı olarak 3D güvenlik ( sms ile güvenlik kodu) gelmiyor olabilir.

Kartınızdan vizyon sahibi birinin kendisine ve arkadaşlarına Save 40% on Who's Your Daddy?! on Steam oyununun 10 tane kopyasını attığını düşünelim. Yaşadığı yeri öğrenmek için:
1) Bütün olayı polise anlatmaya çalışacaksınız.
2) Steam'a başvurup IP adresini isteyeceksiniz.
3) Büyük ihtimalle VPN gibi bir hizmet kullanıyordu. O hizmetten gerçek IP adresini isteyeceksiniz.
4) Elinizdeki gerçek IP adresinin sahibi olan İnternet Servis Sağlayıcısına başvurup adresini isteyeceksiniz.
Özetle teorik olarak yapabilirsiniz ama gereksiz uğraştırıcı olacaktır.

Daha mantıklı bir seçenek para çekildiğini gördüğünüz anda bankanıza başvurup dolandırıldığınızı açıklamanız olacaktır. 3D Secure gibi bir doğrulama kullanılmamış olduğu için büyük ihtimalle parayı iade edeceklerdir.
Aynen de öğle. Alışveriş yaparken güvenlik kodu gelmemesi kullanıcının suçu değil.

Kredi kartımdan alışveriş yapıldı, bilgim dahili dışında, bankam ile görüştüm, yeni kart istedim, harcanan tutar ise tarafıma iade edildi. Kim kullandı nasıl kullandı bankamın sorunu benim değil. :)

Geri
Yukarı