Steam kış indirimlerinde almayı düşündüğünüz oyunlar

Birçok oyundan kastın ne? Takip ettiğim iki oyun var ve indirimle dolara geçmeden önce ki fiyatlarına denk geliyor. Şu an da 60 dolar. Ben alabilirim bu oyunu ama öğrenci olan hâlâ evden, babasından para bekleyen genç nasıl alacak? 3 dolarlık oyunları birçok olarak görüyorsanız çuvalla var. "isteselerdi satabilirlerdi" diye bir satış stratejisi olamaz. 1 dolar 30 lira iken böyle bir mantıkla bu pazara da girilmez.

Bedavanın bir tık üstüne aldık olabilir ancak şu saatten sonra ekisi gibi satış yapamayacağı bir gerçek. Steam hareketlerinize bakıyor musunuz eskisi kadar oyun alan arkadaşınız var mı? Yabancıları bu listeden eleyin. Böylede bir gerçek var. Suçlanması gereken elbette Steam ya da oyun yapımcıları değil. Kimin suçlu olduğunu biliyoruz. Öyle ya da böyle olacaktı, sonunda da oldu. 5 kişiye satacağı oyunu 3 kişiye satacak belki de yine arada ki açığı kapatacak.
Benim yazdığım aynı şeyi yazmışsınız, ben eskisinden daha çok şatış yapacak diye bir şey de söylemedim, önce yazdıklarımı okuyun, hazır cevapla gelmeyin bana.

Steam de dolardan sonra oyun alan kalmadı, ben bir tek burada gördüm. Fiyatlarda aşırı fahiş eskisiyle aynı demek eskiyi bilmemek demek.

Fiyatlarda eskidende aynı dolar üstünden di sadece Steam farklı kur vermişti yani fiyatlar değil kur değişti. Oyun alan kalmadı demende yanlış ben ve arkadaşlarım hala alıyoruz. Daha yeni de aldım kış indirimlerinden de almayı planladıklarım var.

Benim yazdığım aynı şeyi yazmışsınız, ben eskisinden daha çok şatış yapacak diye bir şey de söylemedim, önce yazdıklarımı okuyun, hazır cevapla gelmeyin bana.
Cevap buydu değil mi? Ne anlamalıyız kıymetli yazar.
Bizim insanımız eskiden beri başka yollarla oyun oynadığı için, oyunlara para verilebilen şeyler olduğunu hala daha kavramış değil.
Oyunlara para verilebilen şeyler olduğunu tabi ki anlayabiliyoruz. Gençleri ne yerine koyuyorsunuz? Okuduğumu gayet anlayabiliyorum. Eskiden başka yollarla oynayanlar 5 iken şuan 10 oldu. Bu konu ve yanıtınız üzerine serzenişte bulunuyorum.

Birçok oyundan kastın ne? Takip ettiğim iki oyun var ve indirimle dolara geçmeden önce ki fiyatlarına denk geliyor. Şu an da 60 dolar. Ben alabilirim bu oyunu ama öğrenci olan hâlâ evden, babasından para bekleyen genç nasıl alacak? 3 dolarlık oyunları birçok olarak görüyorsanız çuvalla var. "isteselerdi satabilirlerdi" diye bir satış stratejisi olamaz. 1 dolar 30 lira iken böyle bir mantıkla bu pazara da girilmez.

İşte senin takip ettiğin 2 oyun var ondan görmüyorsun. Ben eskiden aldıklarıma bakıyorum veya yeni aldılarıma ya da istek listemdekilere birçoğu normal dolar fiyatının altında. En basidinden daha yeni House Flipper 2 çıktı onu aldım oyun normalde 36 dolar ama metaya özel 20 dolar yaptılar.

İşte senin takip ettiğin 2 oyun var ondan görmüyorsun. Ben eskiden aldıklarıma bakıyorum veya yeni aldılarıma ya da istek listemdekilere birçoğu normal dolar fiyatının altında. En basidinden daha yeni House Flipper 2 çıktı onu aldım oyun normalde 36 dolar ama metaya özel 20 dolar yaptılar.
Steam kütüphanemi sana özel nasıl göstersem acaba? İki oyun örnekti. 60USDx30TRY 1800 lira gibi bir rakamı hiç görmeyen oyunun şuan da orada işi yok. Bunun gibi bir çok oyunun fiyatını normal kabul etmeniz önce ki oyunların fiyatlarını unuttuğunuz anlamına geliyor.

Oyunlara para verilebilen şeyler olduğunu tabii ki anlayabiliyoruz. Gençleri ne yerine koyuyorsunuz? Okuduğumu gayet anlayabiliyorum. Eskiden başka yollarla oynayanlar 5 iken şu an 10 oldu. Bu konu ve yanıtınız üzerine serzenişte bulunuyorum.

İşte senin anlamadığın şey tam da 5iken 10 oldu dediğin yer. Steam TL'ye ilk geçerken o zamanki dolar kuruna baz almıştı sonraki artışlara görede uyum sağlamaya çalıştı ama birçok oyun yapımcısı her dk bakmadığından Steam önerilen kura eski kur bazından veriyordu oyunları. Yani eskiden 60 dolar olan bir oyun hala 60 dolar bazıları metaya özel daha düşük tek fark şu anda Steam önerilen kuru yok tamamen normal kura bağlı. Ve yine birçok oyun yapımcısı metaya bakmadığından bölgesel fiyatlandırma yapmadı. 5 iken 10 oldu demişsin sen çık bakalım 2014teki market fiyatlarına yada 2020 deki market fiyatlarına bak çoğu ürün 2katı geç 6-7 kat daha da arttı fiyatı yani aslında 5iken 10 olmuş olması fiyatının pahalandığını göstermiyor; oyun hala aynı dolar fiyatında sadece TL değer kaybetti.

Steam kütüphanemi sana özel nasıl göstersem acaba? İki oyun örnekti. 60USDx30TRY 1800 lira gibi bir rakamı hiç görmeyen oyunun şuan da orada işi yok. Bunun gibi bir çok oyunun fiyatını normal kabul etmeniz önce ki oyunların fiyatlarını unuttuğunuz anlamına geliyor.

En son attığım yazıyı sizde okuyun. Dediğim gibi metaya geçeli daha yeni oldu ve bir çok oyun yapımcısı anlık olarak takip etmiyor oyun fiyatlarını özellikle bağımsız olanlar. Bundan dolayı çoğu oyun normal fiyatında kaldı bölgesel fiyatlandırma yapılmadı. Ve son yazdığım yazıda oyunlarının fiyatının değişmediğini hala aynı fiyatta olduğunu açıkladım okursunuz.

Önceki oyunların fiyatlarını hatırladığım zamanlar insanlara o fiyatlar pahalı geliyordu dolar şuanki seviyelerde değildi.

@AyarsıZZ oyunu oynamış ve bitirmiş biri olarak tavsiye ediyorum. Elden Ring hakkında minik bir incelemem resimde bulunmakta. Şu ana kadar çıkış yapmış en başarılı ve modern Souls olduğunu düşünüyorum.

1702808135319.png

Şunu da eklemek istiyorum ben 600TL'ye satın almıştım.

@can477 Şimdi mütabığız. Sonuç olarak marketten 2014 yılında haftada iki kilo iki kez et satın alan Hasan amca 2024 yılında ayda bir defa bir kilo et satın alabiliyor. Bölgesel fiyatlandırmada konusunda pazarın küçük bir kısmının bundan etkilenmediğini düşünüyorum. Diğerleri yine cep yakacak.

Alakası bile yok eskiden 5 olan oyun 10 olmadı 5 olan oyun 50 oldu fark devasa. Oyun alanda yok artık siz ve arkadaşlarınızın oyun alması Türkiye genelini değiştirmiyor. Akıl var mantık var hiç kimse önceden 50 liraya satıldığını bildiği oyuna şimdi 500 TL vermez.

Yeni konular

Geri
Yukarı