Steam Nedir?

magnifique7

Centipat
Evet arkadaşlar soru basit. Nedir bu steam? Ben eski kafa bir adamım bilgisayarımda sadece CS 1.6 ve NFS Und. var. CS'ye giriyorum bana illa steam al steam al diyorlar. Nedir ne değildir diye araştırayım dedim buraya baktım ekşisözlük'e baktım oyun satın alma platformu diyor. Profil de oluşturuluyor zannedersem. Web sitesine girdim kafam allak bullak oldu. Tam olarak çözemedim yani. Biri safa anlatır gibi anlatabilir mi bana bunun ne olduğunu?

Birçok oyun ve program barındıran platform. Oyun içinde veya programlar için kullanıcıların yapmış olduğu atölye ögeleri var. Örneğin Wallpaper Engine adlı program ile masaüstüne tıpkı arka plan resmi gibi video vs. şeyler koyabiliyorsunuz. Bu ögeleri kullanıcılar yapıyor. Çok büyük bir topluluk.

Arkadaşların dediğine ekleme olarak Steam'de grup oluşturulabilir, arkadaş eklenebilir ve mesajlaşılabilir. Oyundaki başarımlar profilde gözükür. Oyunlardan çıkan eşyalar topluluk pazarında satılabilir veya pazardan eşya alınabilir. Arkadaşlarınızın oyunda olup olmadığını görebilirsiniz ve oyun daveti atabilirsiniz.

Tıpkı markete gidip bir şeyler aldığınız gibi orası da oyun marketi. Aslında indirdiğiniz oyunların büyük bir çoğunluğu parayla satılıyor. Ancak insanlar bilmeden internetten Crack'li dediğimiz korsan oyun indiriyorlar. Aslında olması gereken Steam gibi platformlardan oyunun orjinalini parayla satın alıp oynanmasıdır. Steam'da bir hesap oluşturursunuz ve oradan oyunları oyun kütüphanenize eklersiniz. Oynayacağınız zaman oradan açıp oynarsınız.
Korsan oyun oynamak marketten eşya alıp parasını ödemeden çıkmakla aynı şeydir.

Evet arkadaşlar soru basit. Nedir bu steam? Ben eski kafa bir adamım bilgisayarımda sadece CS 1.6 ve NFS Und. var. CS'ye giriyorum bana illa steam al steam al diyorlar. Nedir ne değildir diye araştırayım dedim buraya baktım ekşisözlük'e baktım oyun satın alma platformu diyor. Profil de oluşturuluyor zannedersem. Web sitesine girdim kafam allak bullak oldu. Tam olarak çözemedim yani. Biri safa anlatır gibi anlatabilir mi bana bunun ne olduğunu?
* Bilal'e anlatır gibi :D
Steam ;
- Oyunlar ve yazılımlar satın alabileceğiniz,
- Arkadaşlarınız ile satın aldığınız oyunları oynayabileceğiniz,
- Başarım kazanabildiğiniz,
- Doğru yatırımlar yaparsanız para kazanabileceğiniz,
- Pazar üzerinden oyunlara eşyalar vb. şeyler alabileceğiniz,
bir sosyal platform.

Steam bir oyun merkezidir. Buradan steamde satılan firmaların yaptığı oyunları satın alabilirsin. Steamin en güzel yanlarından biri oyundayken shift+tab yapınca steamdeki arkadaşlarınla sohbet edebiliyorsun. Steamin tercih edilmesinin en büyük sebebi kullanım kolaylığı; steamde her oyunun kateogorisi var, bir oyunun minimum ve önerilen sistem gereksinimlerini görebilirsin, steamdeki arkadaşlarına çok kolay şekilde hediye gönderebilirsin, yeni aldığın bir oyunu beğenmediysen yada bilgisayarın kaldırmıyorsa 2 saat oynamadığın ve sende 2 hafta boyunca o oyun olmadığı sürece oyunu iade edip paranı geri alabilirsin. Onun dışında oyun içi satın alımları var mesela CS:GO oyunundaki silah skinlerinin steam pazarında bulabilirsin. Steam pazarında bir silah skini satabilirsin yada Garry's Mod oyunu için bir harita yada eklenti yapıp insanlara sunabilirsin. Özetlemek gerekirse Steam şu ana kadar en çok gelişmiş bir oyun merkezidir.

Online oyun satip genclerin beynini yoran ve gencleri bol bol kufure alistiran platform Online oyun hastasi degilsen Steam gereksiz bu benim kendi dusuncem.

Yeni konular

Geri
Yukarı