Steam Wi-Fi teste göre daha yavaş indiriyor

SoLLy

Centipat
Daha fazla  
Steam internet hız testlerinden neredeyse 10 kat daha yavaş.
speedtest.com 22 mb/s, speed.cloudflare.com 24 mb/s ve fast.com 26 mb/s veriyor.
Steam'de yaptığım çoğu indirmenin ortalaması 2.5 mb/s.
Birçok oyunda denedim ve çözüm olarak indirme bölgesi değiştirme ve bant genişliği sınırını kaldırma gibi yöntemleri denedim, İzmir'den Ankara'ya geçince 2.7 mb/s düzeyine çıktı.
Önceden farklı şehirde farklı internet sağlayıcısından 80 mb/s internet kullanıyordum ve Steam üzerindeki hızlar yine aynı şekildeydi.
Bilgisayarın kendinde veya modemde bunu düzeltecek ayar veya önerilerinizi rica ediyorum.

resim_2022-02-05_170816.png

resim_2022-02-05_170951.png

Biri Mbps biri MB. İkisi farklı şeyler. Alman gereken hızı alıyorsun. İnternet hızı sonucundaki download hızını 8'e bölersen indirme hızını MB cinsinden öğrenirsin. Biri byte biri bit.

Bu iki birimin benzerliğinin satış unsuru olarak kullanılması ve bu hızların sanki iyiymiş gibi gösterilerek satılması çok üzücü.

Bu iki birimin benzerliğinin satış unsuru olarak kullanılması ve bu hızların sanki iyiymiş gibi gösterilerek satılması çok üzücü.
Aslında yanlış olan bir şey. Sadece yazılışları benziyor. Birinde -ps var ek olarak. İndirmeler her zaman MB cinsinden ölçülür. Hız ise megabit (mbps) olarak. Neyse öğrenmiş oldunuz en azından.

Geri
Yukarı