Steam'da oyunlara kötü yorum yaparak Türkçe yama gelmesini sağlamak

Evet, söyle bir şey yapalım istiyorum. Şimdi biliyorsunuz, her oyun mutlaka Rusça oluyor. Öncelikle konuya geçmeden şunu açıklamak istiyorum. Her oyun da Rusça olmasının sebebi. Rusların oyunlara kötü yorum yaparak tepki göstermesidir bazı forumlarda da aynı tepkiyi gösterdiler. Ben de bunu yapalım istiyorum. Bir oyun belirleyip. Bring turkish language olumsuz, yazarak. Ruslar gibi tepki göstersek? Gerçekten oyunlarda bir şey, yapmazsak tepkimizi göstermesek, görmezden gelinmeye devam edeceğiz. Zaten oyun fiyatlarından, da anlıyoruz bir yerden başlamak lazım gibime geliyor. Forumda yasak mı bilmiyorum. Lakin Ruslar bunu yaptı biz neden yapmayalım.

Şimdi şöyle örnek vereyim bak mesela Türkiye de PlayStation satılan bir ürün. Oyunları da bir hayli satılıyor ve Türkçe dublajın olduğu oyunlar bile var Uncharted gibi. Ama mesela Capcom şirketine bak Türkiye de çok da ünlü değil yine Resident Evil gibi serileri biliniyor ancak Devil May Cry gibi kaliteli oyunlar hiçbir şekilde Türkiye de doğru düzgün satılmıyor. Ki gelen son zamlardan da çok satılacağını düşünmüyorum bu yüzden bu şirkete kalan bir şey, şirket nerede çok satıyorsa oraya dil ekliyor. Yani gidip de yorumların altına biz Türkçe yama yok deyip olumsuz yanıt verirsek çok kaale alacaklarını sanmıyorum. Ha bir de forumdakilerin de dediği gibi bizim ülkemiz de oyun satın almak başlı başına ön yargı. Sırf oyun aldı diye linç durumuna düşenleri görüyoruz hâlâ.

Şahsen ben böyle bir kampanyada yer almak isterim. Tamam öğrenciyim ve yeterince bütçem yok ama eğer ufakta olsa böyle bir duruma katkım olabilecekse elimden geleni yaparım. Bu durum beni gerçekten üzdüğü için oynadığım bir kaç oyuna Türkçe yama denemesi yapıyorum. Bu çok zahmetli bir iş ve hala bitiremedim. Orijinal yapımcılar tarafından çıkarılmış bir dil desteği kesinlikle harika olur hepimiz için. Bir oyun önerirseniz onu alıp bu olumsuz yorum olayını deneceğim. Umarım bu uğurda daha ilerilere gelebiliriz.

Çok fazla saçma ve yalan yanlış bilgi var bu konuda.
Satan oyunda Türkçe olur, veya firmada TR ekibi varsa her oyuna ekler ama hali hazırda yapacağı yatırımın zararını çıkaramazsa ozaman getirmez.
Oyun satın almaya teşvik edin, ciddi rakamları sattığı zaman gelecektir zaten. Birkaç milyon dolar gibi kar gelmesi lazım.
Birde İngilizce öğrenin.

Steam üzerinden, Avrupa'nın bir çok ülkesinden daha fazla oyun indirmişiz son 7 günde. Türkiye'deki oyuncuların büyük çoğunluğu korsan kullanmıyor ve oyunlar satıyor!

Oyunların yorumlarını ve üreticilerin sayfalarını "Türkçe dil desteği istiyoruz!" diye doldurmalıyız. Bence...

Evet, söyle bir şey yapalım istiyorum. Şimdi biliyorsunuz, her oyun mutlaka Rusça oluyor. Öncelikle konuya geçmeden şunu açıklamak istiyorum. Her oyun da Rusça olmasının sebebi. Rusların oyunlara kötü yorum yaparak tepki göstermesidir bazı forumlarda da aynı tepkiyi gösterdiler. Ben de bunu yapalım istiyorum. Bir oyun belirleyip. Bring turkish language olumsuz, yazarak. Ruslar gibi tepki göstersek? Gerçekten oyunlarda bir şey, yapmazsak tepkimizi göstermesek, görmezden gelinmeye devam edeceğiz. Zaten oyun fiyatlarından, da anlıyoruz bir yerden başlamak lazım gibime geliyor. Forumda yasak mı bilmiyorum. Lakin Ruslar bunu yaptı biz neden yapmayalım.
Rusyanın nüfüsü fazla filan diyenler var.3-5 milyonluk ülkelerin bile dil desteği var. 100 milyonluk koskaca türkiyenin dil desteği yok çok oyunda. Belki nüfusa göre 5 milyonluk ülkeden bile daha az oyun alıyoruz, çünkü bütçemiz sınırlı vede korsana yöneliyoruz. Yapımcılarda istedikleri kadar satamadıkları için dil desteği vermiyorlar. Bunun içinde ayrı bütçe harcamıyorlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı