Çözüldü Steam'de indirme yaparken macOS kasıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

anilcaliskan

Kilopat
Makaleler
1
Hackintosh cihazımda Steam indirme yaparken cihaz inanılmaz kasıyor. Etkinlik monitörüne bastığımda bile 30 saniyede açılıyor. Steam'den indirmeyi durdurduğum anda bilgisayar düzeliyor. Sadece Steam açıkken yani indirme yapmazken böyle bir sorun yok fakat indirmeyi açtığım anda sanki CPU ve GPU %100 yük altında çalışıyormuş gibi davranıyor. Bunlar olurken etkinlik monitöründen baktığımda CPU'da yük gözükmüyor %90 civarı boşta oluyor aşağı yukarı.

Şunu da eklemek isterim şu an Intel Ventura kullanıyorum ama aynı sorun cihazım AMD ve Monterey'kende aynı sorun oluyordu.

Bunun çözümünü bilen var mı?

macOS oyun oynamak için uygun değil tarzı tavsiyeler istemiyorum halihazırda cihazımda oyun için Windows kurulu fakat bazen iş durumlarından Mac tarafında olmama gerekiyor ve Civilization'ı Mac tarafında oynuyorum bu yüzden bu sorunu çözüme kavuşturmak istiyorum.

Son düzenleme:
Çözüm
Birazdan test edeceğim, teşekkürler.

Edit:
Eki Görüntüle 1591317

Steam dışında aslında hiçbir sorunum yok, yabancı forumlardan özel destek aldığım bir arkadaşım var onlar Steam'in kendisi ile alakalı olabileceğini söylediler çünkü EFI dosyamda bir sorun tespit edemediler. Ama ben yine de arayışa devam ediyorum belki benzer bir sorun yaşamış ve çözümü bulan biri vardır diye. Ama teşekkür ederim Config dosyamı tekrar gözden geçireceğim mutlaka.

Üst kısmınıda atmanız gerekiyor.
Bir de terminal'e
Kod:
Sudo trimforce enable
kodunu girin ve sistemi yeniden başlatın. Ardından aynı hata devam ediyor mu bakınız.
SSD'nin TRIM özelliği devre de mi?
Blackmagic ile SSD'ye hız testi yapın.

Edit:
Ekran Resmi 2022-12-02 23.09.24.png

Config kontrol eder misin? 12. nesilde biraz ayar lazım belki gözünden kaçmış bir şeyler olabilir.
Steam dışında aslında hiç bir sorunum yok, yabancı forumlardan özel destek aldığım bir arkadaşım var onlar Steam'in kendisi ile alakalı olabileceğini söylediler çünkü EFI dosyamda bir sorun tespit edemediler. Ama ben yinede arayışa devam ediyorum belki benzer bir sorun yaşamış ve çözümü bulan biri vardır diye. Ama teşekkür ederim config dosyamı tekrar gözden geçireceğim mutlaka.

Edit:
Eki Görüntüle 1591317

Steam dışında aslında hiçbir sorunum yok, yabancı forumlardan özel destek aldığım bir arkadaşım var onlar Steam'in kendisi ile alakalı olabileceğini söylediler çünkü EFI dosyamda bir sorun tespit edemediler. Ama ben yine de arayışa devam ediyorum belki benzer bir sorun yaşamış ve çözümü bulan biri vardır diye. Ama teşekkür ederim Config dosyamı tekrar gözden geçireceğim mutlaka.

Bir de terminal'e
Kod:
Sudo trimforce enable
kodunu girin ve sistemi yeniden başlatın. Ardından aynı hata devam ediyor mu bakınız.

Çözüm
Bir de terminal'e
Kod:
Sudo trimforce enable
Sorun terminalde çalıştığımız kod ile çözüldü gibi, sonuçlarda yazma hızlarında 4x gibi bir artış var. Mükemmel çalışmıyor ama rahatladı sistem, kalan kısmında SSD ile alakalı olduğunu düşünüyorum. En kısa zamanda uyumlu NVMe SSD'ler konusunda yer alan modellerden biri ile sistemi takviye edeceğim. Çözüldü olarak işaretleyebiliriz.
Ekran Resmi 2022-12-03 01.54.21.png

Geri
Yukarı