Steam'de Takas Dolandırıcılığı

Aynı olay benim başıma geldi 85 dolarlık bıçağım gitti. Bu arada hesabı şikeyet ettim.
Geçmiş olsun üstad. İnşAllah bir daha böyle birşey yaşamazsınız.
Şu anda takas banı var gözüküyor Steam'de, bıçağınız geri geldi mi?
Malesef gelmedi ve geleceğini de sanmıyorum. Eskiden kayıp, çalıntı gibi eşyaları geri iade ediyorlarmış ama bir süre sonra kullanıcıları daha çok bilinçlendirme adına bu kuralı kaldırmışlar ve herhangi bir iade söz konusu olmayacakmış. Zaten Steam desteğe ticketlarımı Türkçe olarak atmıştım ve hepsine cevap vermişlerdi (tabi yardımcı olmayarak), fakat son ticketımda nedense bir şey anlayamadıklarını bildirip bana İngilizce cevap atıp (ve yine üzgün olduklarınıi yardımcı olamayacaklarını bildirip) sonrasında da ticketı kapattılar. Yani senin anlayacağın üstad, bu şirketin kuralları dolandırıcı, hileci vb. yasal olmayan kişilerin lehine işliyor. Olan garibanlara, emek verenlere oluyor.

Bu arada şikayet eden herkese teşekkür ederim. Allah razı olsun.

Son düzenleyen: Moderatör:
O olay çok farklı senin Steam hesabına girmiyorlar şimdi bak bu Steam'de Steam API key var sen herhangi bit siteye girdiğinde bazi siteler bu API keyi senden habersiz etkinleştiriyor ve bu botlara veriyor(bu arada bu arkadaşının kılığına girenler genelde bot olur 1 hafta sonra o itemler adamın envanterinden yok olacak) Bu API key senin Steam takaslarını yönetmeni sağlar ve bu botlar senin arkadaşına gönderdığın takası iptal edip arkadaşının ayni profiline bürünürler ve kendilerine yönlendirirler ama sen bunu kolay kolay fark edemezsin ve sen mobil onayı verdığın andan itibaren artık itemini o bota atmışsındır. Bot sonra ptofilini herhangi bir site botuna çevirir 1 hafta bekler ve 1 bıçağı dolandırıcı sitenin sahibime atar. Bunun önune geçmek içınse Steam API keyini sıfırlamanı tavsiye ederim bunun bağlantılarına çok rahat ulaşabilirsin.

Son düzenleyen: Moderatör:
404991

O olay çok farklı senin steam hesabına girmiyorlar şimdi bak bu steamde Steam API key var sen herhangi bit siteye girdiğinde bazi siteler bu API keyi senden habersiz etkinleştiriyor ve bu botlara veriyor(bu arada bu arkadaşının kılığına girenler genelde bot olur 1 hafta sonra o itemler adamın envanterinden yok olacak) Bu API key senin steam takaslarını yönetmeni sağlar ve bu botlar senin arkadaşına gönderdığın takası iptal edip arkadaşının ayni profiline bürünürler ve kendilerine yönlendirirler ama sen bunu kolay kolay fark edemezsin ve sen mobil onayı verdığın andan itibaren artık itemini o bota atmışsındır. Bot sonra ptofilini herhangi bir site botuna çevirir 1 hafta bekler ve 1 bıçağı dolandırıcı sitenin sahibime atar. Bunun önune geçmek içınse steam API keyini sıfırlamanı tavsiye ederim bunun bağlantılarına çok rahat ulaşabilirsin.
Evet aynen senin dediğin olay gibi oldu. Yani saniyelik bir olay, ben yazılım mühendisi veya bilgisayara dair birçok şeyi bilen biri değilim. Tamam kullanıcı olarak bu tip şeyler olmaması için herkes gibi dikkat etmeye çalışıyorum ve böyle birşey yine de bir şekilde başıma gelmiş. Zaten bu gibi olaylara böyle musade edilmesi de ayrı bir ilginçlik. Bir de şirkete göre bu tip olaylar kullanıcı hatası sonucu ortaya çıkıyor gibi lanse ediliyor veya kullanıcıları daha çok bilinçlendirme amaçlı bu takas iade muhabbetini daha zor hale getiriyorlar. Yalnız atladıkları bir nokta var; benim gibi birçok kişi bu duruma maruz kalmıştır ve kalabilir, bunun önüne geçmek istiyorlarsa 'İLK DEFA BU OLAYLA KARŞILAŞAN' birine bir tolerans gösterip eşyayı iade etmeleri gerek ki bu olaya maruz kalan kullanıcı bir daha böyle bir durumla karşılaşmasın, hatta şirketin böyle olayların savaşında kullanıcı da destek çıksın. Ben ticketta bu tolerans olayını da yazdım ama sonuç yine olumsuz. Bilgi için teşekkür ederim, zaten bundan sonra eşya alım satım gibi işleri bıraktım artık platformda. Hatta ve hatta 3 gündür hesabıma bile giriş yapmıyorum ki yapacağımı da sanmıyorum. Girip de neden böyle bir durumda bana yardımcı olmayan bir şirkete para kazandırayım. Belki benim bu yaklaşımım kimine göre gülünç gelecektir, hatta 'Sırf sen hesaba girmedin diye şireket batmaz' gibisinden düşünenler de olacaktır, yalnız ben de tepkimi bu şekilde gösteriyorum. Sonuçta manevi değeri olan bir eşyam gitmiş ve üzgünüm. Belki bu düşüncem yanlış ama şöyle bir örnek vermek gerekirse; Pubg veya bunun gibi battle royale oyunları çıkmadan önce bu şirket CS:GO üzerinden milyonlarca kişiden, milyonlarca para kazandı ve bu battle royale oyunları çıktıktan sonra bu durumlarda biraz değişiklik oldu. Hatta sadece bu oyunların çıkışı değil şirketin online oyunlarında birçok açığın, hilelerin çıkmasıydı zaten. Benim olayımı örnek almak gerekirse birçok kullanıcı sırf bu açıklardan dolayı artık bu şirketin kendi çıkardığı oyunları bile oynamıyor ki birçok yakınım var oyunları bırakan. İşte benim de düşüncem burada devreye giriyor. Umarım anlatabilmişimdir. :)

Bu arada tekrardan şikayet eden herkese teşekkür ederim. Allah razı olsun.

Son düzenleme:
Merhabalar hocam biraz hortlatıyorum ama recep abi her konuda aktif ve bilgili olduğu gibi bu konuya da el atmış umarım iyi sonuçlanmıştır bende 3 gün önce aynı şeyi yaşadım neredeyse 4000 tl lik itemlerim hiç oldu steam hiçbir şekilde yardımcı olmuyor evet dikkatsizlik giriyor işin içine ama benim hesabıma giriş yapabiliyorsa birisi bunu ayarlayabiliyorsa niye guard vb. şeyler kullanıyorum ve dikkatli birisiyimdir hani hiçbir siteye kolay kolay güvenip steamim ile giriş yapmam ama nasıl anlamadığım bir şekilde her şeyim gitti arkadaşımla iki gündür bekliyoruz takas ona gidecek diye ama dolandırıcılar deli gibi almış itemlerimi ve ben hala arkadaşıma attım sanıyordum ta ki steam bana olayı bile bile anlatana kadar ve bence kullanıcı dışında steamde de açıklar var bu yüzden itemlerimiz gitti hesabı buraya bırakıyorum itemlerim hala hesapta bir kaç günü kaldı ve arkadaşımın dediği gibi steamim bitmiştir benim Steam Community :: Setto᠌᠌

Lanet olsun ki birebir aynı şeyi yaşadım kendi yan hesabıma atmama rağmen (ki kontrol ettim kendi hesabımdı) takas reddedildi ve ben daha onaylamadan eşyayı kendi envanterlerine çektiler

Arkadaşlar eğer aranızda csgo sitelerine girenler ve item yatıranlar varsa, bazı sitelerde steam web apı diye bir şey var onu etkinleştirmeniz gerekiyor. Bende bunu 2-3 ay önce öğrendim. Önceden hiçbir sitede yoktu bu. Eğer onu yaptıysanız onu silmeniz gerekiyor ve steam takas url'niz ile beraber şifrenizi de değiştirin o zaman bir şey olmaz muhtemelen eğer oluyorsa nasıl yaptıklarını bilmiyorum ama olacağını zannetmiyorum.
Şu videodaki şeyleri yapın :
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geri
Yukarı