SteamOS 3 kullanılır mı?

Bilişsel Hack

Hectopat
Makaleler
26
Daha fazla  
Merhabalar. SteamOS 3 for desktop resmi olarak çıkmasa da HOLOISO ismiyle resmi olmayan sürümü çıkmıştır. Yabancı kanallarda gördüm.
Ben de deneme kararı aldım. Deneme amacım Sosyal'e içerik çıkartmak.
USB belleğe kurdum. Ama yavaş çalışıyordu.
Plasma DE'sine sahip. USB'de olduğunu düşünürsek yavaş çalışması doğaldır diye düşünüyorum.
Ana makineye kurma kararı aldım.
Sizce denenir mi? Kullanılır mı?
Bu konu altına deneyince görüşlerimi bildireceğim.

Zamanında kurmuştum. Bildiğimiz Arch Linux. Gamescope arayüzü Steam Deck'in arayüzü zaten. Resmi Arch Linux repolarında yer alıyor.

Bunun yanı sıra Deck için gereken paketlerin bulunduğu bazı repolar daha var sanırım. Ondan dolayı değişik kerneller de bulunuyor.

Ama denemekten zarar gelmez. Oyun oynuyorsanız işinize yarayabilir.

@Kernelginar hocam peki kalıcı olarak kullanılır mı? Kullanacağımdan değil. Merak...

Arch Linux ne kadar kullanılırsa bu da aynı şekilde o kadar kullanılır.
Ayrıca sorun yaşanırsa kullanılmaktan vazgeçilebilir. Çok değişken bir soru bu.

Manjaro Arch Linux tabanlı ama Arch Linux ile bir değil.

Manjaro kendi repolarını kullanıyor. Ve Arch Linux'a göre güncellemeler daha geç geliyor. İlginç bir strateji.

Her Arch Linux'ta bulunan paket Manjaro'da bulunmuyor. Aynı şekilde her Manjaro Linux'ta bulunan paket Arch Linux'ta bulunmuyor.

Mesela:

Bu paket Manjaro Linux'un resmi repolarında var. Ama Arch Linux'ta yok. AUR veya Chaotic AUR kullanmanız gerek. Ya da GitHub üzerinden betiği /usr/bin dizinine kopyalamanız gerek (Çalıştırılabilir şekilde.).

Mesela grub-customizer paketi. Arch Linux'un resmi repolarında var:

Ama Manjaro Linux'ta yok:

Gibi gibi. Bu durumda Manjaro kullanmaktan ziyade kesinlikle Arch Linux veya Arch Linux taban alan bir dağıtım kullanırdım.

Geri
Yukarı