SteelSeries Apex 9 TKL İnceleme

Herkese iyi Sosyaller. Kendi çapımda ilk incelememi yapacağım. Öncelikle çok araştırdım ve biraz da marka sempatim olduğu için SteelSeries Apex 9 TKL klavye satın aldım ve sizlerin ufak da olsa faydalanması için inceleme yapmak istedim. 07.02.2023 tarihinde Amazon.com.tr üzerinden 2.399 TL'ye sipariş verdiğim ürünüm, 10.02.2023 tarihinde elime geçti. Bu incelemeyi, bahse konu klavye ile yazmaya çalışıyorum :) Klavyeyle ilgili çektiğim birkaç fotoğrafı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Dış görünüş: Gayet kaliteli duruyor. Ses ayar tuşu sonsuz döngüde ve hissi güzel. Altındaki "mute" tuşu sağlam yapıda.

ön kısım 2.jpg

Kablo: Klavye kablosu çok aktif olmadığı için uzun süre kullanımda zarar görmeyeceğini düşünüyorum. Örgü olması bir dezavantaj mıdır bilmiyorum, zamanla göreceğiz.

kablo.jpg

Arka kısım: Tuş çıkarma aparatı ve iki dereceli yükseklik ayarlama ayakları mevcut. Tuşlar ne çok zor ne de çok kolay çıkıyor.

arka.jpg

Buraya kadar donanım ile alakalı fotoğraflardı. Açıkçası ben klavyenin malzeme yapısından çok memnun kaldım gayet kaliteli hissiyat veriyor.

Geçelim yazılım kısmına, yani SteelSeries Engine: Burada şöyle bir durum var arkadaşlar. Klavyeyle ilgili birçok kişiselleştirme yapabiliyoruz. RGB seven arkadaşlar için güzel. Hava çok aydınlık şu an. O yüzden RGB'ler parıl parıl değil. Onun da fotoğrafını bırakıyorum. Benim için gayet tatminkâr.

rgb.jpg

Klavyedeki özel SteelSeries fonksiyon tuşuna bastığımızda, kullanabileceğimiz işlevli tuşların ışıkları aktif oluyor. Bu tuşlardan I ve O tuşları, Gaming Mode ve Typing Mode arasında geçiş yapmanızı sağlıyor. F9 tuşu klavye profilleri arasında geçiş yapmanızı sağlıyor. F10 tuşu yanlış anlamadıysam makro ayarları ile alakalı. Göründüğü üzere F11 ve F12 tuşları ise RGB aydınlatma seviyeleri.

ön kısım.jpg

SteelSeries Engine programında Prism sekmesine geldiğimizde karşımıza efektlerin düzenlenebileceği her türlü ayar karşımıza çıkıyor. Burada
3 farklı profil üzerine yoğunlaşılmış. Aktif, tepkisel ve boşta profiller mevcut. Bunlar üzerinde çeşitli oynamalar yapabiliyoruz.

aktif.jpg

Reaktif.jpg

boşta.jpg

Gelelim çoğu kişi için en önemli konuya. Açıkçası daha önceki klavyem A4 Tech'in 10 küsur yıllık klavyesiydi. Hiç mekanik klavye kullanmadım. Hiç üst düzey klavye kullanmadım. Blue Switch'in sesli olduğunu, Red Switch'in görece sessiz olduğunu biliyorum fakat bu klavyedeki Optik Switch'ler Red Switch'ten daha sessiz. Basma hissiyatı çok güzel. Diğer taraftan alışkın olmadığım için sık sık yazım hatası, gereksiz boşluk tuşu kullanımı gibi şeyler yaşıyorum. Zamanla alışacağımı düşünüyorum. Henüz Gaming mode ve typing mode farkını bilmiyorum fakat typing mode aktifken konuyu yazmaya çalıştığımda daha rahat hissettim kendimi. Şimdilik gayet memnunum. Umarım almak isteyenler için ya da almayı düşünenler için bir fikir vermişimdir. Herkese iyi günler.

Pro'nun switchleri ile bunun switchleri aynı mı? Ben özellikle apex 9 'un tuş basışını denedim ve çok hoşuma gitti. Pro'da da aynı ise ona yönelebilirim hemen.

Pro'nun Switch'leri ile bunun Switch'leri aynı mı? Ben özellikle Apex 9'un tuş basışını denedim ve çok hoşuma gitti. Pro'da da aynı ise ona yönelebilirim hemen.

Switch'ler aynı değil. Biri optipoint biri omnipoint ama Pro'yu da beğeneceğinizi düşünüyorum. Pro'da aynı tuşa iki ayrı aksiyon ayarlayabiliyorsunuz, OLED ekran ve bilek desteği farkı var.

Ezcümle fark az ise yönelin. Pişman olmazsınız.

Bu pro'nun galiba bir eski versiyonu, bir de 2023 versiyonu var galiba. Ben doğru mu anlamışım. Biri 3800 tl iken diğeri 5000 tl.

Geri
Yukarı