SteelSeries Rival 3 vs SteelSeries Prime

LOD sorunu, çift tıklama, basmama, skatez, switch, gecikme.
Önceden G300s kullanıyordum, çoğu kişi çift tıklama sorunu derken ben yaşamamıştım. Hatta kendi kendime "bu insanlar nasıl kullanıyor da bu sorunla karşılaşıyor" derken Rival 3'te sol tıkta çift basma ve mouse tekerleğinin bozulması sorunuyla karşılaştım. İlginçtir, sol tıkın içine bolca kolonya dökünce o düzeldi ama teker aynı. Ha ama herkes bu sorunu yaşayacak diye bir şey yok. Ama ne oranda bu yaşanıyor onu bilmiyorum.

Ekstra bilgi verecek olursam Rival 3 tercih etmemin sebebi hafif ve küçük olmasıydı. Razer Deathadder popüler kültürün dayatmasıyla çok övüldüğünden almıştım ama bana çok büyük geldi. Özellikle Moba oynarken o büyük mouse eziyet haline geliyor. Rival 3'te ise elimde mouse olduğunu unutuyorum, adeta kendi bünyeme ait oluyor. Büyük ve ağır mouse kullananları anlamıyorum. Dolayısıyla Rival 3 iskeletine benzer Prime alınabilir iç donanımı daha iyiyse.

Son düzenleme:
Önceden G300s kullanıyordum, çoğu kişi çift tıklama sorunu derken ben yaşamamıştım. Hatta kendi kendime "bu insanlar nasıl kullanıyor da bu sorunla karşılaşıyor" derken Rival 3'te sol tıkta çift basma ve mouse tekerleğinin bozulması sorunuyla karşılaştım. İlginçtir, sol tıkın içine bolca kolonya dökünce o düzeldi ama teker aynı. Ha ama herkes bu sorunu yaşayacak diye bir şey yok. Ama ne oranda bu yaşanıyor onu bilmiyorum.

Ekstra bilgi verecek olursam Rival 3 tercih etmemin sebebi hafif ve küçük olmasıydı. Razer Deathadder popüler kültürün dayatmasıyla çok övüldüğünden almıştım ama bana çok büyük geldi. Özellikle Moba oynarken o büyük mouse eziyet haline geliyor. Rival 3'te ise elimde mouse olduğunu unutuyorum, adeta kendi bünyeme ait oluyor. Büyük ve ağır mouse kullananları anlamıyorum. Dolayısıyla Rival 3 iskeletine benzer Prime alınabilir iç donanımı daha iyiyse.
Herkesin eli sizinki gibi minnak olmak zorunda değil hocam. Deathadder V3 Pro kullanıyorum Rival 3'ten daha hafif bir mouse ve elime gayet oturuyor yormuyor. Rival 3 kullansam elimde mouse'u arar dururum :D

Herkesin eli sizinki gibi minnak olmak zorunda değil hocam. Deathadder V3 Pro kullanıyorum Rival 3'ten daha hafif bir mouse ve elime gayet oturuyor yormuyor. Rival 3 kullansam elimde mouse'u arar dururum :D
Minnak değil ki elim. Kim dedi minnak diye? Boyum 1.81. Ona göre elimin boyutu da az çok orantılı olur. Ortalama yani. Siz elinize tamamen otursun, palm tutuşa uygun olsun istiyorsunuz galiba. Rival 3'ü claw-fingertip tutuş dışı kullanmıyorum zaten. Deathadder ise sadece Palm'a uygun gibi geliyor bana. Öyle ele tamamen oturanlar, ergonomik tasarımlar yaşlı işi geliyor bana. Tercih meselesi ama e-sporcular da sanırım küçük ve hafif kullanıyor.

Minnak değil ki elim. Kim dedi minnak diye? Boyum 1.81. Ona göre elimin boyutu da az çok orantılı olur. Ortalama yani. Siz elinize tamamen otursun, palm tutuşa uygun olsun istiyorsunuz galiba. Rival 3'ü claw tutuş dışı kullanmıyorum zaten. Öyle ele tamamen oturanlar, ergonomik tasarımlar yaşlı işi geliyor bana. Tercih meselesi ama e-sporcular da sanırım küçük ve hafif kullanıyor.
Anlamıyorum demişsin ya anlatayım dedim, tutuş tarzıma uymuyor demen daha uygun kaçar. E-sporcuların %80-90'ı G Pro ve Deathadder V3 Pro kullanıyor şu an bkz. Küçük mouse tabusu yok yani iyi araştırmanı öneririm, sadece hafiflik kıstas esporcularda.

Anlamıyorum demişsin ya anlatayım dedim, tutuş tarzıma uymuyor demen daha uygun kaçar. E-sporcuların %80-90'ı G PRO ve DeathAdder V3 Pro kullanıyor şu an bkz. Küçük mouse tabusu yok yani iyi araştırmanı öneririm, sadece hafiflik kıstas esporcularda.

Logitech wireless versiyonları küçük-orta bir mouselar ve kullanan sayısı 2'ye hatta 3'e katlıyor bu arada attığın listede. Logitech Wireless'ları büyük kategorisinde mi sayıyorsun pek anlamadım. Diğer VAXEE XE gibi modeller de orta-küçük arası. Eskiden de çok fazla Zowie vardı ama Zowie markası yeni sensörlü ürün çıkarmadığından azalmış bayağı ama hala var. Tabii ki herkes aynı şeyi kullanmaz ama çoğunluk küçük mouse eğiliminde. Listeden de görülüyor. Mesela yine eskiden Sensei Ten modeli vardı ve o da e-spor camiasında rağbet görüyordu (o model Rival 3'e yakın). Senin dediğin biraz "TİP %2 oy aldı oha abi nasıl bu oyu inkar edersiniz" demek gibi olmuş. Doğru %2 aldı ve yok da değiller ama %2'ler sonuç olarak. Çoğunluk değiller.

Bir de fark ettiyseniz fareler hep simetrik tasarım. Yani oyuncular eline oturan Mouse'ları sevmiyor. DeathAdder ise ergonomik ve ele oturan tasarıma sahip.

Logitech Wireless versiyonları küçük-orta bir fareler ve kullanan sayısı 2'ye hatta 3'e katlıyor bu arada attığın listede. Logitech Wireless'ları büyük kategorisinde mi sayıyorsun pek anlamadım.

Listenin tamamına bakmadım ilk sayfa %90 G PRO 2, ergo değil diye büyük mouse olmuyor mu? Karşılaştırmasına bir bak, bilmiyorum 35. sayfadan mı başladın?

Diğer vaxee Xe gibi modeller de orta-küçük arası.

2 kişi vaxee kullanmış yazmışsın onlarca DeathAdder kullanıcısından bahsedememişsin. TİP fedakarı sen olmayasın :D

Logitech Wireless versiyonları küçük-orta bir fareler ve kullanan sayısı 2'ye hatta 3'e katlıyor bu arada attığın listede.

Türkçe okuyup yazmakta zorlanmayan biri olarak ne anlattığını anlamadım. Logitech kullanıcısı hepsinden fazla diyorsan sponsorluklar alışkanlıklar vs. birçok etken var.

Yani oyuncular eline oturan Mouse'ları sevmiyor. DeathAdder ise ergonomik ve ele oturan tasarıma sahip.

Genellemeden öteye gidemeyecek kendine ait fikrin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Saçma sapan bir genellemeden öteye gidemeyecek kendine ait fikrin.
Dayı fikir değil. İsteyen listeye bakar, mouselara bakar ve neyin ne olduğunu görür. VAXEE konusunda ise "VAXEE XE gibi modeller" dedim. Yani VAXEE ve ona benzeyen modelleri söylüyorum. Ayrıca VAXEE'nin kullanımı Razer'a yakın. Deathadder harici o listede büyük ve el ergonomisine uygun tasarım yok. Hepsi küçük-orta, simetrik ve hafif mouselar. Senin ne dediğin çok önemli değil, meraklısı listeye bakar ve görür. Sırf kullanıyorsun diye övmene gerek yok. Ha tercihine de saygım var, o konuda sıkıntı yok. Razer Deathadder modeli Minecraft dönemiyle hypelanan bir mouse'tur, o dönem büyük ve ergonomik tasarım furyası vardı (mouselar küçükten büyüğe doğru evrimleştikten sonra tekrar küçülmeye gitti) ve bitti bana göre. Artık devir bu. Kullanan var mı var ama %80 değil. İYİ Parti kadardır anca. Logitech G PRO ve Superlight 2 versiyonları da küçük-orta, simetrik ve hafifler. Rival 3'e yakınlar yani.

Niye kavga etmeye çalışıyorsun onu da anlamadım. Normal konuşuyorduk işte.

Listenin tamamına bakmadım ilk sayfa %90 g pro 2, ergo değil diye büyük mouse olmuyor mu? Karşılaştırmasına bir bak, bilmiyorum 35. sayfadan mı başladın?
Kimse ne bana ne sana baksın. O listeyi açıp baksın ve modelleri incelesin. Sıralamada da alfabe filtresini açtım, page dolaşmadım. Yani aynı modeller bir arada duruyor bu şekilde ve farkı anlıyorsunuz. Random bir sayfaya atlamak yerine filtre açmayı ben düşünüyorum da sende sıkıntı olmuş galiba.

Bende Rival 3 de var, Deathadder da var. 2'si de benim malım ama malım olduğu için övmem. Neyse onu söylerim. Rival 3 üstte yazdığım sıkıntıları çıkardı ve özellikle yandaki tuşlar vasat. Basma hissiyatı çok kötü, oyun oynanırken kullanılmaz. DPİ tuşu ise idare eder ama onun da esnek olması çok iyi değil. Bak ben malımı çatır çatır gömerim. Bırakın abi şu kendi malınızı övmeyi.

Hacı sen bak dalgana, kendi ürünümü yüceltmiyorum. Önerilerime bakarsan güncel olarak kullanmıyorum ben hiçbirini. E-sporcu kriterini ortaya attın kimisi için bir kıstas olmayabilir. Kendini kanıtlamaya çalışma sen öyle kullanırsın ben böyle kullanırım.

Geri
Yukarı