SteelSeries Rival 310 üretim hatası teknik açıklama

gyeltekin

Decapat
Merhabalar, Forumun bu konuda kullandığım başlığa dair kurallarını bilmiyorum, ihlal varsa yetkililer şimdiden kusura bakmasın.
3. SteelSeries mousunu kullanan, 97'den beri nette olan ve 2007'den beri bu sektörden para kazanan kişi olarak yazıyorum bunları. Yani çeke çeke ürünün kablosunu koparıp firmaya isyan eden kullanıcılardan değilim.
Konuya dair 3 gündür İngilizce kaynak okuyorum, ulaştığım bilgileri paylaşayım.
Kaliteli oyuncu mouselarında en çok kullanılan switchlerden biri OMRON. Mekanik klavyedeki gibi çok değişik modelleri var switchlerin. Boyut, sertlik, ses, click mesafesi vs. açıdan.

Firma Japon firması ancak Çin'de de üretim yapıyor ve Çin'de üretilen ürünlerinin model numarasında C harfi geçiyor.
Rival 310 da kullanılan switch ise D2FC-F-K (50M)
Buradaki sözüm ona 50M elli milyon tıklama ömrü demek lakin meğer kullanımda 50minutes miş o.

D2F serisi Japon üretim D2FC serisi ise Çin üretim.

Çin üretimi olan bu switch çok kullanıcıda 3-5 aya hata vermiş durumda. Süre kullanıma bağlı olarak değişebilir. Dediğim gibi 3 gündür konuya dair okuyan ve bizzat bu sorunu yaşayan kişi olarak yazıyorum. Birileri çıkıp ben şu kadar zamandır sorunsuz kullanıyorum demesin varsa sorunsuz kullanan oraya da gelicem.
İnternette "rival 310 switch problem" diye ararsanız yüzlerce sayfaya, binlerce isyana ulaşırsınız bahsettiğim soruna dair.

Mouse 3-5 ay sonunda click hatası vermeye başlıyor. Az basınca tam basmıyor çok basınca 2-3 defa basıyor. çekerken kafasına göre bir defa daha basıyor. Örneğin şu yazdıklarımın belirli bir kısmını seçip kopyalamak isteseniz 10 denemede belki başarırsınız. Hızlı kullanımınız varsa eğer sitede gezerken basarken ayrı çekerken ayrı algılıyor ve bambaşka yerlere gidiyor. Özetle standart mouse switch sorunu.
Rival 310'a dari kabul edilen üretim hatası var "steelseries confirm rival 310 problem" diye aratıp ulaşabilirsiniz. Ancak bu kabul edilen hata switche dair değil.

Rival 310 kullanıp sorun yaşamayanlar var mıdır? Sorun hiç yaşamayacak olanlar var mıdır? Elbette mümkün. İki yolu var; birincisi yaşamayanlar henüz yaşamamıştır. İkincisi ise farklı seri üretimde switch değiştirilmiştir. Uzun süredir bu sektörde olduğum için çok defa karşılaştım elektronik ürünlerde bu tarz sorunlarla. Örnek olarak A serisi üretimdeki sorun B serisi üretimde geçmiştir. Reel örnek olarak Sony mobil telefonda karşılaştığım sorunu gösterebilirim. AA serisi hatalı üretimken AB den başlayan seriler sorunsuzdu. Z1 ya da Z2 modelllerinden birinde. Ancak bu switch sorununun giderildiğine dair herhangi açıklamaya ulaşamadım.
Bu sorun farklı seride giderildi ise; resmi açıklamayı bulun, hangi seri olduğunu resmi açıklamadan öğrenin ve alacağınız yerden sorunsuz seri olduğuna dair teyit isteyip öyle alın.

Bahsettiğim switch problemi dışında rival 300'den sonra daha da keyifli kullandığım mouse. Tekrar edeyim bu sorunun giderildiğine dair herhangi açıklama okumadım, eğer yapıldı ise ve sorunsuz seriye ulaşabilirseniz isyan ettiğim mouse, önerebileceğim mouse'a dönüşür.

"Garantiye neden göndermiyorsun?"cular da gelir muhtemelen; Zaten son 3 ayı kalan rival 300 yerine değişime gelen mouse. Garantisi yok. Kaldı ki sorun giderilmesi ise garantiye göndersem de gelecek yeni ürün yine aynı sorunu çıkartacak. İsyan sebebim de bu Çin malı switch'e dair internette datasheet dahi yok! Yani tüm teknik özelliklerinin yazdığı resmi imzalı üretici belgesi diyeyim. Hani yerine yenisini alıp takayım diyorum ama herhangi veri olmadığı için bunu da yapamıyorum. Ha var okuduğum forumlarda bilgi o da şu; Japon üretimi yerine Çin üretimi seri takmayın, sığmıyor. Çünkü Çin üretimi daha yüksek. Yani sorunsuz Japon üretimi alıp takayım desem alçak kalacak. Altına parça taksam mikronluk hassasiyet yakalamam gerekecek.

Buraya kadar okuduysanız bir de fotoğraf atayım da ürünü söktüğüme, switchi onayladığıma dair boş beleş yazmadığımı göstermiş olayım görsellerle birlikte.
İyi Forumlar.
375894
375895
375896
375894
375895
375896

Etiketleri az yazmış olabilirim ama tamam sanırım 🙃🙃 Siz tamam deyip onayladıktan sonra bize laf düşmez 🙃 İyi çalışmalar.
Est. Raporun çok sonra geldi. Sonradan farkettim ben de. Ama kaldırdım diğerini bunu açtım;)

Steelseries farelerin çoğunda benzer sorunlar görülebiliyor. Ben bunları artık tesadüften veya çürük yumurtadan çok kalitesizliğe bağlıyorum.

Fare konusunda Logitech vazgeçilmez bir marka benim için. SS Support'a da İngilizce şekilde özetleyin isterseniz durumu. Ne diyeceklerini merak ettim.

3 ay anca oldu benim Rival 110'daki switch de Assault'taki arka kapı gibi "ciyak, cayuk" ses yapıyor. En son yağlayacağım.

Steelseries farelerin çoğunda benzer sorunlar görülebiliyor. Ben bunları artık tesadüften veya çürük yumurtadan çok kalitesizliğe bağlıyorum.

Fare konusunda Logitech vazgeçilmez bir marka benim için. SS Support'a da İngilizce şekilde özetleyin isterseniz durumu. Ne diyeceklerini merak ettim.
Kesinlikle katılıyorum Logitech konusunda. G102 60 liraya satıldığı zamanlarda 2 tane almıştım bozulursa yedek olsun kullanırım diye. Şuan 3. yılında ve hala ilk günkü gibi.

Rocket Jump Ninja Rival 310'u Top 10 mouse listesine aldığında almayı düşündüm fakat biraz araştırınca çok şikayet gördüm Reddit'de, Tom's Hardware gibi sitelerde.

arkadaşlar selam bu tarz problemler genel bir durum değildir. Arkadaş problem yaşamış ama ben uzun süre rival 310 kullandım. geçen gün daha rival 600e geçtim. bu tarz bir problem yaşamadım. tek bir üründeki teknik arızayı genel olarak düşünmek bence mantıksız. ben memnun kalarak kullandım öneririm.

1 yıl Steelseries Kana V2, 1.5 yıl Steelseries Rival 300 kullandım. Kozmetik aşınmalar (skatez, ve kauçuk aşınmaları) dışında beni üzen hiç bir sıkıntı yaşamadım. Tek bir modelde yaşanan sıkıntıyı tüm markayı taşlamak için kullanmayı etik bulmuyor ve karşı çıkıyorum.

Şuanda Steelseries Siberia V2 Frostblue kulaklığını kullanıyorum 2 yıldır. Aynı şekilde kumaşındaki yırtılmalar (kullanan kişiye bağlı, ben hor kullandım) dışında hiç bir sorunu yok.

Dediğiniz gibi, ürünün ilk partisinde piyasaya sürülen cihazlar sorunlu olursa ikinci partide düzeltilir.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı