Stepn ne kadar güvenilir?

Mujo Corhamzic

Hectopat
Yer
Novipazar, Serbia
Daha fazla  
Herkese merhaba, bir süredir çevremde Stepn diye bir olay duymaktayım muhtemelen sizlerde duymuşsunuzdur fakat sosyalde pek konuşulmadığı dikkatimi çekti. Bilmeyenler için kısaca özeti uygulama üzerinden bir ayakkabı satın alıyorsunuz ve sonrasında gün içinde belirlenmiş olan saatlerde yürüyerek para kazanıyorsunuz. İlk duyduğumda herhalde dünyalar kadar yürütüp 3-5 kuruş veriyordur izlenimi yaratmıştı fakat sonrasında ayakkabıların fiyatının 20 bin TL civarı olduğunu duyunca bunu alan keriz var mıdır diye kendime sormadan edemedim ve günlük getirisinin de bayağı fazla olduğunu duydum. Bunların hepsi kulaktan duyma şeylerdi tabii. Dün eniştem kendi kullandığından bahsetti şaşırdım açıklamasını istedim ve gösterdi her şeyi. 20 bin TL'ye aldığı ayakkabı gerçekten günde ortalama 40 dolar para bırakıyor. 10 gündür yürüyormuş şu an ekstra 2 ayakkabı daha aldı ve günlük çok saçma şekilde fazla para kazanıyor. Ayakkabıların ortalama 1 ayda kendini amorti ettiğini düşünürsek mükemmel bir yatırım gibi gözüküyor fakat insan düşünmeden edemiyor bunun sürdürülebilirliği nedir? Veya yarın öbür gün günlük getirisinin 1 dolara düşmeyeceği ne malum? Arkasında çok köklü firmaların durduğu bir gerçek de var tabii fakat sizin düşünceleriniz neler merak ettim.

Not: Bu bir yatırım tavsiyesi değildir.

Herkese merhaba, bir süredir çevremde Stepn diye bir olay duymaktayım muhtemelen sizlerde duymuşsunuzdur fakat sosyalde pek konuşulmadığı dikkatimi çekti. Bilmeyenler için kısaca özeti uygulama üzerinden bir ayakkabı satın alıyorsunuz ve sonrasında gün içinde belirlenmiş olan saatlerde yürüyerek para kazanıyorsunuz. İlk duyduğumda herhalde dünyalar kadar yürütüp 3-5 kuruş veriyordur izlenimi yaratmıştı fakat sonrasında ayakkabıların fiyatının 20 bin TL civarı olduğunu duyunca bunu alan keriz var mıdır diye kendime sormadan edemedim ve günlük getirisinin de bayağı fazla olduğunu duydum. Bunların hepsi kulaktan duyma şeylerdi tabii. Dün eniştem kendi kullandığından bahsetti şaşırdım açıklamasını istedim ve gösterdi her şeyi. 20 bin TL'ye aldığı ayakkabı gerçekten günde ortalama 40 dolar para bırakıyor. 10 gündür yürüyormuş şu an ekstra 2 ayakkabı daha aldı ve günlük çok saçma şekilde fazla para kazanıyor. Ayakkabıların ortalama 1 ayda kendini amorti ettiğini düşünürsek mükemmel bir yatırım gibi gözüküyor fakat insan düşünmeden edemiyor bunun sürdürülebilirliği nedir? Veya yarın öbür gün günlük getirisinin 1 dolara düşmeyeceği ne malum? Arkasında çok köklü firmaların durduğu bir gerçek de var tabii fakat sizin düşünceleriniz neler merak ettim.

Kendi sitelerinde ya da CoinMarketcap de ki makaleleri okuyun bakın ponzi değiliz diyorlar. Bende 10 gündür kullanıyorum 3-4 aydır ilgimi çekiyordu ama daha yeni aldım maalesef bana günlük 75 dolar civarı net veriyor coinin fiyatına göre değişir (YTD) Bu whitepaper ı da okumanı öneririm Overview - STEPN WHITEPAPER Bu da ponzi olup olmadığı ile ilgili bir makale Guest Post by STEPN: Are all P2E games a ponzi? | CoinMarketCap
Aynı isimde bir kripto para var 9 Mart'ta ₺2.23 iken şimdi ₺48.54 görünüyor bu ayakkabı o coini mi mining ediyor acaba? (ytd)

30 leveldan önce sadece Gst kazanılıyor

Yaz sonunda ayakkabı kiralama yönteminin getirilmesiyle daha da ilgi çekip ekstra para kazandıracağı konuşuluyor.
Kendi sitelerinde ya da coinmarketcap de ki makaleleri okuyun bakın ponzi değiliz diyorlar. Bende 10 gündür kullanıyorum 3-4 aydır ilgimi çekiyordu ama daha yeni aldım maalesef bana günlük 75 dolar civarı net veriyor coinin fiyatına göre değişir (ytd) bu whitepaper ı da okumanı öneririm Overview - STEPN WHITEPAPER bu da ponzi olup olmadığı ile ilgili bir makale Guest Post by STEPN: Are all P2E games a ponzi? | CoinMarketCap

30 leveldan önce sadece gst kazanılıyor.

Peki uygulama para kazandıracak ne yapıyor tam olarak arka planda? GPU madenciliği gibi bir şey mi?

Yaz sonunda ayakkabı kiralama yönteminin getirilmesiyle daha da ilgi çekip ekstra para kazandıracağı konuşuluyor.

Peki uygulama para kazandıracak ne yapıyor tam olarak arka planda? GPU madenciliği gibi bir şey mi?

Madencilik değil. Burada anlatamayacığım kadar uzun mekanikleri var. İstersen YouTube'ya da Whitepaper ı okuyup bilgi edinebilirsin

Sosyalde daha önce birisi çok güzel bir rehberini yapmıştı, kendisi de güzel kazanmıştı ama ordaki yorumum da ponzi olduğuydu hala da öyle düşünüyorum. Öyle değilse bile alınabilecek bir risk değil bana göre.

Çünkü tüm sistemi incelediğimde kısacası bir nft alıyorsun ve bu nft yi yürüme ile birleştirerek bir coinin kazımını gerçekleştirip para kazanıyorsun. Geleneksel mining yöntemlerine baktığımızda donanım veya staking ile bir nevi o ağın güvenliğini sağlayıp ödül olarak para alıyorsun. Şimdi bir nft alıp yürüyerek nasıl o ağın güvenliğini sağlayabiliriz sorusu geliyor benim aklıma.

Bir de bildiğimiz yöntemlerde para hiçbir zaman firmaya gitmiyor stakingde bile para sizin paranız ama sadece faize koymuş gibi dokunamıyorsunuz. Burda ise bir ayakkabıyı satın alıyorsunuz para direk onlara gidiyor. Aldığınız bu ayakkabı aşınıyormuş bir de bunu tamir de ediyorsunuz yine onlara para gidiyor.

Kişilere para ödemeye gelince baştaki sermaye + ayakkabı paraları + ekstra tamir ve gibi şeylerden gelen kazançlar + üretilen kripto paranın piyasadan gelen kazancı ile kişilere sürekli ödeme sağlandığını düşünüyorum.

Bu projenin en büyük artısı binance ile ortaklıkları bu şekilde piyasaya da müdahale edebilme şansları var ve sürekli olarak kendilerinden çıkacak olan parayı kontrol edip ponzinin çökmemesini ve bu sayede devamlı olarak yeni kişileri kattıklarını düşünüyorum.

Bunlar benim görüşlerim tabi belki ponzi değildir ve hiç çökmez. Ama ponzinin de tüm özelliklerini taşıyor. Düşük yatırım bütçesi ile yüksek kazanç vaad ediyor. Bir şey ürettiğinize inandırıyor. Sistemin büyüdükçe kazancın artıcağını düşündürüyor.

Bunlar benim görüşlerim tabii belki ponzi değildir ve hiç çökmez. Ama ponzinin de tüm özelliklerini taşıyor. Düşük yatırım bütçesi ile yüksek kazanç vadediyor. Bir şey ürettiğinize inandırıyor. Sistemin büyüdükçe kazancın artıcağını düşündürüyor.

Görüşlerinize tamamen katılıyorum aynı düşünceler içerisindeyim o yüzden yatırım yapmayacağım fakat yakınımdakilerin kazandığını görmek gerçekten düşündürmedi değil.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı