Stock işlemci soğutucu ile bilgisayar açılışının 5 saniyesinde donuyor

Tolga11

Hectopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
S.A İntel'in g3258 için üretmiş oldugu stok sogutucuyu geçici olarakda olsa kullanıyorum. Fakat bir sorunum var, bilgisayar açılışta 5 saniye kadar fan dönmüyor sonra çok şiddetli bir hızda dönüyor. Masaüstü ekranına gelene kadar masaüstü ekranı geldi mi normal dönüşlerine devam ediyor. 3/4 gün içinde sıvı sogutma alacağım, fakat şimdilik mecburum bir çözüm yok mu ?

Son düzenleyen: Moderatör:
Normal bir durum. Her fan o şekilde çalışır açılırken. Çünkü kapalıyken kasanın içine toz doluyor fanların üzerine de geliyor. O yüzden sistem başlarken önce fanlar hızlı dönüyor tozları atmak için, sonra normal hıza geçiyor. Yük altında değerleriniz normalse ve o.c düşünmüyor isen stok soğutucu yeter. Almak istersen de hava soğutucusu al. Sıvı soğutucuya bulaşma bence.

Anladım, peki ben hangi sogutucuyu alırsam alayım bu kadar şiddetli dönecek mi açılırken? Sıvı sogutmayı almamın nedeni üst düzey overclock düşünüyorum, overclockla işim çok fazla oldugu için.

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakartının CPU_FAN girişine bağlayacağın her 4 pinli fanda bu olay devam edecektir. İlk açılış esnasında maxsimum RPM değerinde çalışır, işletim sisteminin devreye girmesi ile birlikte var olan RPM değerine tekrardan düşecektir.

Bahsettiğiniz işlemci ile 4,5 gibi değerlere genelde stabil olarak erişilebiliyor. 4,8 hedefine ulaşırken stabiliteyi de kontrol edersen iyi olur.
Ayrıca sıvı soğutma alacaksan da giriş seviyesi modellerden uzak dur, sıvı-hava soğutma arasındaki farkı Google'da başına Technopat ekleyerek aratırsan fazlasıyla kaynak çıkar karşına.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı