Stok soğutucular yeterli mi?

hunterg

Hectopat
Daha fazla  
Stok işlemci soğutucusu ne gibi durumlarda yeterli olmaz ve uygun bir fiyata hangi marka soğutucu alabilirim? Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
AMD tarafında yeterli. Intel kısmı için aynısını söyleyemeyeceğim.

TDP değeri ve verilen soğutucu kalitesine bağlı. Genelde AMD tarafı iyi olsa da kötü örnekler var.

Aynı TDP değerli Ryzen 5 3600 (Wraith Stealth soğutucu) fazla ısınıyor diye şikayet alırken Ryzen 7 3700x (Wraith Prism) ise bir miktar hız aşırtmasıyla bile sorunsuz oyun ve render performansı veriyor bana. Tabi sadece oyun oynayıp internette gezinen birisi için azıcık bir undervolt ile Wraith Stealth bile yetiyormuş.

Bende Ryzen 3700x işlemci var içinden çıkan soğutucusunu kullanıyorum bir süredir yani sıvı soğutma kadar olmasa da gayet yeterli performans veriyor. Ama overclock yapmıyorum standart frekansta kullanıyorum. Yük altında 45-50 derecede geziyor işlemci. Bakalım sıcak yaz günlerinde nasıl performans verecek göreceğiz. Overclockta yapılır belki ama o zaman yetersiz kalabilir soğutma performansı olarak yani sıvı soğutma en doğru tercih olur amaç overclock ise. Bunun dışında standart frenkansta işlemci kullanımı için kısa ve orta vadede yeterli (AMD tarafında) ama uzun vade de ne olur bilmem :)

Sıvı soğutma çok pahalı bütçemi aşıyor ne yazık ki :/ benim isteğim de sıvı soğutma fakat malum fiyatlar.

Geri
Yukarı