Stok sorunlarından dolayı hazır bilgisayar almak mantıklı mı?

Olası gibi görünmüyor hazır sistemlerde donanım çok önemlidir. Kısacakları yerler: KASA, PSU, SSD

O parçalara dikkat etmek lazım diğer parçalar zaten kendini belli eder.(Marka modelleri bellidir)

Haziran ayını şimdiden bilemeyiz ama gidişat daha uzun süre stok sorunu olacağını gösteriyor.

Önerim Hazır sistem almamanızdan yana planlarınız için acele etmeyin olası bütçeye uygun bir ekran kartı bulduğunuzda alın diğer parçaları kolaylıkla halledersiniz.

Hazır sistemlerin içlerinde bir tanede olsa vasat bir parça oluyor. Çeşitli iddialara göre iade ürünlerin hazır sistemlere takıldığı söyleniyor ama dediğim gibi iddia bu. Ekran kartı için aceleniz yoksa, ekran kartı olmadan güzel bir sistem toplayıp kart sorununun çözülmesini bekleyebilirsiniz. Ne kadar zamanda çözülür orası da bilinmez. Amazon siteleri üzerinden normal fiyatına ekran kartı yakalamaya çalışabilirsiniz.
Şöyle, sevdiğim oyunları oynayabiliyorum, ama sistem yeterli olmadığı için sevebileceğim oyunları da oynayamıyorum. R6 ve Valorant'a kaldım sadece.
Olası gibi görünmüyor hazır sistemlerde donanım çok önemlidir. Kısacakları yerler: KASA, PSU, SSD

O parçalara dikkat etmek lazım diğer parçalar zaten kendini belli eder.(Marka modelleri bellidir)

Haziran ayını şimdiden bilemeyiz ama gidişat daha uzun süre stok sorunu olacağını gösteriyor.

Önerim Hazır sistem almamanızdan yana planlarınız için acele etmeyin olası bütçeye uygun bir ekran kartı bulduğunuzda alın diğer parçaları kolaylıkla halledersiniz.
Eğer Ryzen 5 3600, Msı B450 Tomahawk Max, Seagate 2TB HDD, Samsung Evo 870 500GB SSD, Cooler Master MB511, Cooler Master MWE 650W, GSkill RipjawsV 2x8 3200MHz alsaydım (bugünün fiyatlarıyla), 6164 lira ediyor. Ekran kartı için geriye neredeyse 6000 lira kalıyor. Fiyatlar uçmadan önce daha iyi bir işlemci alıp güzel bir ekran kartı alabilirdim, ama şu and bu fiyata 1660 Super satılıyor. Ekran kartının kendisi, içinde kullanıldığı çoğu hazır sistemin yarısı kadar. Kasa, PSU, SSD vs. parçaları dikkatli seçersem, yine de sorun olur mu?

Son düzenleme:
Şöyle, sevdiğim oyunları oynayabiliyorum, ama sistem yeterli olmadığı için sevebileceğim oyunları da oynayamıyorum. R6 ve Valorant'a kaldım sadece.
Dostum sabır edebilirsen oynarsın diye düşünüyorum. Bende sistem güncellemesi yapacağım ama şuan ki durumda yapmam mantıklı gelmiyor. Sistemim kötü değil fakat tatmin etmiyor artık beni. Mesela 12. nesil İntel işlemcileri bekliyorum, diyorum bu işlemciler çıkınca sıfırdan komple sistem toplayayım. Buda tahmini sene sonunu yada gelecek senenin başını işaret ediyor. Ama benim tavsiyem sistemi dizip ekran kartını beklemen olacaktır. Çok zorda kalırsan çok sıkılırsan da alırsın bir ekran kartı.

Dostum sabır edebilirsen oynarsın diye düşünüyorum. Bende sistem güncellemesi yapacağım ama şu anki durumda yapmam mantıklı gelmiyor. Sistemim kötü değil fakat tatmin etmiyor artık beni. Mesela 12. nesil Intel işlemcileri bekliyorum, diyorum bu işlemciler çıkınca sıfırdan komple sistem toplayayım. Bu da tahmini sene sonunu ya da gelecek senenin başını işaret ediyor. Ama benim tavsiyem sistemi dizip ekran kartını beklemen olacaktır. Çok zorda kalırsan çok sıkılırsan da alırsın bir ekran kartı.

Ben laptop kullanıyorum 1050 Ti var ama 4 yıldır hiç toz falan temizlemedim önceden birazcık oynayabildiğim oyunları ya hiç oynayamıyorum ya da 30FPS falan alıyorum. Ve artık yeni bir oyun bulduğumda "acaba sistemim kaldırabilecek mi?" derdiyle ve yeni bir oyun aldığımda uzun bir süre grafik ve video ayarlarını kurcalamaktan biraz bıktım. Mesela Far Cry 5'i geçen yaz hevesle aldım, biraz oynadım, ama 720p oynamadan kasıyordu ve oynanabilecek gibi olsa da hiç zevk vermiyordu. Bundan dolayı da bu yaz bilgisayar toplamak için çok heyecanlıydım.

Yeni nesil ekran kartlarının çıkışlarını çok yakından takip ettim ve stoklardan dolayı yeni nesil bir kart almanın zor olacağını anladım. Ama sonra derslere falan odaklandım, bir süre fiyatları takip etmedim. Daha sonra da yeni nesil ekran kartları burada satılıyor mu diye bakayım derken...sonra zaten onların stoğu yok, 2000 serisinin fiyatı çok artmamıştır dedim ama 2060 10000 lira falandı. Sonra da ee o zaman stoklar düzelene kadar 1050 Ti alırım onla yetinirim dedim o da 3000 lira falandı...

Yeni konular

Geri
Yukarı