Stratocaster gitarda metal tonu elde edilmesi

Player_7659

Hectopat
Merhaba, kısa bir süre önce elektro gitara geçtim. Kullandığım gitar Squier mm stratocaster. Kullanmakta olduğum amfi ise nux mighty 20BT. Gitarımın üzerinde metal tonu mevcut olmasına rağmen istediğim tonu elde edemiyorum. Metal tonlarda çalabilmek için gitarımın manyetiklerinde veya iç aksanında değişiklik yapmam gerekir mi? Bilgili olan arkadaşlar, rica edersem elektro gitarlar, tonlar ve manyetikler hakkında da bilgi verebilir misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
"istediğin ton" nasıl bir şey? Örnek paylaşırsan yardımcı olabiliriz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Örnek oalrak Nothing Else Matters' ın solosunun çalındığı bu tonu gösterebilirim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Örnek oalrak Nothing Else Matters' ın solosunun çalındığı bu tonu gösterebilirim.
Elektrogitarına manyetiğine falan dokunma.
"Ton" diyerek anlatmaya çalıştığın şey aslında gitardan henüz anlamadığının meselesi.
Ne kadar süredir gitar çalıyorsun?

Bakın yaklaşık 2 yıldır klasik gitar çalıyordum. Elektro gitarlar, manyetikler, pedallar vb. konular hakkında bir bilgim yok. Bana anlatabilirseniz ben de öğrenmiş olurum.

Peki şimdi biraz anlaşabiliriz gibi oldu.
Eğer bir konuda yardım istiyorsanız size yardımcı olmak isteyenlere istedikleri bilgileri verin ki sizi doğru yönlendirebilsinler.

Öncelikle Manyetik, pedal vb. şu aşamada öğrenmeniz gereken şeyler değiller. Çok erken.
Gitar çalma seviyenizi ilerletmeye bakın. Şu aşamada size lazım olan şeyler değil bunlar. Gerektiğinde amfinizden biraz Overdrive açıp çalışmalarınızı sürdürün.

Peki şimdi biraz anlaşabiliriz gibi oldu.
Eğer bir konuda yardım istiyorsanız size yardımcı olmak isteyenlere istedikleri bilgileri verin ki sizi doğru yönlendirebilsinler.

Öncelikle Manyetik, pedal vb. şu aşamada öğrenmeniz gereken şeyler değiller. Çok erken.
Gitar çalma seviyenizi ilerletmeye bakın. Şu aşamada size lazım olan şeyler değil bunlar. Gerektiğinde amfinizden biraz Overdrive açıp çalışmalarınızı sürdürün.
OverDrive ile çalıyordum aslında bir süreliğine. Sonra dediğim gibi amfimin üzerindeki metal tonunu denedim fakat ses çok boğuk geldi ve örnek göstermiş olduğum videodaki tondan çok farklı çıktı. İnternette Stratocaster gitarlar ile blues vb. gibi daha soft müzikler çalabileceğimi, hard rock, metal vb. türler için humbucker manyetikli bir gitara sahip olmak gerektiğini okumuştum. Bu yüzden kafam karıştı ve yanlış bir şey yapmamak için konu açıyım dedim. Sizce ne yapabilirim?

OverDrive ile çalıyordum aslında bir süreliğine. Sonra dediğim gibi amfimin üzerindeki metal tonunu denedim fakat ses çok boğuk geldi ve örnek göstermiş olduğum videodaki tondan çok farklı çıktı. İnternette Stratocaster gitarlar ile blues vb. gibi daha soft müzikler çalabileceğimi, hard rock, metal vb. türler için humbucker manyetikli bir gitara sahip olmak gerektiğini okumuştum. Bu yüzden kafam karıştı ve yanlış bir şey yapmamak için konu açıyım dedim. Sizce ne yapabilirim?
Yanıt Verdim zaten.

Elinizdeki gitar ve amfi her şeye yeterli.
Çalımınızı geliştirin. Ton meselesi ile, manyetikle falan işiniz yok. Önünüze şu anda 10.000$ lık ekipman koysam, hatta paylaştığın videodaki ekipmanları versem gene o sesleri çıkartamazsınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı