Stres testi sırasında ekran kartı yanar mı?

Masaüstü sistemlerde havalandırmanın çok kötü olduğu bir ortam söz konusu değilse imkansıza yakın çünkü sistemler genelde belirli bir sıcaklık değerinin üzerinde koruma amaçlı kendini kapatmaya programlı.

Öyle bir ihtimal var. Aslında GPU'nun yanması epey zayıf ihtimal ama lehim atması sonucu reballing ihtiyacı gerektirebilir. Ekran kartında ciddi bir sorun veya arızaya meyilli olacak bir kalitesiz malzeme, kötü soğutma tasarımı varsa, uzun yıllardır kullanılmış ve yıpranmış ise bozulabilir. Bunların her biri ayrı ayrı ihtimali artırır. Mümkünse stres testini çok uzatmayın.

10-11 yıl önce benim Geforce 8500 GT ekran kartım Age of Empires 2 gibi hafif bir oyunu oynarken bozuldu. Garantinin bitmesine 1-2 ay vardı. Gönderdim geldi, garanti bittikten birkaç hafta sonra tekrar bozuldu. O günden beridir Asus'a kin güdüyordum. Bu da böyle bir anımdır. Burada anlatmak istediğim, kart bozulmaya meyilli ise stres testi bunu tetikleyebilir. *Aradan geçen bunca zaman sonra Asus'un bazı modellerde (özellikle TUF olanlar) kepaze olmaya devam etmesi şaşırttı beni.

Geri
Yukarı