Strese bağlı karın gurultusu

Halilovicc

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar selam. Son 2 yıldır sosyal hayatımı olumsuz yönde etkileyen bir anksiyetem var.
Sessiz ortamlarda, çok kalabalık ortamlarda ve insanlarla iç içe bulunduğum durumlarda ya karnım guruldarsa ya rezil olursam diye düşünerek çok stres oluyorum. Stres olunca da bağırsaklarımda gaz birikiyor ve tabii ki insanların içinde gaz çıkartamayacağım için o gaz birikiyor birikiyor ve şiddetli bir karın guruldaması ortaya çıkıyor ya da karnımda gaz hareketleri sonucu tepkimeler oluyor. En büyük korkum ise bu gaz tepkimelerinin bazen gerçekten gaz çıkartıyormuşum gibi sesler çıkartması ve insanların gaz çıkarttığımı düşünecek olmaları, belki de beni herkesin içinde ayıplayabilecek olmaları. Örneğin, metroda biriyle yan yana otururken ya karnımdan sesler gelirse ya yanımda oturan kişi gaz çıkardığımı düşünürse diye çok stres oluyorum ve stres olunca da tabii bağırsaklarımda gaz birikiyor ve tepkime, gurultu oluyor. Sırf bu kaygım yüzünden metroda en köşelerde oturuyorum, üniversitede sınıfta en arkalarda oturuyorum, sessiz ortamlardan kaçınıyorum.
Kısacası bu kaygımın temelinde insanların gaz çıkarttığımı düşünebilecek olmaları ve ayıplayabilecek olmaları geliyor. Daha önce hiç olumsuz bir tepki yaşamadım bu yüzden korkularımın üstüne gitmek istiyorum metroda orta yerlerde oturmak, derste orta sıralarda oturmak gibi ama yine stres olacağımı rezil olacağımı düşünüp kaçınıyorum bu durumlardan.
Bu durum hakkındaki her türlü çözüm önerilerinize açığım arkadaşlar.

Ben geçen sene YKS denemelerimde her denemede belki 20'den fazla strese bağlı çok kuvvetli gürüldemeler olurdu. Hatta sınıfta biri daha vardı düet yapıyorduk bir o bir ben diye. Yani bu normal o kadar da takacak bir şey yok.

Ben geçen sene YKS denemelerimde her denemede belki 20'den fazla strese bağlı çok kuvvetli gürüldemeler olurdu. Hatta sınıfta biri daha vardı düet yapıyorduk bir o bir ben diye. Yani bu normal o kadar da takacak bir şey yok.
Evet, normal bi durum ama ben çok stres yaptığım için bazen karnımdan gerçekten gaz çıkartmışım gibi sesler geliyor, gaz tepkimeleri oluyor. Yani yanımda oturan biri gerçekten gaz çıkarttığımı düşünebilir. Bundan dolayı da rezil olurum, olumsuz bir tepki alırım diye korkuyorum. Sırf bu yüzden işte tanımadığım, samimi olmadığım insanlarla iç içe oturamaz oldum.
Aslında sakin kalıp ya rezil olursam gibi bi düşünceye odaklanmasam stres olmayacağımı ve stres yapmayınca korktuğum şeyin başıma gelmeyeceğini biliyorum ama pratikte beceremiyorum maalesef.

Evet, normal bi durum ama ben çok stres yaptığım için bazen karnımdan gerçekten gaz çıkartmışım gibi sesler geliyor, gaz tepkimeleri oluyor. Yani yanımda oturan biri gerçekten gaz çıkarttığımı düşünebilir. Bundan dolayı da rezil olurum, olumsuz bir tepki alırım diye korkuyorum. Sırf bu yüzden işte tanımadığım, samimi olmadığım insanlarla iç içe oturamaz oldum.
Yav benim oturduğum sıra bile titriyordu boş ver sesi. Sürekli beraber oturduklarına o ses çıktığında şaka yaparak o sesle dalga geç bir kaç kere onlar da alışsın. Büyük ihtimal benim çeyreğim kadar çekmemişsindir bu arada o sesleri.
Aslında sakin kalıp ya rezil olursam gibi bi düşünceye odaklanmasam stres olmayacağımı ve stres yapmayınca korktuğum şeyin başıma gelmeyeceğini biliyorum ama pratikte beceremiyorum maalesef.
Çözüm burada.

Yav benim oturduğum sıra bile titriyordu boş ver sesi. Sürekli beraber oturduklarına o ses çıktığında şaka yaparak o sesle dalga geç bir kaç kere onlar da alışsın. Büyük ihtimal benim çeyreğim kadar çekmemişsindir bu arada o sesleri.

Çözüm burada.
Teşekkürler tavsiyen için denerim. Zaten adım atmadan, konfor alanımdan çıkmadan aşamayacağım gibi bu durumu. O yüzden korkuların üstüne gitmek şart.

Yeni konular

Geri
Yukarı