STRIX notebookta çift kanal RAM performansı ne kadar fark eder?

Cozen24

Kilopat
Makaleler
3
Yer
Kadıköy
Daha fazla  
Dostlar Selam,

Geçen hafta aldığım ROG STRIX cihaz için satıcı 8x2 belirtmesine rağmen 16 single RAM ile geldi. İstersen iade alabilirim dedi ancak farklı cihaza geçmek istemiyorum.

Biraz araştırdığımda dual channel epey performans farkı yaratıyor sanırım. Benim sistemim 3050 ve R7 5800H. Fiyatlarını bilmemekle birlikte serviste boş olan slota da 16 ekleme yapıp dual yapsam bana performans anlamında ne kadarlık bir etkisi olur?

Eğer çok fark olmaz diyorsanız bu şekilde de kullanabilirim ancak performansta gözle görülür bir artış olursa fiyata bağlı ekletme yapabilirim.

Dosya Ekleri

• Bellek.png
    Bellek.png
    23,7 KB · Görüntüleme: 32
Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam içindeki RAM'leri satıp 8x2 alın, 32'nin render yapmıyorsanız pek bir faydası olmaz.
Render falan işim yok hocam. Sadece oyun amaçlı kullanyorum. İçindeki tek 16'yı satsam bana 8x2 aldırır mı bilginiz var mı?

Ek olarak anladığım kadarıyla 8x2 vs 16x2'nin oyunlarda hiç bir farkı olmayacak.
İşlemci ve rekabetçi türü oyunlarda epey fark ettiriyor Dual Channel oynadığınız oyuna göre değişir.
Hocam genelde Lol, Ets2, Forza, Valorant tarzı oyunlar oynuyorum. Anladığım kadarıyla Valorant ve Lol'de biraz fark edecek. Diğer oyunlara etkisi olmayacaksa gerekli değil sanırım. Valorant ve lolde zaten 165 üzeri FPS alıyorum. Monitörüm de maksimum bu kadar destekliyor.

Render falan işim yok hocam. Sadece oyun amaçlı kullanyorum. İçindeki tek 16'yı satsam bana 8x2 aldırır mı bilginiz var mı?

Ek olarak anladığım kadarıyla 8x2 vs 16x2'nin oyunlarda hiçbir farkı olmayacak.

Hocam genelde LoL, ETS 2, Forza, Valorant tarzı oyunlar oynuyorum. Anladığım kadarıyla Valorant ve LoL'de biraz fark edecek. Diğer oyunlara etkisi olmayacaksa gerekli değil sanırım. Valorant ve LoL'de zaten 165 üzeri FPS alıyorum. Monitörüm de maksimum bu kadar destekliyor.

Hocam olacak etkisi hem de çok, Dual Channel AMD işlemcileri uçuruyor evet tek 16'yı satıp 8x2 alın.

32 GB çok gereksiz, boşa masraf.
Niye gereksiz onu soruyorum:) Bir önceki mesajınızda benzer yere çıkıyor zaten.Cod warzone ile berabere 12 gb ram kullanımı oluyor.16 günümüz için yeterli evet ama neden 32 gb olmasın ki? 3-4 yıl sonra için belki de 16gb sınıra gelecek.400 tl için 32'den vazgeçmek ne kadar doğru olur?Konuya hakim biri değilim,belirteyim.

Niye gereksiz onu soruyorum:) bir önceki mesajınızda benzer yere çıkıyor zaten. CoD Warzone ile berabere 12 GB RAM kullanımı oluyor. 16 günümüz için yeterli evet ama neden 32 GB olmasın ki? 3-4 yıl sonra için belki de 16 GB sınıra gelecek. 400 TL için 32'den vazgeçmek ne kadar doğru olur? Konuya hakim biri değilim, belirteyim.

Hocam 750'den başlıyor 16 GB RAM'lar.

Yeni konular

Geri
Yukarı