Stuck pixel mi ölü pixel mi?

Zodoath

Decapat
Daha fazla  
Merhaba. Bilgisayarımda bugün birden böyle bir şey çıktı. Bu stuck pixel mi Dead pixel mi? Bir de ne yapmalıyım düzelmesi için? Mavi backgroundda gözükmüyor bu arada ekranda bu şey.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2021-12-28 at 23.11.24.jpeg
    WhatsApp Image 2021-12-28 at 23.11.24.jpeg
    392,7 KB · Görüntüleme: 171
  • WhatsApp Image 2021-12-28 at 23.11.23.jpeg
    WhatsApp Image 2021-12-28 at 23.11.23.jpeg
    100,3 KB · Görüntüleme: 163
Son düzenleyen: Moderatör:
Sıkışmış ya da ölü pixel olduğunu anlamak basit. Ölü pixel ise tüm renk testlerinde (led yanmadığı için) siyah görünür. Siyah ekranda da görünmez :) Sıkışmış pixel ise her renk testlerinde görünür, renk de değişken olabilir, ama siyah olmaz.

Laptopu ilk aldığımda benim de ekranda bu şekilde bir nokta vardı, hala var. Bazı zamanlar morumsu, siyahın üstünde de dikkatli bakınca yeşil olarak gözüktüğünü fark ediyorum. Mavi arkaplanda ise evet belli olmuyor. Sanırım ölü.

Dediğim gibi siyah ve mavi arka planda gözükmüyor ama yeşil ve kırmızı arka planda gözüküyor ne oluyor bu tam olarak?

Dediğim gibi siyah ve mavi arka planda gözükmüyor ama yeşil ve kırmızı arka planda gözüküyor ne oluyor bu tam olarak?

Dostum ölü pixel olsaydı o kısımda yanmayan led yüzünden bariz şekilde görünmesi gerekirdi. Led yanmadığı için siyah oluyor, mavi renk testinde yanmayan bir pixel ise neden görünsün mavi olarak ?

Dostum ölü pixel olsaydı o kısımda yanmayan led yüzünden bariz şekilde görünmesi gerekirdi. Led yanmadığı için siyah oluyor, mavi renk testinde yanmayan bir pixel ise neden görünsün mavi olarak ?
Şu an biraz kafam dağınık da anlayamıyorum pek. Sizce stuck pixel mi bu? Bir de
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
bu tarz videoları 7-8 saat açık bırakarak sorunu giderme şansım var mı?

Şu an biraz kafam dağınık da anlayamıyorum pek. Sizce stuck pixel mi bu? Bir de
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
bu tarz videoları 7-8 saat açık bırakarak sorunu giderme şansım var mı?

Dostum ölü pixel değil. Bu konuda %100 eminim. Ölü pixel olsa adı üstünde "ölü" yani o kısımda led yanmadığından dolayı mantıken siyah olmalı. Ama sen mavi renk testinde bir şey görünmüyor diyorsun. Benim bildiğim sıkışmış pixel yanar led, fakat renk farklıdır, değişken de olabilir. Bu arada yine bildiğim kadarı ile sıkışmış pixel onarım olan bir şey, ama nasıl oluyor bu konuda hiçbir fikrim yok.

Çok teşekkür ederim cevabın için. Bu videoyu birkaç saat açıp bırakmayı deneyeceğim. Olmazsa artık kullanmaya devam. Ta ki birden fazla oluncaya kadar (tabii olursa). Birden fazla olunca sanırım ASUS'un laptop garantisine giriyor. O zaman garantiye göndermeyi düşünüyorum.

Çok teşekkür ederim cevabın için. Bu videoyu birkaç saat açıp bırakmayı deneyeceğim. Olmazsa artık kullanmaya devam. Ta ki birden fazla oluncaya kadar (tabii olursa). Birden fazla olunca sanırım ASUS'un laptop garantisine giriyor. O zaman garantiye göndermeyi düşünüyorum.

Aynen özellikle sıkışmış pixeller için garanti kapsamaları cins oluyor. Asus'un ölü ve sıkışmış pixel garanti açıklaması vardı. 1 tane varsa eğer dert etme :)

Yeni konular

Geri
Yukarı