"Stutter" sorununun kaynağı Smart Access Memory olabilir!

Cemo94

Hectopat
Herkese selam. Başıma gelen ilginç bir olaydan bahsetmek istiyorum.

B450 chipsetli anakartımda SAM açılabildiğini fark ettim ve performans sorunum olmamasına rağmen "daha iyi" performans alabileceğimi düşünüp önce BIOS'tan daha sonra Radeon yazılımımdan SAM'i aktif hale getirdim. Daha önce oyunlarda başıma gelmeyen bir çok performans problemi baş göstermeye başladı. İşin kötüsü SAM açtığımı unutup kendi kendime "Ya ben daha önce bu oyunu sabit 60 FPS oynuyordum durduk yere ne oldu acaba" diye düşünmeye de başladım 😀 "Bir problem mi var acaba", "Elektrikle alakalı mı" vs. diye günlerce düşünüp durduktan sonra SAM aklıma geldi ve Radeon yazılımından kapattım. Kapattıktan sonra bilgisayarım eski performansına döndü.

Kullandığım ekran kartı RX6600 ve başta da belirttiğim gibi B450 anakart kullanıyorum. Bu Smart Access Memory PCI 4.0 anakartlarda güzel sonuçlar veriyor olabilir ama PCI 3.0 anakart ve PCI 4.0 bir ekran kartıyla güzel çalışmıyormuş. Bunu tecrübe etmiş oldum 😅

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı sorun bende de var. Sistem A520M Ryzen 5 5500 RX 6600 16 GB RAM 500GB M.2 SSD Forza Horizon 5 de sam açıkken sürekli takılma yaşıyordum. İnternette araştırdım birkaç şey denedim en son sam ayarını kapatınca düzeldi. BIOS ekran kartı falan her şey güncel.

Aynı sorun bende de var. Sistem A520M Ryzen 5 5500 RX 6600 16 GB RAM 500GB M.2 SSD Forza Horizon 5 de sam açıkken sürekli takılma yaşıyordum. İnternette araştırdım birkaç şey denedim en son sam ayarını kapatınca düzeldi. BIOS ekran kartı falan her şey güncel.
Forza horizon sam ile hiçbir şekilde oynanmıyor zaten. Konuda normalde sam ile oynanan oyunlarda bile sam kaynaklı bir genel bir sorun olduğu belirtilmiş.

Geri
Yukarı