Şu an bilgisayar alınır mı?

Arkadaşlar merhaba sorularım şunlar:
1) Şu an bilgisayar toplanır mı?
2) Piyasa sizce ne zaman düzelecek?
3) piyasa 4,5 ay içerisinde düzelir mi?
Arkadaşlar düşüncelerinizi merak ediyorum bu soruların kesin cevabı olmadığını biliyorum.
1) Evet.
2) Piyasa yatırım, üretim ve güven meselesidir. Yatırım konusunda ülkenin tüm paraları belirsiz bir şekilde kayboluyor az buz değil yüz milyarlarca dolar birden yok oluyor ve açıklaması ise 'Sağlığa harcadık' demezler mi çıkar göster diye? Demezler :D daha doğrusu dedirtmezler. Üretim deseniz üretilen bir şey yok, lütfen bana iha siha falan demeyin karın doyurmuyor onlar, doyursaydı cebimize yansıyan faydasını tüm Türkiye görürdük. E hal böyle olunca ne kadar güvenirsiniz milyonlarca dolarınız olsa bu ülkeye o da tartışılır. Kendi görüşüm iktidar değişmediği sürece güven konusunda düzelmelerin olmasının çok zor olduğu, diğer insanlar ne düşünür bilemem.
3) İkinci maddeye dayanarak, hayır.

1) Toplanır. (2. El bir ekran kartı ile güzel bir sistem toplanabilir)
2) Düzelmesi zor her gün mining çılgınlığı artıyor ve zaten her gün dolar artıyor.
3)Çok zor.

Dolar şu sıralar bir yükselip bir düşüyor. Gerek yok bence. Fiyat artışlarının sebebi mining yüzünden stok sorunu zaten. Dolar kaynaklı olsa işlemci anakart vs. gibi bileşenlerde de inanılmaz fiyat artışları olurdu.
Evet Halkbank davası ve Amerikan tahvil faizlerinin olası artışını düşünürsek gerek yok. Haa, faiz %19, onu da unutmayalım. Olur da indirirlerse durum daha da vahim.

Ekran kartlı toplamazsan olur. Mining piyasayı zaten sarsıyor. Üstüne bir de pandemi fiyatlar uçmuş durumda.

Herkes farklı bir şey diyor. Kimisi 3-4 aya, kimisi gelecek seneye diyor. Belli olmaz.

Ekran kartsız apu veya onboard sistem toplanabilir. Ya da idarelik ikinci el ekran kartı da alabilirsiniz. Bazı intel anakartlar dışında geri kalan bileşenlerin fiyatı normal.

Arkadaşlar merhaba sorularım şunlar:
1) şu an bilgisayar toplanır mı?
2) piyasa sizce ne zaman düzelecek?
3) piyasa 4,5 ay içerisinde düzelir mi?
Arkadaşlar düşüncelerinizi merak ediyorum bu soruların kesin cevabı olmadığını biliyorum.

Hocam merhaba öncelikle.
1) ihtiyaç varsa elbet toplanır aciliyeti varsa APU sistem mantıklı. Önemli olan bütçe ne kadar?
2) şu an ekran kartı bile bulmak zor ben 2022'de nispeten daha alınabilir fiyatlarda olacağını düşünüyorum. Ama ülkenin durumuna bağlı tabii 1 günde dolar nerelere gelebiliyor görüyoruz.
3) kastettiğin 4-5 aylık süreçte ancak ekran kartları stokları düzelebilir bir ihtimal. Fiyatların toparlanması imkansız. Bende kart alacağım ve bekliyorum maalesef.

Hepimizin bildiği bir teknoloji mağazasında OEM reyonunda çalışıyorum maalesef durum bu. 6-9kdan aşağı sistem zor çıkıyor onda da kart varsa. RTX'e girersen zaten hayırlı olsun :)

Geri
Yukarı