Subdomaini başka bir URL adresine DNS ile yönlendirme

playboinacruu

Decapat
Daha fazla  
Meslek
Student
Yapacağım şeyi örnekleyeyim.
diyezuurca.com internet sitemde rickroll.diyezuurca.com subdomainini youtu.be/dQw4w9WgXcQ adresine yönlendireceğim.
Ama bunu DNS Kaydıyla halletmek istiyorum. Mümkün mü bilgim yok ama neden olmasın. (Not: CloudFlare DNS Alanıyla yapacağım)
IHS Nano Linux Hosting kullanıyorum. Maksimum 5 Subdomain oluşturma hakkım var. Eğlence içeriği için bunları harcamak istemiyorum. Zaten tamamını kullanıyorum.

DNS seviyesinde URL yönlendirme yapmak mümkün değil diye biliyorum. DNS ile URL destekleyen HTTP farklı protokoller. DNS seviyesinde URL yok. Yönlendirmeye izin veren domain/dns firmaları var ama muhtemelen arka planda kendi sunucularına yönlendirip HTTP 301 ile yönlendirme yapıyorlar. Cloudflare de Page Rules ile yapılabilir diye anladım. Muhtemelen kendi sunucuları üzerinden HTTP 301 ile yönlendiriyolar yine.

Page rules kısmında 1 boş kuralım kaldı ve 2 tane lazım. 5 Tanesi aylık 5 dolar gerektiriyor. O yüzden böyle bir yol aramak istedim. Teşekkürler.

Netlify ücretsiz static host veriyor. Onun üzerinden yönlendirme yapılabilir belki, isterseniz bir araştırın.

Aslında Cloudflare Pages ile de yapılabilir gibi duruyor, Cloudflare Pages da cloudflare'in ücetsiz static host servisi, yönlendirme desteği de var diyor dökümanlarında:

Netlify ücretsiz static host veriyor. Onun üzerinden yönlendirme yapılabilir belki, isterseniz bir araştırın.

Aslında Cloudflare Pages ile de yapılabilir gibi duruyor, Cloudflare Pages da cloudflare'in ücetsiz static host servisi, yönlendirme desteği de var diyor dökümanlarında:

Sadece belirli subdomainleri cfpages e vermem gerekli. Bunu sağlar mı?

Şöyle bir şey denedim.

Yeni bir github pages projesi oluştur dedim panel üzerinden. Direct upload seçtim.

İsim olarak roser137 verdim. Domain olarak roser137.pages.dev üzerinde oluşturdu kendi otomatik.

Proje oluştururken dosya istiyor. Boş bir klasöre boş bir index.html oluşturup içine <h1>roser137</h1> yazdım. Maksat yükleyecek bir şeyler olsun. Zorunlu istediği için yapıyoruz bunu.

Panele düştükten sonra Manage Account > Configurations kısmından şöyle bir liste oluşturdum. Oluştururken redirect diye seçtim.

cf1.jpg

Sonra sol menüden Bulk Redirects kısmına gelip oradan da Create Bulk Redirects diyip bu listeyi seçerek aktif hale getirdim.

cf2.jpg

Böyle yapınca roser137.pages.dev/youtube youtube.com a yönlendirilmiş oldu. Bu mantıkla istediğiniz url yi girebilirsiniz. pages.dev yerine github pages üzerinden custom domain kullanarak istediğiniz subdomaini de bağlayabilirsiniz. Onu da yine bu şekilde liste oluşturup Bulk Redirects ile istediğiniz url'ye yönlendirebilirsiniz.

Biraz maşakatli bir iş ama Pages Rules kullanmadan bu yöntemle yönlendirme yapılabiliyor. Her domain için ayrı liste oluşturmanıza da gerek yok. Tek listeden hesaptaki tüm domainleri yönlendirebilirsiniz. Bu özelliğin limitleri Page Rules'dan ayrı ve oldukça bol.

Son düzenleme:
Şöyle bir şey denedim.

Yeni bir github pages projesi oluştur dedim panel üzerinden. Direct upload seçtim.

İsim olarak roser137 verdim. Domain olarak roser137.pages.dev üzerinde oluşturdu kendi otomatik.

Proje oluştururken dosya istiyor. Boş bir klasöre boş bir index.html oluşturup içine <h1>roser137</h1> yazdım. Maksat yükleyecek bir şeyler olsun. Zorunlu istediği için yapıyoruz bunu.

Panele düştükten sonra Manage Account > Configurations kısmından şöyle bir liste oluşturdum. Oluştururken redirect diye seçtim.

Eki Görüntüle 1455103

Sonra sol menüden Bulk Redirects kısmına gelip oradan da Create Bulk Redirects diyip bu listeyi seçerek aktif hale getirdim.

Eki Görüntüle 1455100

Böyle yapınca roser137.pages.dev/youtube youtube.com a yönlendirilmiş oldu. Bu mantıkla istediğiniz url yi girebilirsiniz. pages.dev yerine github pages üzerinden custom domain kullanarak istediğiniz subdomaini de bağlayabilirsiniz. Onu da yine bu şekilde liste oluşturup Bulk Redirects ile istediğiniz url'ye yönlendirebilirsiniz.

Biraz maşakatli bir iş ama Pages Rules kullanmadan bu yöntemle yönlendirme yapılabiliyor. Her domain için ayrı liste oluşturmanıza da gerek yok. Tek listeden hesaptaki tüm domainleri yönlendirebilirsiniz. Bu özelliğin limitleri Page Rules'dan ayrı ve oldukça bol.
Oha. Size ne desem az gerçekten. Yardımınız için minnettarım. Böyle bir şey olduğunu bilmiyordum hatta yaparken bile bu nasıl mümkün dedim.. Çok teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı