Çözüldü Subject+Have+V2 / Subject+V2 arasındaki fark nasıldır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Yuny

Hectopat
Makaleler
2
Mesela
I watched = İzledim
I have watched = İzlemiştim
olarak mı oluyor?

Bir de I had watched gibi bir kullanım var mıdır? İnternette bir türlü bulamadım yardımlarınız için teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
I watched - past tense.
I have watched - present perfect tense.
I had watched - past perfect tense.

1.'yi her yerde görebilirsin genel basit kullanım.
2.'si şu ana bir etkisi olan olaylarda, veya belirli bir zamandan beri işin yapılmış olduğunu vurguluyor devam edip etmediği belli değil onun için present perfect continious tense kullanılıyor.
3. ise cümlede olan olayın sonraki cümlede olan olaydan daha önce gerçekleştiğini belirtmek için kullanılıyor.
I watched - past tense.
I have watched - present perfect tense.
I had watched - past perfect tense.

1.'yi her yerde görebilirsin genel basit kullanım.
2.'si şu ana bir etkisi olan olaylarda, veya belirli bir zamandan beri işin yapılmış olduğunu vurguluyor devam edip etmediği belli değil onun için present perfect continious tense kullanılıyor.
3. ise cümlede olan olayın sonraki cümlede olan olaydan daha önce gerçekleştiğini belirtmek için kullanılıyor.

Çözüm
I watched. = Simple Past Tense
I have watched. = Present Perfect Tense

Genel olarak bu ikisini ve farklarını araştırırsanız kavrayabilirsiniz.

Örneğin bu örnekte, "I watched blabla yesterday." dersem, "Dün blabla'yı izledim." anlamına gelir. Burada önemli olan, konuştuğum kişiye dün film izlediğimi, blabla'yı izlediğimi söylemek. Olay benim ne yaptığımla ilgili, filmi izlemem önemli kısmı değil.

Ancak "I have watched blabla" dersem, önemli olan blabla'yı izlemiş olmam olur. Dün de izlemiş olabilirim, bir hafta önce de. Sonuçta izledim.

Bu arada Past Perfect Subject + V2 (Past) doğru. Ama Subject + Have + V2 doğru değil. Subject + Have/Has + V3 (Past Participle) olacak. Her ne kadar "watch" fiili için ikisi de aynı olsa da her kelimede aynı değil. Mesela take-took-taken gibi.

Subject + Had + V3 ise Past Perfect oluyor. O geçmişin geçmişi oluyor gibi. Tek başına değil de, başka kıyaslanacak bir olayla kullanılır. Mesela:
"I had done my homework before you sent me the message." -> "Sen mesajı bana göndermeden önce ödevimi bitirmiştim."

Burada sen beni aradın, ama ben sen aramadan önce ödevi bitirmiştim. Dolayısıyla ödevi bitirmem, aranmamdan daha önce olduğundan Past Perfect kullanıyorum. Yalnız dikkat ederseniz, sadece önceki olayı açıklarken Past Perfect kullandım, sonraki eylem Past Simple. Bir başka örnek vereyim:
"He had come when I woke up." -> "Uyandığımda o gelmişti."

Uyanmam geçmişte, ama onun gelmesi benim uyanmamdan da önce.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı