Sünnet olmak, hastalıkları engellemiyor

Sistemin ataerkil (erkek egemen) olduğunu söyleyenlere gönderme yaptım😘
Kaçırmışım, ciddi saçmalayanlar olunca elemek zor oluyor kusura bakma :)
Hiv bulaşını da azalttığı yönünde çalışmalar var. O bahsettiğin virüsler erkelerde de hastalığa sebep olabiliyor. Ayrıca erkekler başka kadınlara da bulaştırabiliyor. Tabii senin büyük aklın almayabilir.
HIV bulaşımı, elinde kesik varken parmaklasan bile mümkünken o tarafsız çalışmaları Google Scholar üzerinden bulup atabilir misin ya? Mümkünse tarafsız çok alıntılı olsun. Bu cinsellik hakkında her şeyi diyen çalışma bulabilirsin.

Erkekler başka kadınlara da bulaştırabiliyor ama taşıyıcılık özelliğini azaltıyor sünnet. Ek olarak zaten erkeklere de bulaşabiliyor da sünnet derisi ile alakası yok dediğinin, o katman koruyuculuğu arttırırken kadından kadına bulaşıyı azaltmak için kesmiş oluyoruz. Anlaması basit.

Son düzenleme:
Sen inanmıyorum deyince gerçekler değişmiyor. Penis başı normalde oldukça hassas bir bölge. Sünnetle penis başındaki deri alındığı zaman devamlı dışarıda kalan penis başının hassasiyeti büyük ölçüde azalıyor. Sünnet olmayan "pis" insanlar elbette sünnet olanlara göre daha fazla cinsel hastalıklara yakalanıyor. Çünkü sünnet derisi penis başını korurken bazı bölgelerinde bakteri oluşumuna sebebiyet verecek sıvılar (vajina sıvısı, tükürük, kayganlaştırıcı, idrar vb.) Birikebiliyor. Her gün bir su tutarak ortadan kalkabilecek bir sorun kısacası. Yani aslında temiz bir insanın sünnetli veya sünnetsiz fark etmeksizin aynı bulaşıcı hastalıklara aynı orada yakalanma ihtimali var.

Hiv bulaşının sünnetli insanlarda %60 daha az olduğuna dair çalışmalar da mevcut. Ayrıca tabii ki inanmıyorum dememle değişmez çok fazla etkileyeceğini düşünmediğimi belirtmek istedim
Kaçırmışım, ciddi saçmalayanlar olunca elemek zor oluyor kusura bakma :)

HIV bulaşımı, elinde kesik varken parmaklasan bile mümkünken o tarafsız çalışmaları Google Scheduler üzerinden bulup atabilir misin ya? Mümkünse tarafsız çok alıntılı olsun. Bu cinsellik hakkında her şeyi diyen çalışma bulabilirsin.

Erkekler başka kadınlara da bulaştırabiliyor ama taşıyıcılık özelliğini azaltıyor sünnet. Ek olarak zaten erkeklere de bulaşabiliyor da sünnet derisi ile alakası yok dediğinin, o katman koruyuculuğu arttırırken kadından kadına bulaşıyı azaltmak için kesmiş oluyoruz. Anlaması basit.

Pubmedden atayım eğer link atabiliyorsak bu sitede

Son düzenleme:
Hiv bulaşının sünnetli insanlarda %60 daha az olduğuna dair çalışmalar da mevcut. Ayrıca tabii ki inanmıyorum dememle değişmez çok fazla etkileyeceğini düşünmediğimi belirtmek istedim

Atabiliyorsun. Afrika'da %50-60 arasında HIV bulaşımını önlediğine dair ancak modern ve hijyeni koruyabilen ülkelerde çok düşük etkiye sahip olduğuna dair birinin görüşlerini de atabilirim. Amerika'nın Afrika testlerini atacağını bildiğim için Google Scholar'a yönlendirdim.
-
Keith Acorn "Erkek sünneti, HIV virüsünü heteroseksüel yoldan kapma riskinin çok az olduğu İngiltere'de doğan çocuklarda HIV bulaşma riski üzerinde düşük bir etkiye sahiptir. Kızlar da HPV virüsüne karşı aşılanabilir ve rahim ağzı kanserinden korunmuş olurlar. Prezervatif de herpes virüsüne karşı koruma sağlar" dedi.
-
İngiliz cinsel sağlık uzmanı Dr. Colm O'Mahony ise ABD'nin sünnetin cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara çare olduğu yolunda bir "takıntısı" bulunduğunu söyledi.

O'Mahony, "Elbette kuru bir penisin hastalık kapması riski biraz daha azdır, ancak yine de en son aşamada enfeksiyona yakalanacaktır" dedi.
-

Bu araştırmaları kapsamlı yapan yabancı kaynakları incelerseniz benim verdiğim bilgilere ulaşabilirsiniz. Sünnetsiz, genç yaşta ve cinsel temizliğin önemini bilmeyen insanlarda hiv yakalanma ihtimali artıyor. Sünnet derisinin en büyük görevi zaten hastalıklardan korumaktır. Penisin içindeki kanallara mikropların girişini engellemektedir. Bizim medyamızda, dergilerimizde bu tür araştırmaları incelemeye çalıştığınız zaman araştırmacının yanlı olduğu açıkça görülür. Cinselliğin konuşulmasının tabu olduğu bir ülkede sünnetin zararlı olduğunu söylemek elbette zor.

“Sünnet erkeklere zulüm o yüzden ataerkil olamaz” diyen arkadaşlar hatalı yaklaşıyor.

Sünnet düğünleri ve sünnet, çocuğun “erkekliğini kutlamanın” bir yoludur.

Kız çocuğu adet olduğunda “adet düğünü” yapmıyorsan, pedleri siyah poşetle satıyorsan, kızların adet görüyor olduklarından bahsetmesine “ayıp kızım konuşulmaz öyle şeyler” diyorsan; ama bir yandan da “bizim oğlan sünnet oldu” diye cümle aleme duyurup yüzlerce misafirli kutlamalar yapıyor, mahalleye lokum dağıtıyor, arabalarla kutlama konvoyu yapıyorsan; bu olay bal gibi de ataerkil düzendir.
Ekleme: Kızgın atmanız gerçekleri değiştirmiyor arkadaşlar. Ben de bir erkeğim, ben de çocuklarıma yaşları büyüyüp kendileri karar vermeden sünnet yaptırmamayı düşünüyorum, ama yaşadığım toplumun dinamiklerini ve işleyişini biliyorum.

Son düzenleme:
“Sünnet erkeklere zulüm o yüzden ataerkil olamaz” diyen arkadaşlar hatalı yaklaşıyor.

Sünnet düğünleri ve sünnet, çocuğun “erkekliğini kutlamanın” bir yoludur.

Kız çocuğu adet olduğunda “adet düğünü” yapmıyorsan, pedleri siyah poşetle satıyorsan, kızların adet görüyor olduklarından bahsetmesine “ayıp kızım konuşulmaz öyle şeyler” diyorsan; ama bir yandan da “bizim oğlan sünnet oldu” diye cümle aleme duyurup yüzlerce misafirli kutlamalar yapıyor, mahalleye lokum dağıtıyor, arabalarla kutlama konvoyu yapıyorsan; bu olay bal gibi de ataerkil düzendir.
Ekleme: Kızgın atmanız gerçekleri değiştirmiyor arkadaşlar. Ben de bir erkeğim, ben de çocuklarıma yaşları büyüyüp kendileri karar vermeden sünnet yaptırmamayı düşünüyorum, ama yaşadığım toplumun dinamiklerini ve işleyişini biliyorum.
Çelişkili davranışlar yine de zulüm olduğunu önlemiyor. Eğer gerçekten ataerkil bir düzen olsaydı bu konuda ve yararı erkek için olacak olsaydı konu sünnet düğünü değil ilk sertleşme/erekte partisi olurdu. Genel düzen ataerkil ancak sünnetin savunulması bununla bağlantısız, o yüzden teselli hediyesi gibi düşün.

Çelişkili davranışlar yine de zulüm olduğunu önlemiyor. Eğer gerçekten ataerkil bir düzen olsaydı bu konuda ve yararı erkek için olacak olsaydı konu sünnet düğünü değil ilk sertleşme/erekte partisi olurdu. Genel düzen ataerkil ancak sünnetin savunulması bununla bağlantısız, o yüzden teselli hediyesi gibi düşün.
Ben çelişkili değil ya da zulüm değil demiyorum. Ataerkil düzenimizde çok marifetmiş gibi kutlanan sünnetin, aslında çocukların bedensel hürriyetine müdahale olarak değerlendirilebilecek olması oldukça ironik. Ama sadece bu sebeple “ataerkil deği” diyemeyiz. Ayrıca ufak çocuklarda “pipini göster, pipisi büyüyor, sertleşti” vs konular çok daha mizahi ve hatta gurur kaynağı olarak da konuşuluyor zaten.

Genel olarak erkek çocuklar ve erkeklik konusundaki her şeyden gururla bahsediyoruz, hayatın çok önemli noktalarına koyuyoruz. Çocuğunu sünnet ettirmek, bir erkek çocuğa kirvelik yapmak vs hepsi toplumun önemli bir kesiminin çok değer verdiği olaylar. Bundan dolayı ataerkillik oldukça bariz.

Yeni konular

Geri
Yukarı