Sürekli format atmak sisteme zarar verir mi?

arasmaras

Centipat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
MSI RTX3060 12GB
RYZEN5 5600
32GB RAM
MSI A520
MSI 550W
Sisteme virüs bulaştığında 1 kere Windows'u sıfırladım 1 gün sonra da aynı gün içerisinde USB ile 2 kere format attım. 2 gün sonra da 1 kere daha format attım sisteme bir zararı dokunmuş mudur?

Sisteme virüs bulaştığında 1 kere Windows'u sıfırladım 1 gün sonra da aynı gün içerisinde USB ile 2 kere format attım. 2 gün sonra da 1 kere daha format attım sisteme bir zararı dokunmuş mudur?

Veri yazilip silindikce hard disk veya SSD ömrü ile ilgili sorun olabilir ama 10 format 100 format ile zarar görecek şeyler değiller formattan önce ne kadar veri yazdıgın da onemli 1000 TB vesaire belki daha fazla veri yazılabiliyor yanlış bilmiyorsam sorun olmaz yani.

Veri yazilip silindikce hard disk veya SSD ömrü ile ilgili sorun olabilir ama 10 format 100 format ile zarar görecek şeyler değiller formattan önce ne kadar veri yazdıgın da onemli 1000 TB vesaire belki daha fazla veri yazılabiliyor yanlış bilmiyorsam sorun olmaz yani.

Windows'u sıfırladığımda kendi içinde fazla veri vardı. Geri kalan USB formatlarımda doğru düzgün veri bile yoktu.

Hiçbir şey olmaz sadece diskte sorun çıkabilir eğer çok sık yaparsan.

Nasıl bir sorun?

Evet, SSD'lerde üretici firmaların garanti ettiği maksimum yazma değerleri var. Bu sınırı aşınca illa bozulacak diye bir şey yok ama veri yazdıkça ömrü kısalacaktır.

Şu anda SSD'nin ömrü 90'da. Ben format attıkça bu 89 olarak falan düşüyor sadece değil mi? Başka bir şeye etki etmiyor SSD'nin.

Yeni konular

Geri
Yukarı