Bir günde 4 defa format atmak sisteme zarar verir mi?

SSD hucreleri yapim kalitesine gore 2~10K defa depolama yapabilecek sekilde uretilmislerdir.

Yani 100GB bir SSD'ye 5 bin defa "yazma" islemi ( silme islemi de yazmadir ) yaparsan teorik omrunun sonlarina yaklasmis olursun, yani 500 TB lik data yazilmali. Pratikte bunlar degisir elbette.

Her hucrenin omru ayridir ve SSD ureticileri surekli ayni hucre grubu eskimesin diye tum yazma islemini driver araciligi ile uniform dagitmaya calisirlar. Ayrica SMART degerlerle SSD sagligi gozlemlenebilir, driver da riskli gordugu sektorleri kullanim disi birakabilir.

Sonuc olarak diskin kapasitesine, kalitesine, isletim sistemini yukleme prosedurune gore degismekle birlikte gunde 4 defa format atmak kisa vadede hic zarar vermez.

Klavye tuslarinin da basma omru var, mouse click'lerinin de. Bence kafaya takmayin bunlari, caninizin istedigi gibi binin ustune vurun kirbaci.

Birisi bana "4 defa format attim bir gunde" dedigi zaman ilk aklima gelen kafa yorgunlugu oluyor, ben format atmami gerektirecek is oldugu zaman haftalarca erteliyorum ugrasmamak icin :)

Değerli hocam,

Obsesif bir durum içindesiniz anlaşılan ama sizi anlıyorum çünkü ben 8 kere arka arkaya format atmış birisiyim. 🎭

En basiti kurulum sonrası ayar yaparken ufak bir takılma vb. Can sıkan durumlar olunca olmadı diyip tekrar format atardım. 🥱

Ancak bana kazandırdığı tek şey: zaman kaybı ve yorgunluk oldu. 🥀

Diskinizin okuma-yazma ömrünü etkiler ama çok değil.

Saygılarımla. 🌹

Son düzenleme:
Arkadaşlar ben deli değilim lütfen. 😂 Uzun bir süre format atmamıştım ilk formatı attım ve sonra hizmetlerden RAM kullanımı azaltmak için gereksiz hizmetleri kapatmaya başladım fakat çalışması gereken hizmetlerden de kapattığım oldu ve PC kullanımında sorunlar yaşadım uğraşmak istemedim ve tekrar attım. 5-10 dakika maksimum format zaten uğraşmak istemedim ve format atayım tekrar en başından temiz kişiselleştireyim dedim bilgisayarımı. Üç kere Windows 10 temiz kurulum yaptım ve en son memnun kalmayınca dördüncüde Windows 11 yükledim key aldım ve aktifleştirdim memnunum şu an gerekmedikçe format atmayacağım ve kullanacağım artık. ☺️ Sadece zarar ihtimalini merak ettim sık yaptığım bir şey değildi çünkü ilk defa böyle bir şey yaptığım için endişelendim.

Yeni konular

Geri
Yukarı